TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowski Kongres Kobiet walczy o refundację płynnej cytologii. Nowa metoda profilaktyki raka szyjki macicy

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 o 22:14, autor: 2
Wschowski Kongres Kobiet walczy o refundację płynnej cytologii. Nowa metoda profilaktyki raka szyjki macicy

W ubiegłym roku, podczas Wschowskiego Kongresu Kobiet, Rada Programowa zwróciła się do Elżbiety Anny Polak, ubiegającej się wtedy o mandat poselski, oraz posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic z ważnym apelem. Urszula Chudak i Hanna Knaflewska-Walkowiak prosiły o złożenie interpelacji sejmowej w sprawie refundacji płynnej cytologii. Jest to nowoczesna metoda diagnostyki, która ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnej cytologii.

Płynna cytologia: lepsza skuteczność i rzadsze badania

Płynna cytologia charakteryzuje się wyższą skutecznością profilaktyczną. Dzięki nowoczesnej technologii pobierania materiału, badania mogą być wykonywane rzadziej, co jest dużą zaletą dla pacjentek. Polskie Towarzystwo Patomorfologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomendują tę metodę. Problemem pozostaje jednak brak refundacji przez narodowego płatnika.

Rak szyjki macicy: poważne zagrożenie

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Codziennie pięć Polek umiera z powodu tej choroby. W tej sytuacji, cytologia – a szczególnie płynna cytologia – staje się nieocenionym narzędziem profilaktycznym. Właśnie dlatego wschowianki, Urszula Chudak i Hanna Knaflewska-Walkowiak, zaapelowały do departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie.

Zobacz: 11. Wschowski Kongres Kobiet. „Musimy się stawiać, by nas nie ustawiano” (VIDEO)

Możliwości refundacji: Unia Europejska i lokalne samorządy

Pomimo braku refundacji ze strony narodowego płatnika, istnieje możliwość pokrycia kosztów płynnej cytologii z funduszy unijnych przez lokalne samorządy. Jest to istotna informacja, zważywszy na konieczność szybkiej reakcji w walce z rakiem szyjki macicy. „Bardzo byśmy chciały, 5 października, podczas Wschowskiego Kongresu Kobiet głośno powiedzieć, że coś w powyższym temacie drgnęło” – napisały Chudak i Knaflewska-Walkowiak.

Zobacz: Wschowski Kongres Kobiet ma młodszego brata. U. Chudak: „Musimy się starać, by uczeń nie przerósł mistrza”

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: prace trwają

Asystentka posłanki Elżbiety Anny Polak przekazała odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na złożoną interpelację. Resort zdrowia informuje, że w Narodowej Strategii Onkologicznej przewidziane jest wprowadzenie nowej metody badania przesiewowego – HPV DNA. Pilotaż tego programu ma być rozszerzony na kolejne ośrodki w 2024 roku. Ministerstwo rozważa również wprowadzenie płynnej cytologii do Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Zobacz: XIV Lubuski Kongres Kobiet: Wydarzenie miało wschowski akcent (FOTO)

„W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych w części dotyczącej Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Mając na uwadze wyniki pilotażu rozważa się wprowadzenie do programu cytologii na podłożu płynnym” – informuje resort. Na razie nie jest jednak możliwe określenie precyzyjnego terminu zakończenia prac.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Adaś
11.06.2024 11:19

Strasznie ważny temat dlatego moje pytanie w nawiązaniu do informacji: cyt. "...... istnieje możliwość pokrycia kosztów płynnej cytologii z funduszy unijnych przez lokalne samorządy." Pani Ulu, nie Pani Polak bezpośrednio pracuje w parlamencie UE a nasza znakomitość w słowie obiecanym p. Rafalska, więc dlaczego nie u źródła Pani negocjuje ? Odnosiłem wrażenie, że Oni (PiS) mają swoją normą - "Daniel wszystko mogę, Obajtek" - więc w tak, rzecz jasna, pryszcz sprawie, kreowanie o kolejnej winie Tuska nie powinno już mieć miejsca ? To jednak PiS jeszcze ma w parlamencie UE kobiecy kombinat "złotego serca" i z pewnością dałby radę skruszyć "stalowe serce" Ursuli von der Leyen, a emeryturę zaharowanej Rafalskiej można by było nazwać ....... zapracowana. Pozdrawiam Adaś

avatar
~ile można ...
11.06.2024 16:53

... ciągle to samo i to samo, a efektów nie widać ... ?. Powiadają, że gdzie diabeł nie może tam babę pośle - ale jak widać po tych paniach i " baby nie mogą..." . A gdzie posłanki pisu ?. Czy one tylko liczą na nasze - wasze glosy w wyborach ?. Pozdrawiam tylko aktywne i uczciwe kobiety co głosowały na K15P --- wstyd mi za te co głosowały na takie organizacje jak " pis i konfederację" !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl