TworzymyGłos Regionu

reklama

Badania archeologiczne na Jeziorze Sławskim

Czwartek, 19 września 2019 o 14:26, autor: 2
Badania archeologiczne na Jeziorze Sławskim

W drugiej połowie lipca na największym akwenie Pojezierza Sławskiego rozpoczęły się badania archeologiczne. Prowadzone one były na trzech stanowiskach w okolicy wyspy „Tuczno”, wyspy Kormoranów i Ptasiej. Miały charakter sondażowo-rozpoznawczy, ich celem było rozpoznanie ogólnej charakterystyki i zachowania stanowisk w celu określenia dalszego postępowania.

Jak informują badacze na wszystkich trzech wspomnianych stanowiskach znajdują się ślady osadnictwa z okresu XI-XIII w. Udało się na nich odkryć dość liczne metalowe przedmioty, świadczące o codziennych czynnościach, m.in. połowach ryb (m.in. ościenie, haczyki) czy polowaniach (grot strzały, bełt kuszy). Znaleziono także pojedyncze ozdoby. Jednak większość pozostałości to tzw. pokonsumpcyjne pozostałości, czyli kości zwierzęce i potłuczone fragmenty naczyń, świadczące o stałym użytkowaniu tych wysp (zapewne w formie mieszkalnej). Ciekawymi fragmentami są z tego okresu dna naczyń, dość często zdobione tzw. znakami garncarskimi (krzyże, różne symbole o charakterze solarnym). Pozostałości z tego czasu można wiązać z pierwszą informacją z 1208 roku dotyczącą osady Lubogoszcz oraz jezior Tuczno i Radziechowo — możliwe, że gdzieś na tych wyspach należy szukać ówczesnej Lubogoszczy.
Wyspa Kormoranów wykorzystywana (poza XI-XIII w.) także w okresach wcześniejszych, w tzw. okresie przedpiastowskim (IX-X w.), a także w pradziejach, w dobie neolitu (tu około 3 tys. lat przed Chrystusem) oraz późnej epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza (około 1 tys. lat przed Chrystusem). Z epoki brązu pochodzą pojedyncze przedmioty wykonane z brązu. Szczególnie jedna liczne ślady działalności człowieka na tej wyspie pochodzą z okresu IX-X wieku, które dostarczyły m.in. prawie całych naczyń glinianych. Istnieją przesłanki, aby podejrzewać, że w tym czasie wyspa mogła pełnić jakieś szczególne role (np. związane z pogańskim kultem).
Poza badaniami wykopaliskowymi prowadzono także prace podwodne mające na celu określenie ewentualnie zachowanych struktur drewnianych dookoła wysp. Ponadto wykonano badania okolicy dna za pomocą sonaru. Na pierwsze efekty tych prac będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Materiały z tegorocznych badań będą teraz analizowane i konserwowane przez specjalistów (archeologa, konserwatorów zabytków, osteologów, antropologów, archeobotaników itp.)
Dalsza ekspedycja planowana jest na przyszły rok.
Tegoroczne prace kierowane były przez Bartosza Tietza z ramienia Muzeum Ziemi Wschowskiej. Sponsorem wykopalisk jest firma TME - Transfer Multisort Elektronik. Wsparcia w pracach udzielili: Urząd Miejski w Sławie, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW, Ratownictwo Wodne Sława, WOPR Sława. Ponadto w pracach uczestniczyli wolontariusze, pomagający w pracach ziemnych i nurkowie oraz kilka osób w charakterze pracowników.
Na zdjęciach:
- Wyspa Tuczno, zdj. MZW,
- sierp z epoki brązu, zdj. MZW,
- oścień ok. XI-XIII w. zdjęcie zabytku przed konserwacją, zdj. OSMZA Głogów,
- prace podwodne, zdj. MZW,
- prace wykopaliskowe, zdj. MZW,
- znak garncarski na dnie naczynia, zdj. MZW.

(fb.slawa.pl)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Mieszkaniec Sławy
20.09.2019 03:30

Mieszkam w Sławie ponad 30 lat i pierwszy raz słysze o wyspie Tuczno...

avatar
~Bartosz Tietz
20.09.2019 11:28

Nazwę taką od kilku lat postuluję dla dotąd bezimiennej wysepki - najbardziej wysuniętej na północ ze sławskich wysp. W najnowszym wydaniu sławskiego przewodnika określenia tego używają już panowie A. Rosler i R. Gryca. Uzasadnienie takiej nazwy znajdzie Pan w poniższym tekście. Pozdrawiam, B. Tietz https://archeologia.com.pl/2018/08/16/lubogoszcz-slowianska-osada-na-wyspach-jeziora-slawskiego/

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl