TworzymyGłos Regionu

reklama

XIV Lubuski Kongres Kobiet: Wydarzenie miało wschowski akcent (FOTO)

Wtorek, 17 października 2023 o 09:54, autor: 5
XIV Lubuski Kongres Kobiet: Wydarzenie miało wschowski akcent (FOTO)

13 października 2023 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego zgromadziły się panie z całego regionu na XIV Lubuskim Kongresie Kobiet. Spotkanie, poświęcone kobiecej sile i sprawczości, zgromadziło przedstawicielki różnych środowisk, a jego hasło przewodnie brzmiało: "Zaprojektujmy sobie dobre życie!"

Elżbieta Anna Polak: "Nikt za nas tego nie zrobi"

Elżbieta Anna Polak, ustępująca marszałkini województwa lubuskiego, otworzyła wydarzenie, podkreślając znaczenie aktywności i odwagi w działaniu. "My musimy zrobić to same. Musimy odważnie brać sprawy w swoje ręce," apelowała do zgromadzonych kobiet, wskazując na konieczność własnej inicjatywy i proaktywności.

Marszałkini podkreśliła również postępy, jakie poczyniono w regionie w kwestii równości, w tym mianowanie pełnomocniczek ds. równości i etyki oraz przyjęcie Europejskiej Karty Równości. Jednak zaznaczyła, że mimo tych działań, Polska spadła w rankingu UE dotyczącym równego traktowania kobiet i mężczyzn, co pokazuje, że nadal jest wiele do zrobienia.

Postulaty: edukacja, zdrowie i równe prawa

Podczas kongresu poruszono tematy związane z dostępem do edukacji, ochrony zdrowia, a także praw reprodukcyjnych. "Chcemy rodzić bez bólu, chcemy dostępu do bezpłatnych badań prenatalnych, chcemy, żeby program in vitro był powszechny i dostępny w całym kraju," wymieniła Polak, wskazując na konkretne postulaty zgromadzonych.

Marszałkini zaznaczyła również, że w regionie lubuskim zrealizowano wiele inicjatyw prozdrowotnych i edukacyjnych, w tym utworzenie nowych miejsc w przedszkolach i żłobkach oraz zmniejszenie zadłużenia szpitali.

Przeciwko agresji i podziałom

"Nie chcemy agresji, nie chcemy hejtu, nie chcemy nienawiści. Nie chcemy Polski podzielonej," deklarowała marszałkini, wzywając do jedności i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości. W kontekście zbliżających się wyborów podkreśliła znaczenie kobiecego głosu i aktywności wyborczej.

Jerzy Buzek: "Walczymy o podstawowe prawa człowieka"

W wydarzeniu zdalnie uczestniczył również były premier Jerzy Buzek, który podkreślił, że walka o równość i prawa kobiet to walka o podstawowe prawa człowieka. "Walczymy o równość, która wydaje się oczywista, a jednak jest tak trudna do osiągnięcia," mówił Buzek, przypominając o 100-leciu uzyskania przez kobiety prawa do głosowania.

Co jest kobiecą siłą?

Małgorzata Ohme, psycholożka, w swoim wykładzie pt. „Zbuduj prawdziwą kobiecą siłę” mówiła o znaczeniu samorozwoju, odwagi i wsparcia dla mężczyzn, którzy pozostają w tyle. "Prawdziwa siła jest wtedy, kiedy wy, wszystkie kobiety każdego dnia budujecie swoją siłę," podkreśliła Ohme, zaznaczając, że siła wynika z pokonywania własnych lęków i działania w obliczu strachu.

Nagrody i wyróżnienia

Kongres był również okazją do uhonorowania aktywnych i zaangażowanych Lubuszanek. W konkursie „Kobieta Roku Województwa Lubuskiego” przyznano nagrody w pięciu kategoriach, a wyróżnienie specjalne otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA.

Nie zabrakło również wschowskiego akcentu."Wschowski Kongres Kobiet do tytułu Kobieta Roku Województwa Lubuskiego, zgłosił bardzo lubianą i operatywną Renatę Chilarską", relacjonuje Urszula Chudak. Zgłoszeń było sporo. Zwyciężczyni w swojej kategorii mogła być tylko jedna z nich - wszystkie zaś zostały nagrodzone wielkimi brawami, upominkami i dyplomami. Nasza nominowana, również!

Zwyciężczyniami zostały:

  • Działalność artystyczna – Maria Fraszewska  
  • Działalność naukowo-badawcza  Profesorka doktorka habilitowana inżynierka Justyna Patalas-Maliszewska  
  • Działalność biznesowa  Jolanta Taberska  
  • Działalność obywatelska  Joanna Liddane  
  • Działalność na rzecz drugiego człowieka  Monika Jarysz  

Bogaty program wydarzenia

Wydarzenie uzupełniły pokazy mody oraz działania promujące zdrowy styl życia, w tym punkty konsultacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej i zdrowego odżywiania. Przed kongresem odbył się również Różowy Marsz, mający na celu zwrócenie uwagi na znaczenie regularnych badań w profilaktyce zdrowotnej kobiet. Kongres zakończył się koncertem Reni Jusis i wspólnymi tańcami.

Źródło/foto: Lubuskie.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~FSW
18.10.2023 10:51

"Profesorka doktorka habilitowana inżynierka" - nagrodeczkę dostała....

avatar
~Urszula Chudak
27.10.2023 10:23

Kilkakrotnie na tym portalu pytano mnie, jaka jest moja opinia jako jednej z organizatorek Wschowskiego Kongresu Kobiet, dotycząca afery w gorzowskim WORD - dzie. Konsekwentnie odpowiadałam, że sprawą winny zająć się odpowiednie organy czyli prokuratura a nie media. Największy lubuski dziennik, zrobił z tego swoisty serial. Przy okazji przytaczałam przykład 70 letniego zawodnika ROW Rybnik, który cztery lata temu przyjechał do sanatorium w lubuskim Gościmiu na podratowanie zdrowia. Tak je ratował, że pewnego dnia po dancingu, wylądował w łóżku z 40 - letnią kobietą - oczywiście za jej przyzwoleniem. Zdarza się. Za namową koleżanek, oskarżyła go ona jednak o gwałt. Trzy lata w sądzie udowadniał i udowodnił, dobrowolność tej pani w tym względzie. Dlatego między innymi proponowałam pytającym mnie cierpliwość i poczekanie na wyrok sądu. Właśnie zapadł - w całej rozciągłości umorzył postępowanie w sprawie, od której zaczęłam mój komentarz. Myślę, że ostatecznie zaspokoiłam ciekawość pana, który stawiał mi przedmiotowe pytanie.

avatar
~do powyżej
27.10.2023 12:20

A co ma piernik do wiatraka? Co ma WORD do XIV LKK? Pomroczność jasna?, czy przemożne „parcie na ekran komputera”?

avatar
~Adaś
27.10.2023 12:56

To nie ja zadawałem to "wrażliwe" pytanie naszej p. Uli ale przykuł moją uwagę oto ten fragment Pani komentarza; cyt. - ".... 70 letniego zawodnika ROW Rybnik, który cztery lata temu przyjechał do sanatorium w lubuskim Gościmiu na podratowanie zdrowia. Tak je ratował, że pewnego dnia po dancingu, wylądował w łóżku z 40 - letnią kobietą - oczywiście za jej przyzwoleniem. " Jak zestawiam relację cyfr 70/40 to zacząłem rozumieć na czym Pani zainteresowana mogła oprzeć swoje niezadowolenie i tu już Pani Ulu, sąd RP mógł wejść w zakłopotanie ? Uznanie winy z pozycji "Sanatorium miłości" nie jest sprawą łatwą a na pewno może być implikacyjną dlatego lepiej poczekać, a na pewno posłuchać sentencję np. p. prok. Wrzosek. Ciekawiej i bezpieczniej jest posłuchać jaka oto przyszłość nas czeka i nie tylko, dlatego też bardzo rozumiem "pot dłoni" wśród zainteresowanych z " dobrej zmiany" na "nową zmianę" ? Myślę, że właśnie teraz, jak nigdy, bardzo chciałbym posłyszeć ekspertyzy/wypowiedzi speca od zagrożeń p. K. jakie to straty/szkody przynosi nam zmiana władzy w Polsce ? Czyżby nie było to ciekawsze posłyszeć, pobudzić "trybun Wschowy" do aplauzu ? Pozdrawiam Adaś

avatar
~Urszula Chudak
27.10.2023 14:53

Nie, to nie jest parcie na "szkło" a raczej zdziwienie, że tak jasno rozpisanego komentarza, komentator nie zrozumiał. Niech tak już jednak zostanie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl