TworzymyGłos Regionu

reklama

Wyruszą w 5-kilometrową trasę by upamiętnić więźniarki. IV Marsz Pamięci w Sławie (ZAPOWIEDŹ)

Czwartek, 04 stycznia 2024 o 10:15, aktualizacja Czwartek, 04 stycznia 2024 o 15:03, autor: 0
Wyruszą w 5-kilometrową trasę by upamiętnić więźniarki. IV Marsz Pamięci w Sławie (ZAPOWIEDŹ)

W Sławie szykuje się już po raz czwarty niezwykłe wydarzenie mające na celu upamiętnienie ofiar obozów koncentracyjnych. 21 stycznia wszyscy chętni będą mieli okazję oddać hołd kobietom, które przeszły przez piekło „marszu śmierci”.

Marsz Pamięci - Harmonogram

Organizator, pan Marek Grzelka, zwraca się z apelem: „Chcąc oddać hołd ofiarom tych wydarzeń, zapraszam w niedzielę 21 stycznia mieszkańców Sławy na odtworzenie trasy marszu tych kobiet”. Marsz rozpocznie się przy dawnym dworcu kolejowym i będzie kontynuowany aż do dawnego folwarku Banisch pod Przybyszowem. To tam uczestnicy zapalą znicze pod monumentem, wspominając tragiczne losy ofiar.

Współorganizatorem wydarzenia jest Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, a wydarzenia przewiduje zbiórkę o 10:45, wyjście na trasę o 11:00 i dotarcie na miejsce o 12:30. Wtedy też nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Marsz Śmierci - Krwawa historia Sławy

Historia marszu śmierci sięga jesieni 1944 roku, kiedy to 2000 kobiet z obozów Gross-Rosen, Auschwitz i z getta w Terezinie trafiło do Sławy. W obliczu zbliżających się Rosjan, niemieckie władze postanowiły wysłać wycieńczone kobiety na bezcelowy marsz, mający na celu ich fizyczne wykończenie. Ta tragiczna decyzja oznaczała dla wielu kobiet śmierć, a ich cierpienie pozostało zapamiętane na mapie Europy w postaci zbiorowych mogił i miejsc egzekucji.

Wydarzenie w Sławie to nie tylko okazja do oddania hołdu tym, którzy cierpieli, ale również przypomnienie, że historia ta nie powinna zostać zapomniana. Czy potrafimy pamiętać o bolesnej przeszłości? Zaplanowany marsz pamięci to szansa, by udowodnić, że tak.

Zobacz: Marsz Pamięci w Sławie 2023 (FOTO)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl