TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowski „Biały Domek” odzyskuje blask po 30 latach! Prace renowacyjne już ruszyły (FOTO)

Piątek, 08 grudnia 2023 o 08:34, aktualizacja Piątek, 08 grudnia 2023 o 08:44, autor: 22
Wschowski „Biały Domek” odzyskuje blask po 30 latach! Prace renowacyjne już ruszyły (FOTO)

Przy ulicy Głogowskiej we Wschowie rozpoczęły się długo wyczekiwane prace renowacyjne „Białego Domku”. Po trzydziestu latach oczekiwania, ten unikalny obiekt, będący częścią lokalnego dziedzictwa, przechodzi generalny remont.

Dofinansowanie kluczem do sukcesu

"Biały Domek", wpisany do rejestru zabytków, wreszcie może odetchnąć z ulgą. Dzięki znacznemu dofinansowaniu, Gmina Wschowa mogła rozpocząć prace renowacyjne. "Gmina systematycznie pozyskuje środki finansowe na renowację zabytków, zarówno poprzez fundusze krajowe, regionalne, jak i europejskie. Tylko w tym roku pozyskaliśmy na ten cel ponad 3 015 000 złotych," - mówi burmistrz Konrad Antkowiak.

Zakres prac renowacyjnych przy „Białym Domku”

Prace rozpoczęły się od remontu dachu. "Dalej czeka nas jeszcze renowacja okien i drzwi, następnie uzupełnienie deskowania na kolumnach i ścianach, czyszczenie i malowanie elewacji, uzupełnienie podsufitek, czyszczenie ich i odmalowanie," - mówi burmistrz.

"Biały Domek" - ważny element lokalnej historii

Biały Domek” ma bogatą historię. Po II wojnie światowej służył jako kiosk RUCHU, sklep odzieżowy, a nawet pijalnia piwa. Jego architektura nawiązuje do modernizmu, a styl przypomina lekkie pawilony ogrodowe z Dalekiego Wschodu. Podobne mleczne domki, które w latach 20-tych i 30-tych XX wieku sprzedawały mleczne produkty, można znaleźć w innych miastach Polski, w tym w Katowicach i Głogowie.

Źródło: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak, zabytek.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (22)

avatar

avatar
~ptyś
08.12.2023 09:18

Super sprawa z tym zabytkiem Wschowy ale jeszcze jedna budka została do remontu koło szkoły zawodowej na Kościuszki o tym też niech Włodarze Wschowy a mianowicie Starostwo / ich teren / pomyśli :)

avatar
~Obserwator
08.12.2023 09:20

Była tam reczna stacja paliw do dzisiaj na podwórku z tyłu są zbiorniki paliw. Dlaczego piszecie glupoty nie znając historii. Więzienie nie Zamek Krolewski

avatar
~Maria Karasek
08.12.2023 11:55

Ze co ,że więzienie nie zamek królewski ? Dzisiaj jest spotkanie w muzeum o godz, 16-tej proponuję przyjść i zapoznać się z historią naszego miasta za panowania Kazimierza Wielkiego który to brał ślub w tym jak piszesz więzieniu.

avatar
~Gosc
08.12.2023 19:46

To tankuj do oporu

avatar
~R.Stöwesand
09.12.2023 14:37

Chętnie się z Panem spotkam. Na pewno dowiem się wielu interesujących rzeczy na temat historii Wschowy.

avatar
~Bolek
08.12.2023 09:51

Szkoda kasy .

avatar
~Lolek
09.12.2023 09:21

Szkoda , że barak rozumu co niektórym co tu bredzą !.

avatar
~Urszula Chudak
08.12.2023 09:51

Dwa największe straszydła w mieście, a mianowicie pawilon mleczarski i "biały domek", tak bardzo wrosły w pejzaż naszej Wschowy, iż myślałam, że nie doczekam ich usunięcia - a tu proszę - jedno już przestało straszyć, drugie niebawem przestanie. Trzeba przyznać, że "dzieje się". Całkiem spore środki zewnętrzne do nas trafiają. Tak, że w tej sytuacji, jestem nawet skłonna wybaczyć Panu Burmistrzowi, ten niefortunny [takie jest moje zdanie] wyjazd na Łotwę.

avatar
~Z elki
08.12.2023 10:43

Do U. Chudak, ponieważ ma Pani większe możliwości proszę Panią o wiarygodną info czy jest prawdą, ze urząd mig Wschowa ponosi tak wielkie koszty dzierżawy na miesiąc, korzystając z prywatnego placu po sklepie "mleczarnia" ? O tym placu Pani teraz pisze. Ktoś na internecie podał kwotę (3500zł ) ale nie podał czy na miesiąc czy rocznie ?

avatar
~Y~~Z elki...
09.12.2023 09:31

Jeśli jesteś taki dociekliwy to co wiesz na temat kosztów jakie ponosi starostwo na propagandę swojej działalności, z której mieszkańcy nic nie mają ???. Co wiesz o wydatkach ponadprogramowych starostwa na przełomie tej ich kadencji ???. Co wiesz o wydatkach Naszej Spółki Skarbu Państwa HZZ na cele i pożytek mieszkańców Wschowy i powiatu Wschowskiego ???. Podejrzewam, że bez audytu tych jednostek się nie obędzie !

avatar
~Urszula Chudak
08.12.2023 14:01

Proszę Pana, bardzo prosto taką odpowiedź zdobyć - proszę poprosić swego radnego o złożenie stosownej interpelacji w tej sprawie. Wschowa mała, radnych więc znamy. Wiem, że rozmowy z przedsiębiorcą, były bardzo trudne, więc być może jest coś na rzeczy, ale również może nie być. Wszak różne rzeczy w internecie piszą. Przyzna Pan, że zabiegi, by tak teraz skwer wyglądał, warte były każdych pieniędzy. No może prawie każdych.

avatar
~Hahha
08.12.2023 18:48

Za 3 miliony złotych to powinien to być złoty domek a nie tylko biały

avatar
~Hihi do "Hahha"
10.12.2023 13:12

Nie lepiej wyrzucić w błoto jak to czyniono prze te ostatnie 30 lat poprzedników - CO ???. podaj chociaż jedna inwestycję co ci poprzednicy zrobili prze te ponad 30 la - zwracam uwagę, że mieli ful wypas dotacji z dochodów PIT i CIT !!!!. Obecna władza - pan Burmistrz i My Wszyscy mieszkańcy zostaliśmy wręcz "obrabowani" z tych dochodów przez tą ponad 8 letnią władzę pis plus <> a co w zamian promocyjne ": talony tekturowych czeków" w ramach KUMOTERSTWA , KOLESIOSTWA, NEPOTYZMU tej partii !!!!,> Pan Antkowiak jest pierwszym Burmistrzem Wschowy, który rozpoczął modernizację, remonty, inwestycje likwidując wszelkie bariery kulturowe, pokoleniowe..... itd. Co ta totalna władza pis plus nam zafundowała prze te ponad 8 lat !!!!. Nie wspomnę o tej totalnej szczujni i nastawianiu Polaka przeciw Polakowi --- co widać , że tak się to zakorzeniło wśród takich jak ty i tobie podobnych , że nadal próbujecie szczuć i "robić" we własne gniazdo !!!!. Ale to już nie długo ; skończą sie wam te przekazy dnia, ta polityczna tvp i szmal jaki sobie zawłaszczyliście z Naszych Spółek Skarbu Państwa !!!!!. A tych milionów to ty szukaj sobie w "listach milionerów pis plus" i "Willa plus " !!!!!.

avatar
~x
10.12.2023 21:36

Gdzie masz napisane, że 3 miliony na domek? To kwota jaka została pozyskana w tym roku na prace przy zabytkach ogółem : )

avatar
~Gekon
08.12.2023 21:42

Biały domek, zwłaszcza jako pijalnia piwa zapisał się w historii wschowian, zwłaszcza tych z domów alkoholików.

avatar
~Pix<>"Gekon"
09.12.2023 09:25

Proszę o szczerą odpowiedź: - czym ty i twoi bliscy zapisaliście się do historii Naszej Wschowy ???.- Czy czasami nie do "alkoholików" - ktoś z was ????, że masz takie doświadczenie i wiedzę w tym temacie - bardzo mi przykro jeśli tak !. Współczuję !

avatar
~Xxy
09.12.2023 09:05

To co się dzieje z renowacją Białego Domku to ogromna żenada. Tyle naszych pieniędzy zostanie włożonych w coś co nie przyniesie żadnych korzyści. Włodarz jak i radni myślą o takich sprawach które nie przynoszą dla społeczności miejsc pracy a która jest potrzebna.

avatar
~Bp
10.12.2023 09:18

A zegar na ratuszu nadal pokazuje dobry czas tylko dwa razy w ciągu doby Szkoda

avatar
~Robert
10.12.2023 12:12

Bardzo ważna inwestycja zmieni jakoś życia wszystkich mieszkańców. Masakra po co to robią za trzy bańki niech się zajmą modernizacja niewydolnej oczyszczalni, albo wzięli się za jakiś wartościowy inny zabytek. Strefa inwestycyjna jest potrzebna i szukanie pracodawców a nie takie pierdoły.

avatar
~Iga
10.12.2023 17:28

Na Os. Unii Europejskiej ludzie muszą płacić za kanalizę w drodze, jeżdżą po błocie i dziurach. Nie ma oświetlenia. Dlaczego na takie inwestycje gmina nie pozyskuje pieniędzy?

avatar
~Maciek
10.12.2023 20:44

Malkontenci jak zwykle nie zawiedli.

avatar
~sssdddssdfgjhklio;uyjtfg
12.12.2023 13:48

Muszka owocówka pewnie jest w niebo wzięta

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl