„Finezja” działa przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej od sierpnia 2010 roku. Zespół to przykład lokalnej inicjatywy, która osiągnęła wiele sukcesów i zdobyła uznanie na arenie krajowej i międzynarodowej. Ich udział w uroczystościach związanych z obchodami 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze tylko potwierdza fakt, jak szanowany i doceniany zespół mażoretkowy mają wschowianie, nawet poza granicami gminy.
„Finezjanki” to na mażoretkowej arenie uznana marka. Uzdolnione dziewczyny z Finezji co roku podczas mistrzostw Polski oraz mistrzostw świata zdobywają medale i wyróżnienia. Zespół składa się z kilkudziesięciu tancerek, w tym przedszkolaków, kadetek, juniorek i seniorek, które są oddane całym sercem swojemu miastu i stowarzyszeniu. Finezja to nie tylko zespół taneczny, ale również grupa przyjaciółek, które razem realizują swoje marzenia i cele.
Obchody 3 maja w Zielonej Górze
Podczas uroczystości w Zielonej Górze, Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że Konstytucja 3 Maja to dokument, który był bardzo odważny i nowoczesny. Choć minęło już ponad dwa wieki od jej uchwalenia, wiele zapisów z tego dokumentu wciąż jest bardzo aktualnych. Konstytucja stanowi o porządku prawnym, o trójpodziale władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W konstytucji mamy zapisane nasze prawa i obowiązki, ale obowiązki i prawa mają przestrzegać nie tylko obywatele, lecz przede wszystkim władza.
Z okazji Święta Wolności, marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła mieszkańców na rozmowę o wolnych mediach, wolnych sądach i wolnej Polsce. Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Będzie to dzień, który warto wykorzystać na edukację i wzmocnienie naszej miłości i uczuć patriotycznych. W tym dniu zostanie otwarty również salon literacki inspirowany twórczością noblistki i Lubuszanki Olgi Tokarczuk, a będzie również Piknik Zdrowia.
Marszałek zaprosiła również mieszkańców na marsz w obronie konstytucji i praworządności, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie.
Źródło/foto: lubuskie.pl