TworzymyGłos Regionu

reklama

Awantura w województwie. Komentarz radnych

Czwartek, 05 listopada 2015 o 14:40, autor: 8
Awantura w województwie. Komentarz radnych

Podczas XIII Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego klub Platformy Obywatelskiej, który liczy najwięcej radnych, złożył wniosek o odwołanie przewodniczącego sejmiku Czesława Fiedorowicza. Przewodniczący jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, dotychczasowego koalicjanta PO. Wszystko jednak zmieniło się po ostatnich wyborach do Sejmu.

Wraz z przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, dochodzi również do roszad i próby sił na szczeblu samorządowym. W województwie lubuskim władzę w sejmiku miała koalicja PO-PSL, jednak po wyborach do Sejmu kierownictwo lubuskiego PO, zaproponowało rozszerzenie koalicji i włączenie do niej radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Lepszego Lubuskiego. Na to nie zgodziło się PSL, stąd zerwanie umowy koalicyjnej. Doszło do próby odwołania przewodniczącego sejmiku, radnego z ramienia PSL, Czesława Fiedorowicza. Po tajnym głosowaniu komisja skrutacyjna ogłosiła, że wniosek o odwołanie nie przeszedł, a po chwili zmieniła zdanie. Ze zmianą nie zgodziło się dwóch członków komisji. Po długich debatach, wiceprzewodniczący zawiesił obrady do 10 listopada. O komentarz do wydarzeń z sesji sejmiku poprosiliśmy radnych z naszego powiatu, Małgorzatę Gośniowską-Kolę i Klaudiusza Balcerzaka. - Powstała nowa koalicja z inicjatywy Platformy Obywatelskiej, w skład której wchodzi PO, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Lepsze Lubuskie. Padła propozycja aby PSL pozostało w koalicji, jednak władze się nie dogadały i doszło do zerwania umowy, nie wiem która ze stron ją zerwała. Na wczorajszej sesji sejmiku wprowadzono do porządku obrad punkt mówiący o odwołaniu przewodniczącego, pana Fiedorowicza z PSL. Doszło do powołania komisji skrutacyjnej i głosowania. Jednak nie ustalono wyniku - przedstawia sytuację Klaudiusz Balcerzak, radny PO. - Została podpisana nowa umowa koalicyjna, stąd chciano podzielić pewne stanowiska. Dobry polityk dąży do uzyskania władzy i utrzymania władzy, stąd ta roszada w koalicji. - Niedobrze się dzieje, że wyniki wyborów centralnych stają się podstawą do próby sił i rozgrywek personalnych w sejmiku. Bo tak odbieram wczorajszą próbę odwołania przewodniczącego. Czy powstała nowa koalicja nie wiem, na razie jest to tylko fakt medialny, gdyż oficjalnego komunikatu w tej sprawie nie ma. Platforma Obywatelska swoje działania komentowała tak, że większa liczba radnych pozwoli stabilniej rządzić. Jednak wniosek o odwołanie przewodniczącego nie poparło 17 radnych, tylu ile miałaby liczyć ewentualnie nowa koalicja, a tylko 14. Jak więc widać nie wiadomo co z tą koalicją - komentuje Małgorzata Gośniowska-Kola. - Przez takie rozgrywki powstało zamieszanie, które uniemożliwia normalną pracę sejmiku. Wczoraj w ramach obrad poruszonych miało być wiele ważnych spraw dla mieszkańców i dla naszego regionu, jednak zostało to odłożone w czasie. To bardzo niepokojące zjawisko, że jako radni nie jesteśmy w stanie współpracować ponad podziałami dla dobra województwa. Dla mieszkańców i rozwoju województwa takie działania, jakie prowadzi teraz PO, są tylko szkodliwe. (olek)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Karol
05.11.2015 14:48

Początki końca PO, normalnie żal.

avatar
~Poparzony władzą
05.11.2015 17:04

Wystarczyło że PIS wygrał wybory do sejmu. Już smród. Wszędzie. I żeby nie było. Mam w dupie wszystkie partie polityczne. Nikomu nie sprzyjam . Patrzę tylko jak żerują na naszych pieniądzach trwoniąc w milionach dotacje. Bo są partiami. Może trzeba założyć partię przeciwną wszystkim tym nierobom i też brać dotacje z budżetu państwa.

avatar
~mieszkanka
05.11.2015 17:06

Skandaliczne zachowanie PO, tylko prywata, buta i obłuda. Te działania ewidentnie pokazały na czym zależy PO. Dobro województwa jest tu nieistotne. Za 3 lata wyborcy rozliczą grono szacownych hipokryt.... A SLD po prostu jest wygłodniałe władzy, więc łapią ostatnią okazję...

avatar
~pis
06.11.2015 07:46

A GOśniowska taka "święta" z Astem konflikty w sejmiku konflikty z Danusia już rozbrat gdzie się pojawia tam same porażki

avatar
~do pis
06.11.2015 10:13

Nie podoba mi się ta Kola , tak jak wiatr dmucha i tam gdzie płacą więcej.

avatar
~Basia
07.11.2015 11:08

Klaudiusz już daj spokój ! jeszcze masz siły ? Już swoje w życiu zrobiłeś a teraz z aparatem po Sławie latasz i zdjęcia robisz ? Odpuść tą żenadę ! Na salonach już nie zaświecisz!

avatar
~Danuta
07.11.2015 11:10

Małgosi nerwy puszczają jaka wściekła ! a myślała że zmieni mercedesa na nowszego a tu zong !

avatar
~Koko
09.11.2015 07:46

No co wy wypisujecie? Pani z pierwszych ławek zawsze obecna zawsze jej pełno żadnej imprezy nie przepuścić a ludzie widzą... Tylko im się wydaje że to średniowiecze.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl