Rachunek za gaz może być przeszłością
Z niepokojem spoglądamy na cykliczne rachunki za gaz, bowiem ich wysokość bywa zatrważająca. Obawy o budżet domowy nie są pod tym względem przesadą, ponieważ w 2021 roku doszło do kilkukrotnej podwyżki cen gazu. Szacuje się, że w porównaniu do roku 2021, w roku 2022 gospodarstwa domowe może czekać podwyżka nawet rzędu 40%! Na wzrosty cen ma wpływ między innymi sytuacja ekonomiczno-polityczna na całym świecie, czyli zarówno rosnące ceny wydobycia gazu jak i ograniczone dostawy gazu kluczowych gazociągów. Nie dziwi zatem branie pod uwagę takich rozwiązań, które wykluczyłoby konieczność korzystania z tradycyjnych paliw grzewczych. Pompy ciepła, które do ogrzewania wykorzystują odnawialne źródła energii, wydają się zatem idealne. Energię cieplną czerpią bowiem z:
- powietrza - w przypadku powietrznych pom ciepła;
- wody - to cecha charakterystyczna pomp ciepła typu woda/woda;
- spod ziemi - kiedy mowa o gruntowych pompach ciepła.
Dzięki przemianom fizycznym, które zachodzą w instalacji pomp ciepła, następuje przeobrażenie energii pobieranej z powietrza, z wody lub spod powierzchni gruntu, w energię grzewczą - która ogrzewa dom tak samo dobrze, jak ciepło, które produkowane jest dzięki spalaniu gazu w instalacji ogrzewania gazowego. Z tą oczywiście różnicą, że to nie spalanie gazu jest źródłem ciepła. Innymi słowy, zamiast płacić za gaz, nasza instalacja ciepło pobierać będzie ze źródeł dostępnych bezpłatnie oraz stale - źródła te nigdy nie wyczerpują.
Nowocześnie znaczy ekologicznie
Skoro mowa o naturalnie występujących źródłach odnawialnych, które do ogrzewania wykorzystuje pompa ciepła, nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym. To, co wyróżnia pompę ciepła to fakt, że dzięki OZE w najmniejszym stopniu nie dokłada swojej cegiełki do pogorszenia jakości powietrza. Jak wspomniano, to reakcje fizyczne zachodzące w instalacji pompy ciepła odpowiedzialne są za przekształcenie energii cieplnej w grzewczą i dostarczenie jej do grzejników. Nie zachodzi tutaj reakcja spalania, wobec czego przestaje istnieć problem generowania spalin: dymu, popiołu, dwutlenku węgla, sadzy. Większa liczba pomp ciepła, które zastąpiłyby stare instalacje gazowe w domach, mogłaby pomóc uzdrowić powietrze w naszym kraju: w Olsztynie utrzymać status terenu zielonych płuc Polski, sprawić, że w Gdańsku w powietrzu znajdzie się więcej zdrowotnego jodu, a z kolei w Warszawie - zmniejszyć ilość smogu w powietrzu. Co więcej, zrezygnowanie z gazu na rzecz poboru energii grzewczej z powietrza, wody lub gruntu całkowicie wyklucza ryzyko zaczadzenia, które nierzadko bywa przyczyną tragedii.
Czy pompa ciepła jest droga?
Dla wielu z nas nie bez znaczenia jest koszt inwestycji, jaką jest kupno i montaż pompy ciepła. Nie ma tu jednak prostego rachunku, gdyż koszt zależy od konkretnego rodzaju i modelu pompy ciepła. Najtańsze są powietrzne pompy, których montaż jest kwestią około trzech dni roboczych. Za najdroższe uchodzą pompy gruntowe, w przypadku których liczyć trzeba się z wykonaniem kosztownych odwiertów. Niemniej, dobra wiadomość jest taka, że można starać się o dofinansowanie zarówno zakupu pompy ciepła jak i jej montażu. Warunki dofinansowania wciąż się zmieniają, dlatego najlepiej jest przejrzeć strony rządowe związane z programem Czyste Powietrze bądź skontaktować się z ekspertami od pomp ciepła, którzy lepiej znają zagadnienie. Na stronie https://ecoenergy.com.pl/ znajdują się specjalne zakładki Finansowanie oraz Aktualności, gdzie można uzyskać szereg informacji.
Pompy ciepła to niewątpliwie dobra alternatywa dla instalacji ogrzewania gazowego, zarówno pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym. Dzięki OZE stają się rozwiązaniem, które stawia na niskie koszty eksploatacji oraz lepszą jakość powietrza, którym oddychamy.