TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zastrzeżenie znaku towarowego — z jakich procedur się składa?

Piątek, 26 stycznia 2024 o 16:10, autor: 0
Zastrzeżenie znaku towarowego — z jakich procedur się składa?

Czy marzysz o budowaniu silnej, rozpoznawalnej marki? Początek tej drogi to zastrzeżenie znaku towarowego, które jest nie tylko krokiem w stronę ochrony prawnej, ale także fundamentem strategii marketingowej Twojej firmy. W tym artykule skoncentrujemy się na wszystkich aspektach tego procesu, od wstępnych badań po uzyskanie prawa ochronnego.

Wprowadzenie do procesu zastrzegania 

Zastrzeżenie znaku towarowego rozpoczyna się od zrozumienia, czym właściwie on jest. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie oznaczenia, które mogą być przedstawione graficznie, służące do odróżnienia towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od innych. Proces zastrzegania obejmuje kilka etapów, od badania znaku po uzyskanie prawa ochronnego. 

Badanie znaków towarowych 

Pierwszym krokiem jest badanie, czy znak, który chcesz zastrzec, nie został już użyty. To istotne, aby uniknąć konfliktów prawnych. Warto skorzystać z bazy danych Urzędu Patentowego lub zlecić badanie profesjonalnej firmie. Badanie znaków towarowych jest inwestycją, która może zaoszczędzić czas i zasoby, eliminując ryzyko odrzucenia wniosku o zastrzeżenie ze względu na podobieństwo do już zarejestrowanych oznaczeń graficznych.  

Składanie wniosku o zastrzeżenie 

Po pomyślnym badaniu, następnym krokiem jest złożenie wniosku o zastrzeżenie znaku towarowego w odpowiednim urzędzie. Wniosek powinien zawierać dokładny jego opis oraz wykaz towarów i usług, których ma on dotyczyć. Pomóc Ci w tym mogą specjaliści od ochrony własności intelektualnej pracujący m.in. w kancelarii patentowej. 

Ocena i publikacja znaku 

Wniosek jest następnie oceniany przez urząd patentowy. Po pozytywnej weryfikacji znak jest publikowany w biuletynie urzędu, co daje możliwość ewentualnego zgłoszenia sprzeciwu przez osoby trzecie. 

Prawo ochronne na znak towarowy 

Jeśli w ciągu określonego czasu nikt nie zgłosi sprzeciwu, urząd wydaje decyzję o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy. Od tego momentu jest on prawnie chroniony, co umożliwia jego właścicielowi wyłączność oraz możliwość dochodzenia swoich praw w razie naruszeń. 

Znaczenie prawa ochronnego na wzór użytkowy 

Warto pamiętać, że zastrzeżenie znaku towarowego różni się od prawa ochronnego na wzór użytkowy. Główna różnica między tymi dwoma formami ochrony polega na tym, że pierwsze z wymienionych skupia się na oznaczeniach służących identyfikacji produktów i usług, podczas gdy prawo ochronne na wzór użytkowy dotyczy ochrony konkretnych rozwiązań technologicznych m.in. takich jak urządzenia, substancje, metody czy zastosowania. Obie te formy ochrony są istotne w komercyjnym wykorzystaniu własności intelektualnej i mogą się wzajemnie uzupełniać w strategii ochrony prawnej firmy. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl