Leczenie aparatem ortodontycznym - metody
Lekarze ortodonci wymieniają kilka typów aparatów ortodontycznych. Wśród najpopularniejszych znajdują się aparaty klasyczne (aparaty stałe), które dzielą się na metalowe i ceramiczne. Ich niezbędnym elementem są ligatury (gumki), których zadaniem jest połączenie drutu z zamkiem. Wadą tego rodzaju aparatów jest z jednej strony ich widoczność, z drugiej zaś trudności z dokładnym wyszczotkowaniem zębów oraz zdarzające się czasami przebarwienia ligatur.
Innym rozwiązaniem są aparaty samoligaturujące, które są pozbawione ligatur, mają natomiast drut umieszczony w zamku. Choć wiążą się z większym kosztem, nie wymagają tak częstych kontroli u stomatologa oraz zapewniają łatwiejsze mycie wszelkich zakamarków jamy ustnej niż ma to miejsce w przypadku aparatów klasycznych. Mają również tę zaletę, że wymagają zastosowania mniejszej siły prostującej oraz przyspieszają leczenie. Ich wadą jest natomiast wysoka cena.
Niektórzy stomatolodzy zalecają skorzystanie z aparatu nakładkowego, takiego jak na przykład Invisalign. Innowacyjne rozwiązanie pozwala skrócić czas leczenia, zmniejsza częstotliwość wizyt u stomatologa, a także ogranicza widoczność aparatu na zębach. Choć nie należy do najtańszych (koszt aparatu to około 9000 złotych), zalety, jakie za nim przemawiają, są zdecydowanie warte rozważenia. Komfort tego rozwiązania sprawia, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj aparatu. Idealne dopasowanie zapewnia technologia druku 3D. Generalnie nakładki powinno nosić się około 22 godziny dziennie, choć można zdjąć je na czas posiłku czy szczotkowania zębów. Tego typu aparat nakładkowy prezentuje się najbardziej estetycznie spośród wszystkich dostępnych rozwiązań. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, wchodząc na stronę internetową ortolingwa2.pl.
Dogodnym aparatem dla osób, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie i pięknym uśmiechu jest również aparat językowy, nazywany także lingwalnym. W tym przypadku zamki zostają założone od wewnętrznej strony zębów, przez co są zupełnie niewidoczne dla osoby patrzącej. Poważną wadą może być jednak ryzyko pokaleczenia języka od zamków. Problemem może być też mniej wyraźna niż dotychczas mowa.
Interesującym rozwiązaniem jest również aparat kryształowy (zwany również szafirowym). Jego prosta budowa i estetyczne wykończenie sprawia, że zamki aparatu są bardzo mało widoczne, podobnie jak powlekany łuk. Dla osób, które cenią sobie dyskrecję leczenia, tego rodzaju rozwiązanie będzie idealne.
Aparat ortodontyczny - na jaki się zdecydować?
Wśród najważniejszych zalet związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego są aspekty takie jak:
- korekta wad zgryzu – likwidacja problemów takich jak przodozgryz, tyłozgryz czy zgryz krzyżowy;
- zapewnienie odpowiedniej funkcji żucia – niezbędnego do rozdrabniania pokarmu;
- skuteczniejsza walka z próchnicą i ścieraniu się zębów;
- eliminacja nieprawidłowych nawyków – takich jak tłoczenie języka czy obgryzanie paznokci.