TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowski „Biały Domek” zostanie odnowiony?

Jest szansa na 1 mln zł na rewaloryzację! Zagłosuj w konkursie

Piątek, 24 marca 2023 o 10:42, aktualizacja Środa, 29 marca 2023 o 19:30, autor: 39
Wschowski „Biały Domek” zostanie odnowiony?

Stowarzyszenie WIP podjęło ambitne starania o odnowienie jednego z najpiękniejszych zabytków miasta - "Białego Domku", znajdującego się przy ul. Głogowskiej we Wschowie. Wszystko w ramach projektu „Nasz Zabytek” Fundacji Most The Most, który zakłada wsparcie zwycięskiego projektu kwotą 1 mln zł. 

Aby wesprzeć starania o wygraną w tym plebiscycie, zachęcamy do głosowania poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie: https://www.webankieta.pl/ankieta/885541/formularz-zgloszeniowy-i-konkursu-nasz-zabytek.html ... i wybierając „Mleczny Domek (niem.Milchhäuschen) tzw. „Biały Domek.

Uwaga! To pierwszy etap projektu, w którym liczy się ilość zgłoszeń. Po nim nastąpi głosowanie nad funkcją obiektu.

„Biały Domek”, znany również jako Mleczny Domek (niem. Milchhäuschen), to unikatowy zabytek modernistycznej architektury powstały w latach 1923-1928. W przeszłości był miejscem sprzedaży mleka, kefiru, maślanki, masła oraz innych produktów mlecznych. Można było w nim wypić mleko na miejscu, a w okresie letnim ochłodzić się kupując lody. Obecnie jest on własnością publiczną, a jego właścicielem jest Gmina Wschowa.

Zabytek ten ma filigranową formę, wykonaną z drewna, z charakterystycznymi filarami skonstruowanymi z nałożonych na siebie elementów. Nakryty jest czterospadowym dachem, krytym papą. "Biały Domek" przypomina dalekowschodnie, lekkie pawilony ogrodowe. Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję kiosku RUCHU, sklepu odzieżowego oraz pijalni piwa.

Wschowski Inkubator Potencjału proponuje, aby "Biały Domek" służył społeczności lokalnej jako Centrum Organizacji Pozarządowych z małą kawiarnią. W ten sposób budynek stałby się miejscem, gdzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne, a jednocześnie służyłby jako punkt spotkań dla mieszkańców.

Mamy szansę na to, aby zmienić oblicze "Białego Domku". Zachęcamy do głosowania!

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (39)

avatar

avatar
~FWS
24.03.2023 11:38

parodia..

avatar
~Jurek
25.03.2023 03:49

Biały Domek jest wpisany do rejestru zabytków . Wiadomo komu najbardziej zależało aby ten obiekt odrestaurować . Jest przecież we Wschowie organizacja Czzs Art , która wpisuje takie cacka architektury dawnej do rejestru . Niestety wpisane tam do rejestru zabytków jak kino Hel czy biały domek nie mogą być wyburzone . Biały domek o ile pamiętam musi zostać zrekonstruowany decyzją Konserwatora Zabytków. Pieniądze na tą rekonstrukcję zapłacą wschowscy podatnicy . Wszyscy bez wyjątku ja , ty i inny mądrala . Można te pieniądze wygrać w konkursie organizowanym przez fundację . W ubiegłym roku wygrała Nowa Sól na remont zabytkowego magazynu solnego. No ale trzeba przyznać , że Wschowianlm najlepiej wychodzą wzajemne kłótnie i głupkowate dyskusje , a nie pozyskiwanie w łatwy sposób pieniądzy . Z góry stwierdzam , że Wschowa mając jak zwykle takie beznadziejne w większości społeczeństwo nie wygra tego konkursu . Wschowa przypomina Polską drużynę piłkarską takie dno dna . Dlatego ten zabytek w przyszłości wyremontuje miasto za pieniądze nas wszystkich wschowiaków , którzy nie potrafią nawet drużyny do głosowania w konkursie zmontować . Wschowskie dno dna .

avatar
~Ela
25.03.2023 04:43

Czytałam komentarze na temat tego konkursu na Facebooku. Nie wierzę , że we Wschowie mieszkają ludzie z taką niewiedzą na temat zabytków . Podobno Czas Art to wschowska organizacja , która przez lata w taki właśnie sposób ukształtowała umysły pokoleń na ten temat . Dlatego wschowa nie ma co liczyć na wygraną z takim niedoinformowaniem , które przez lata panuje przy współpracy z liderami Czas Art , którzy są uhonorowani przez Konserwator jako społecznicy w zakresie ochrony Wschowskich zabytków. Jaka organizacja , taki stan zabytków . Jacy liderzy i społecznicy tej organizacji zajmującej się zabytkami , takie odzwierciedlenie postawy wschowian m in w komentarzach na Facebooku. Dlaczego " największa społecznica " upadłej Wschowy nie jest inicjatorką tego konkursu tylko WIP . Społecznica powinna motywować do głosowania na wschowski zabytek . Niestety jest wciąż demotywatorką wszelkich akcji pozyskiwania pieniędzy . Niestety potrafi jedynie trwonić pieniądze podatników I wmawiać że sami tego oczekiwali .

avatar
~do Eli
25.03.2023 12:29

A czy na Brooklynie jest inaczej ?

avatar
~Karolina
24.03.2023 11:43

Dawno mnie tak nie ucieszyła żadna wschowska inicjatywa !

avatar
~bezbek
24.03.2023 11:55

Ten milion to chyba na renowacje ;-)

avatar
~Bezbek
24.03.2023 13:16

Rewaloryzacja zabytków – przywrócenie wartości zabytku, w szczególności walorów użytkowych oraz wyeksponowanie wartości obiektu. Pojęcie używane głównie w odniesieniu do zabytków architektury i budownictwa oraz urbanistyki.

avatar
~WIP
24.03.2023 12:00

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń, uratujmy razem to piękne miejsce i stwórzmy w nim społeczną kawiarnię :)

avatar
~do WIP
24.03.2023 12:22

A jakie są zapisy w m.p.z.p.? Czy ten bezcenny zabytek powinien zostać?

avatar
~Tomasz
25.03.2023 22:17

tak, my będziemy głosować, a Wy potem na domku namalujecie błyskawice, prezentując Wasze a nie wszystkich poglądy. Już kiedyś to było przerabiane, przy kręceniu kilometrów na rowerach. Drugi raz nie będę robił na Was, abyście potem prezentowali publicznie swoje prywatne poglądy.

avatar
~Pani Logika
26.03.2023 08:32

Nie przełknę tej kawy za milion !!!

avatar
~Urszula Chudak
24.03.2023 12:23

Cudowna sprawa, zawsze kibicowałam poczynaniom WIP-u. Sztuką nie jest jednak tylko kibicowanie, trzeba też pomóc. Więc zgodnie z powyższym apelem, przystąpiłam do głosowania. Co się nauzasadniałam... i wszystko na nic. Formularz wypełniłam w 48%, poległam w punkcie "zdjęcia". Należy je załączyć w odpowiednich plikach i rozmiarach. Rozumiem, że należy tam pójść, zrobić je i załączyć. Trochę z tym zamieszania, moim zdaniem wielu potencjalnych głosujących, się tym zniechęci. Może jest jakieś ogólne wyjście? To pytanie kieruję do "oblatanych" w temacie, a takich nie brakuje wśród odwiedzających ten portal. Zachęcam do głosowania [jeszcze raz zrobię podejście], a nuż się uda zdobyć dofinansowanie? Takie mamy czasy, że na prawie wszystko trzeba głosować. Pani Marszałek prosi [lubuskie.pl] o podpisywanie petycji dot. Centrum Onkologii, prosiła też o głosowanie dot. samorządowego finansowania in vitro [lubuskie zwyciężyło], Pan Burmistrz apeluje o głosowanie w sprawie inteligentnego przejścia dla pieszych, o taki sam udział w "Ambasadorze Wschowy". Uff, trochę tego jest i wszystko bardzo ważne!

avatar
~WIP
24.03.2023 13:14

Pani Ulu można pobrać zdjęcia zamieszczone w internecie i dodać nie stoi nic na przeszkodzie będzie tylko trzeba zaznaczyć opcję odnośnie zdjęcia ? zdjęcia można pobrać jak i z tego artykułu lub z Google lub Facebook

avatar
~Mieszkaniec
24.03.2023 17:44

Trzeba było czekać tyle lat aby popadło w totalną ruinę co tam remontować. Nie zapomnijcie o kiblu który przylega do domku. Czy nie ma bardziej potrzebnych inwestycji niż remontować coś czego praktycznie już nie ma?

avatar
~Mieszkaniec
24.03.2023 17:44

Trzeba było czekać tyle lat aby popadło w totalną ruinę co tam remontować. Nie zapomnijcie o kiblu który przylega do domku. Czy nie ma bardziej potrzebnych inwestycji niż remontować coś czego praktycznie już nie ma?

avatar
~Alojzy
25.03.2023 04:15

Skoro Wschowianie mają takie niechęci związane z takim sposobem pozyskiwania pieniędzy . To niech jak zwykle remontują za swoje podatki . Nie trzeba przecież głosować na Wschowę inne miasta przystąpiły również do konkursu na swoje zabytki . Niech wygra miasto , w którym mieszkańcy są bardziej kumaci . Jest powiedzenie takie pasujące do niektórych Wschowskich komentatorów "Dlaczegoś biedny , boś głupi , dlaczegoś głupi , boś biedny . Prognozuję brak zainteresowania głosowaniem nad Wschowskim projektem . Zatem zagłosuję na inne miasto , a wschowiacy niech się żrą jak zwykle .

avatar
~Izka
25.03.2023 11:01

Oczywiście radna odniosła się do problemu Białego Domku . Do problemu , bo stworzyła problem , ponieważ "dzięki" zabiegom tej osoby gmina płaci ogromne kary . Nie wiem czy to było pismo , czy donos do konserwator jak zwał tak zwał gmina i my podatnicy dostaliśmy batem po plecach . Czy to jest przysługa , czy zasługa radnej i dla kogo i jak poprawiła sytuację finansową naszą i gminy , a może w taki niezrozumiały sposób gonimy Sławę albo inne rozwijające się miasteczko . Radna wciąż powtarza przy jakichkolwiek inwestycjach Wschowskich, że powinny być drugoplanowe , bo są ważniejsze priorytetowe. Wcześniej był priorytetem dla radnej ten Domek ,a teraz Baszta . Może niech sama napisze jakiś projekt na renowację zabytków . Po co zasiada w Radzie. Jeśli nie potrafi , nie może wytykać innym tego czego sama nie potrafi . A może wszyscy się mylą tylko radna nie spotyka zrozumienia .

avatar
~Dawid
24.03.2023 13:06

Bardzo dobry pomysł. Głosuję.

avatar
~do kom.powyżej
24.03.2023 17:18

Dawid, - wiadomo,ze Ty akurat zagłosujesz! Czy WIP przeczytał dlaczego LWKZ wpisał ten budynek do rejestru zabytków i jakie prace należy wykonać?

avatar
~Urszula Chudak
24.03.2023 13:52

Dziękuję za podpowiedź - myślę, że skorzystam z niej nie tylko ja. Mam nadzieję graniczącą z pewnością, że w tej akuratnie sprawie, wszyscy będziemy na "tak". Bo wszyscy równo narzekamy na tę wątpliwą ozdobę naszego miasta. Wielokrotnie przekonałam się o sile portalu "Zw", ale może warto pomyśleć o jakiejś dodatkowej zachęcie do głosowania? O jakimś domkowym "pospolitym ruszeniu?"

avatar
~Mieszkaniec
24.03.2023 21:03

Pani Ulu pani to taka chorągiewka ja zawieje tak pani idzie z wiatrem wstyt .

avatar
~Janek Pradera
24.03.2023 19:31

Jako ciekawostke dodam ze domek pełniący taką samą funkcję (domek mleczarza) stoi na dużym rondzie w Głogowie, zaraz za wjazdem od naszej strony.

avatar
~Mieszkaniec
24.03.2023 20:28

Kolejny domek mleczarza stoi na skrzyżowaniu koło domu kultury jest piękną wizytówka Wschowy.

avatar
~xyz
24.03.2023 22:38

Dwie kawiarnie już mamy, w tygodniu do 16 często są puste, choć ciasta w nich i kawy pyszne. Miejsca, gdzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne też są i nie sądzę, aby grafik był tak zapełniony od rana do wieczora,że trzeba tworzyć kolejne.

avatar
~Do<>"mieszkaniec"
25.03.2023 07:08

Bo -bo ta pani jak ci pewni emeryci z imienia i nazwiska co to im się będąc jeszcze na etatach państwowych instytucji, to (P) to (M) zamarzyło być medialnymi osobami by w ten sposób być i trwać za wszelka cenę w ciągu kampanii wyborczej, tj. od kampanii do kampanii mydlić nam oczy !!!. Wschowa w II stopniu strefy zabytków, a od ponad 30 lat żaden z dotychczasowych tzw. Burmistrzów naszego miasta nawet palcem nie kiwnął by cos zrobić, a to z Kinem, a to z byłem sklepem mleczarni i samej mleczarni , itd. DOPIERO NASZ ODNOWICIEL w niespełna 3 lata jako jedyny PRAWDZIWY GOSPODARZ wziął się za te "perełki wstydu" naszego miasta !!!!!. Brawo mu za to !!!!. Tak Dalej a wygramy z zacofaniem naszego miasta wbrew hejterom z pisplus !!!!!.

avatar
~do -xyz
25.03.2023 12:23

Ale bardzo drogie, dlatego nie ma klienteli. Konkurencja zmusi ich do obniżenia cen.

avatar
~Mieszkanka
25.03.2023 00:49

Tak, to trzeba wyremontować, bo już jeden budynek straszy na wjeździe do Wschowy, słynne kino. Szkoda, że Pani konserwator lubuska jest taka nie do przekonania w pewnych przypadkach.

avatar
~Urszula Chudak
25.03.2023 05:18

Do mieszkańca - proszę Pana, wstyd to w tak krótkim zdaniu, zrobić tyle błędów. W tym ortograficzny.

avatar
~Ela
25.03.2023 10:30

Niestety czy komuś się w tym czasie podoba lub nie .Biały Domek figuruje w księgach rejestru zabytków w Polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Nieremontowany nawet w zgliszczach będzie wciąż tam figurował . Te wszystkie przepychanki i wyśmiewania do osób, które chcą zmotywować innych do pozyskania pieniędzy w ramach konkursu organizowanego przez fundację niczego nie poprawią . Nazywanie kogokolwiek odnowicielem i prostackie szydzenie niczego nie zmieni przesunie jedynie problem na innych w przyszłość , których pewnie tacy bylejacy wschowiacy szyderczo ochszczą odnowicielami . Tu w tej wschowskiej szczujni nie można wspólnie krok po kroku do czegoś dążyć raczej należy zatrudnić hycla.

avatar
~Janek Pradera
25.03.2023 12:01

Pani Ulu, wytyka pani komuś błędy a sama używa znaków sekundy geograficznej zamiast cudzysłowu. W języku polskim cudzysłów wyglada tak „nazwa”, nie ”nazwa”.

avatar
~peka
25.03.2023 20:39

To próchno totalne jest - nie ma czego odrestaurowywać.

avatar
~Wschowiak
25.03.2023 21:24

Kino też jest unikatowy zabytek.......

avatar
~Do Eli
25.03.2023 22:36

Napisała pani świetne komentarze .Brawo ,w pełni się z panią zgadzam .

avatar
~Pani Logika
26.03.2023 08:40

Za darmo to i ocet słodki... Jest to konkurs z dofinansowaniem dla zabytków ale dlaczego wybrany został właśnie ten, który umarł już dawno? W NASZEJ WSCHOWIE jest mnóstwo zabytków, które pełnią funkcję użytkową tzn żyją! Dla których MILION byłby zastrzykiem witalności na następne lata!

avatar
~Pani Logika
26.03.2023 08:50

Za darmo to i ocet słodki... Jest to konkurs z dofinansowaniem dla zabytków ale dlaczego wybrany został właśnie ten, który umarł już dawno? W NASZEJ WSCHOWIE jest mnóstwo zabytków, które pełnią funkcję użytkową tzn żyją! Dla których MILION byłby zastrzykiem witalności na następne lata!

avatar
~Ruth Langmore
28.03.2023 08:25

Uruchomcie komentarze pod artykułem "Trasa programowa PiS". Proszę ;)

avatar
~Sławek
01.04.2023 23:36

Wschowa - miasto królewskie, a jednymi z najważniejszych zabytków okazują się dawne kino i biały domek. Faktycznie obiekty do "zaliczenia" w pierwszej kolejności przez ewentualnych turystów. Fasady kamienic sporej części starego miasta są w opłakanym stanie, a koszmarne pieniądze przeznacza się na coś co wcale na to nie zasługuje. Jeśli ów biały domek zostanie odbudowany, jaką będzie pełnił funkcję? Nowego pustostanu?

avatar
~do Janka Pradery
02.04.2023 20:17

Rzeczywiście mega błąd wytknąłeś!

avatar
~wschowiak
08.04.2023 16:19

Kino "Hel"-zabytek,Biały Domek-zabytek,Cukrownia "Wschowa"-była zabytkiem,mleczarnia?-może zabytkiem, a czy pawilon mleczarski na skrzyżowaniu Boh.Westerplatte a Niepodległości też będzie okrzyknięty wielkim zabytkiem?.....,ciekawe poczekamy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl