TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wynajem mieszkania. Sprawdź, jak przekonać, że jesteś dobrym kandydatem na lokatora

Środa, 20 września 2023 o 12:03, autor: 0
Wynajem mieszkania. Sprawdź, jak przekonać, że jesteś dobrym kandydatem na lokatora

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Sfinalizowanie procedur formalnych wiąże się z koniecznością dostarczenia szeregu dokumentów wynajmującemu. Jeśli już wcześniej podpisywałeś umowę najmu, to wynajmujący może poprosić o list od poprzedniego wynajmującego. W taki sposób osoby wynajmujące swoje nieruchomości sprawdzają, czy mogą ufać potencjalnie nowemu lokatorowi. Co powinno się znaleźć w liście i dlaczego taki dokument staje się coraz częściej niezbędny, aby podpisać umowę najmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

List referencyjny – co powinno się w nim znaleźć?

Podpisanie umowy najmu wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Udostępnienie mieszkania obcym osobom to duży stres dla wynajmujących. Aby mieć pewność, że nieruchomość trafi w tzw. dobre ręce, właściciele nieruchomości Bardzo często proszą o przedstawienie listu referencyjnego. Zazwyczaj właściciel chce, aby w tym dokumencie znalazły się dane kontaktowe poprzedniego wynajmującego.

Co w przypadku, gdy osoba chce wynająć mieszkanie po raz pierwszy? W takiej sytuacji list referencyjny może być napisany przez członka rodziny lub bliską osobę, która zna potencjalnego lokatora. W liście powinny być umieszczone również dane kontaktowe osoby, dające rekomendacje, aby wynajmujący mógł zadać jej kilka pytań.

Dlaczego wynajmujący proszą o referencje?

W Polsce umowy najmu są uregulowane przepisami prawa. Mimo tego, osoby wynajmujące mają obawy przy udostępnianiu swoich nieruchomości, dlatego proszą o referencje osób trzecich.

Referencje w formie listu pozwalają sprawdzić, czy osoba chcąca podpisać umowę najmu jest godna zaufania, czy miała wcześniej problemy z opłacaniem czynszu. Z perspektywy osób, które szukają mieszkania, może się wydawać, że to zbędny dokument. Jednak nie przysparza on większych trudności i opóźnień.

Najem instytucjonalny – tanie mieszkania na wynajem

Najem instytucjonalny to rodzaj umowy, który w Polsce został uregulowany w 2017 roku. W odróżnieniu od tradycyjnego najmu między osobami fizycznymi może być zawierany z instytucjami lub przedsiębiorcami.

Wspomniane podmioty oferują lokale mieszkalne w dobrych lokalizacjach za atrakcyjne stawki czynszowe. Przykładem jest spółka PFR Nieruchomości, oferująca w największych polskich miastach mieszkania na wynajem. Kraków jest przykładem miasta, w którym dostępnych jest prawie 500 lokali pod najem instytucjonalny.

Możliwość zawarcia umowy najmu ze sprawdzonym podmiotem to jedynie przykładowa korzyść. Na uwagę zasługuje fakt, że najem instytucjonalny można zrealizować na podstawie uproszczonych procedur.

W praktyce do sfinalizowania umowy najmu potrzebne są podstawowe dane wynajmującego i lokatora, opis nieruchomości czy określenie sposobu wykorzystania umowy. Niezbędnym warunkiem jest wykazanie możliwości regulowania comiesięcznego czynszu, natomiast list referencyjny nie jest wymagany.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl