TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa: Uczcili pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego

oraz pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych (FOTO)

Sobota, 18 marca 2023 o 16:04, aktualizacja Sobota, 18 marca 2023 o 16:39, autor: 19
Wschowa: Uczcili pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego

W sobotę (18 marca) we Wschowie odbyła się uroczystość, która miała na celu upamiętnienie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych. Organizatorem wydarzenia był Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą Bitwę Warszawską w 1920 roku. Następnie zgromadzeni w kościele farnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyny, przy współudziale kompanii honorowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Nabożeństwo uświetnił występ chóru Akademii Wojsk Lądowych.

Druga część uroczystości odbyła się na terenie I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, gdzie odśpiewano hymn, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i wręczono odznaczenia i ryngrafy przyznane przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczeni zostali: Andrzej Bielawski, płk. Robert Borowy, Małgorzata Gośniowska-Kola i Krzysztof Gruszewski. Ryngrafy otrzymali: ks. kan. Dariusz Ludwikowski, Tomasz Kłosowski, Roman Sondej, Grzegorz Maćkowiak, Andrzej Nowicki, bryg. Krzysztof Piasecki, Przemysław Bąk oraz Piotr Wieland.

Następnie w auli I ZS odbył się okolicznościowy wykład dr. Tadeusza Dzwonkowskiego z Zielonej Góry na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także prezentacja oferty Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

avatar

avatar
~Jola
18.03.2023 17:05

Znowu Staszic! Brawo Staszic!

avatar
~Oj..Oj...***
18.03.2023 17:41

Ludzie trzymajcie mnie - Piłsudski i "niezłomni", a co z AK???.

avatar
~Niezłomny
19.03.2023 19:05

Być niezłomnym i akowcem nie znaczy być widzialnym . Byliśmy też

avatar
~Wschowa
20.03.2023 08:21

Dzień 1 marca jest dniem żołnierzy wyklętych . Była msza wspólna . Chodzi o pamięć , i Ci co chcieli to byli więc uszanujmy to .

avatar
~Związek+/++
19.03.2023 07:46

Kto finansuje i odznacza taki "związek"?, co należy zrobić aby w takim tempie czasowym być awansowanym w stopniu i odznaczeniach będąc w rezerwie WP?. Czy są w tym kraju równi i równiejsi w tych sprawach ?. Co należy zrobić aby zostać w jednej osobie liderem lokalnej partii, być jednocześnie liderem takiego "związku" i zarazem prezesem spółki skarbu państwa ??? - czy to nie jest zawłaszczenie osoby i historii przez jedna partię?. Gdzie jest Wschowskie społeczeństwo na tej "uroczystości" ???.

avatar
~YouTube - About
19.03.2023 09:07

Czy to jest możliwe - patrząc na historię tych ludzi?.

avatar
~lobo
19.03.2023 13:12

A ja bym chciał się dowiedzieć, gdzie ten pan P. kupił sobie stopień pułkownika? Bo ja się pytałem ostatnio u Pani Kląskałowej w sklepie i chwilowo nie było!

avatar
~A.Bojarski
19.03.2023 16:35

JA JEDNAK WOLE ZWYLLE Zhp,a nie przeboerancow.

avatar
~emeryt#.pl
20.03.2023 07:37

Co by było gdyby było jakby ich nie było - jak uczciwie i normalnie by było w tej naszej Wschowie !. Ta grupa już sama się do siebie przyzwyczaiła jak emeryt na emeryturze może się bawić w kreowanie swojej widzimisię - ich widzimisię historii co oznacza jak można klepać z siebie i dla siebie wszystko bo klepanie się obecnie stało modą na siebie i na kreowanie swojej polityki wbrew wszelkiej prawdzie BY tylko zaistnieć w lokalnych mediach w myśl - parafrazując - " śpiewać każdy może trochę lepiej trochę gorzej ....." - oby nie śmiesznie i blisko parodii !!!. Bo klepanie stało się moda dla bycia i trwania emerytów w partii !!!!.

avatar
~Odp
20.03.2023 10:37

Nadal chodzilibyśmy 1 mają z czerwonymi szturmówkami :)

avatar
~Elwis
21.03.2023 08:17

I już nawet flaga unijna nie przeszkadza.

avatar
~PYTEK
21.03.2023 13:41

Tak przy okazji - po tych dwóch kadencjach w Spółce Skarbu Państwa HZZ, czym i w jakim stopniu się ona przysłużyła Naszej Wschowie ?. Nie licząc występów w strojach historycznych !.

avatar
~Bronisław Beton Baton
21.03.2023 21:07

Piłsudski powiedział: Religia jest dla ludzi bez rozumu A tu msza

avatar
~Panie "Bronisław B-B"
22.03.2023 08:22

Aby to wiedzieć, aby znać postępowanie Piłsudzkiego to Panie Bronisławie trzeba było się UCZYĆ Historii - Pilnie Uczyć !!!. Nie bez kozery " klasyk - przez małe (k)" tej partii wypowiedział te już historyczne słowa, cytat ..." ciemny lud to kupi...... " - i co mamy ......!?. Jak widać tym ludziom - a znamy ich lokalne życiorysy ich lokalne zachowania ...... - to ni jak, im w tym nie przeszkadza !?. Cuda jak widać się zdarzają @.pl

avatar
~A tak na poważnie!
22.03.2023 11:23

Co wy - każdy z osobna zrobił pozytecznego dla Naszego Miasta, nie zastawiając się partią, której obecnie słuzycie, a kiedyś gdzieś tam - gdzieś tam po innych paryiach i stowarzyszeniach chasaliście ????. Bez obłudy i fałszu !.

avatar
~Senior(M)
24.03.2023 06:07

Tak się zatrzymałem przy tej informacji i tak patrzę i nie dowierzam co widzę !. Z perspektywy czasów skojarzyłem to co widzę ze sceną z mojego dzieciństwa - jak miałem ok. 11 do 13 lat - a scena ta dotyczy jak my mali chłopcy bawiliśmy się a taka grę zwaną "partyzantką... paf, paf ..... zabiłem cię jak ktoś się źle zamaskował, a przeciwnik go zobaczył ,,,itd". Paradoksalnie, widząc tych niby - niby dorosłych chłopców w tych mundurach, co to każdorazowo przywdziewają je z okazji "imprezki" jednej z partyjek naszego rejonu chcąc w ten sposób pokazać się TO TAK MI TO PASUJE DO NASZEJ DZIECIĘCEJ ZABAWY Z TAMTYCH MIENIONYCH LAT --- "dorośli, a niby nie chłopcy co im życie pozwala na zabawę w przebierane wojsko również mienionych, bardzo mienionych lat" . Pytanie ; - czy oni - ci wyrośnięci już chłopcy tak czynią dla swojej zabawy w wojsko, czy tak na poważnie, czy dla partyjnego zaistnienia na Naszej Wschowskiej Ziemi co to stopa Piłsudskiego nie NASTAPIŁA ?????. A tak na poważnie , czy oni nie są w tym śmieszni ????.

avatar
~Wschowianin
30.03.2023 07:30

Kiedyś to była zabawa . I każdy się bawił w czterej pancernych a nie Piłsudczyków ? . To nie znaczy że na naszym terenie ich nie było ?????. Tylko ze taka zabawa kończyła się wezwaniem rodziców do szkoły lub na komendę MO . W latach powojennych było tu bardzo dużo ludzi którzy popierali Mikołajczyka i niestety byli za to prześladowani . Ja akurat cieszę się że jest taka grupa i mam do tego prawo , bo pochodzę z rodziny powstańczej która biła się za wolność i niepodległość .

avatar
~DO(wschowianin)+
30.03.2023 13:33

Co dorabiamy sobie historię, a la bohater narodowy - śmiechu warte takie anonimowe bohaterstwo na tej stronie !!!!. jak z ciebie taki bohater to czemu się nie przebierzesz w coś tam, coś tam nawet za tego co nosi Jan P. , który w tej Wschowie przeszedł od komuny, po przez prawie wszystkie stowarzyszenia i partie jakie był w tym naszym mieście, aż wylądował u posła M. Asta z posadą w HZZ - taki, a la wice minister rolnictwa ja ten Kowalski co się na wszystkim w tym pisie znają !!!. ( od budownictwa do rolnictwa , szeroki wachlarz zdolności mają ci chłopcy w tym pisie ????):(((

avatar
~ZABAWA+
31.03.2023 07:50

Szanowny pseudo wschowianinie --- nie dorabiaj sobie bohaterstwa do życiorysu . Jak dysponujesz taką wiedzą to podaj chociaż jeden przykład z imienia i nazwiska o wzywaniu rodziców przez MO w sprawie zabawy dzieci w "partyzantkę piłsudczykowską" - W naszym kraju każda rodzina ma kogoś kto się "bił" o coś w tym i o wolność i niepodległość mając na uwadze naszą ponad 100 letnią niewolę !. Pytanie; - jacy to Polacy doprowadzili do upadku naszej niepodległości?, podobnie jak obecnie ; - jacy to "bohaterowie" doprowadzili nasz kraj do upadku demokracji ?, a tyle tacy jak ty i tobie podobni maja na ustach frazesów i sloganów o bohaterstwie i polskości ???. Żenujące jak tacy wspominają historię, a jej nie rozumieją w świetle jak teraz tracą wartości tak ciężko wywalczonej przez naszych dziadków i ojców DEMOKRACI !!!!. Same przebieranie się w mundury z przeszłości to tylko maskarada i polityka na potrzeby pudrowania i zagłuszania swojego sumienia z braku reakcji na to wszystko co nam daje obecna rzeczywistość !!!!. Znieczulica społeczna jak widać ma różne oblicza !!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl