TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

BHP W CZASIE UPAŁÓW czyli… CZY PRACOWNIK MOŻE ODMÓWIĆ PRACY ZE WZGLĘDU NA WYSOKIE TEMPERATURY W PRACY?

Środa, 12 czerwca 2019 o 22:16, autor: 0
BHP W CZASIE UPAŁÓW czyli… CZY PRACOWNIK MOŻE ODMÓWIĆ PRACY ZE WZGLĘDU NA WYSOKIE TEMPERATURY W PRACY?

Upały stały się naszą codziennością. Jak co roku praca w warunkach wysokich temperatur staje się uciążliwa. Nie każdy pracuje w klimatyzowanym biurze, a spora liczba osób wykonuje prace wewnątrz metalowych hal lub na otwartym słońcu. Pytanie jakie się wtedy rodzi to: czy pracownik może odmówić pracy ze względu na wysoką temperaturę? Zapraszam do lektury!

Przepisy BHP, a upały

Regulacje prawne w zakresie BHP określają kwestie temperatur w pracy, ale jedynie częściowo. Pracodawcy mają obowiązek zapewnić minimalną temperaturę powietrza 18 stopni Celsjusza przy pracach biurowych oraz lekkich pracach wymagających wysiłku fizycznego. Tam gdzie pracownik wykonuje średniociężką bądź ciężką pracę fizyczną pracodawca ma obowiązek zapewnić minimalną temperaturę powietrza 14 stopni Celsjusza. Żadne przepisy jednak nie określają jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy. Stąd pracownik nie może powstrzymać się od wykonywania pracy w warunkach wysokiej temperatury powołując się na przepisy BHP ponieważ takich w ogóle nie ma.

Metody redukcji negatywnego wpływu temperatury na pracownika

Pracodawcy mogą podjąć szereg działań mających na celu zapewnienie większego komfortu pracy. Warto jednak pamiętać, iż nie są to ich obowiązki wynikające z Kodeksu pracy czy przepisów BHP, a raczej zasady organizacji przyjaznych warunków pracy. Przede wszystkim wskazana jest klimatyzacja tam gdzie jest to możliwe, aby zapewnić i utrzymać temperaturę najbardziej zbliżoną do optymalnej dla człowieka, czyli 20-22 stopnie Celsjusza. Można także zapewnić dodatkowe przerwy czy miejsca do chłodzenia się pracowników. Jednak warto pamiętać iż obowiązkiem prawnym pracodawcy jest zapewnienie zimnych napojów dla pracowników w nieograniczonej ilości. Obowiązek ten musi zostać zrealizowany jeżeli temperatura w pomieszczeniu pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, a przy pracach na zewnątrz – 25 stopni Celsjusza.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service – Krakowskie Centrum BHP

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl