TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa. Jedenaście bloków bez ogrzewania. Jest komentarz SK

Środa, 18 października 2023 o 18:12, aktualizacja Środa, 18 października 2023 o 18:40, autor: 30
Wschowa. Jedenaście bloków bez ogrzewania. Jest komentarz SK

Mieszkańcy jedenastu bloków mieszkalnych, na ul. Bocznej, Lipowej, Ogrodowej i Sikorskiego we Wschowie, zmagają się z brakiem ogrzewania, ponieważ nowo wybudowane kotłownie gazowe nie działają. Problem wynika z opóźnień w wykonaniu przyłączy gazowych, za które odpowiedzialna jest Polska Spółka Gazownictwa. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, Robert Wosik, wyjaśnia, że wniosek o przyłącza został złożony na początku roku, ale mimo licznych interwencji, terminy są trudne do przeskoczenia. Obecnie, z pomocą Starosty Wschowskiego Andrzeja Bielawskiego, udało się przyspieszyć proces i oczekuje się, że prace zostaną zakończone do końca roku, chociaż jest to scenariusz optymistyczny. Mieszkańcy wyrażają frustrację i niepokój, zwłaszcza że nadchodzą coraz chłodniejsze dni.

Sprawę komentuje Spółka Komunalna Wschowa:

Na początku 2022 roku Spółka Komunalna stanęła w obliczu wyzwań związanych z kotłownią przy ulicy Bocznej, która wymagała modernizacji po wielu latach eksploatacji (około 2 milionów zł). Drastyczny wzrost cen nośników energii jeszcze bardziej zaostrzył problem. Sytuacja była dodatkowo skomplikowana przez duże straty w sieci przesyłowej Spółdzielni Mieszkaniowej, wynoszące około 20%, co utrudniało ekonomiczną eksploatację układu kotłownia-sieć przesyłowa, a konieczność ewentualnego spłacania kredytu za modernizację kotłowni i sieci przesyłowej spowodowałaby znaczący wzrost kosztów za ogrzewanie, co skłoniło do podjęcia kroków mających na celu rozważenia zasadności przejścia na bardziej ekonomiczne kotłownie lokalne.

W odpowiedzi na te problemy, mieszkańcy trzech Wspólnot Mieszkaniowych, którymi zarządza Spółka Komunalna, i do których dostarczane było ciepło z kotłowni, zdecydowali się odłączyć od niej i zainwestować we własne, bardziej ekonomiczne źródła ciepła w postaci lokalnych kotłowni. Ze względu na korektę decyzji przez PGNiG polegającej na zmianie warunków przyłączeniowych, które sami ustalają pomiędzy własnymi spółkami, proces ten został wydłużony i nadal trwa. Nadmienić należy, że Spółka podpisała umowę przyłączeniową jeszcze w maju 2022 roku, co powinno stanowić wystarczający bufor czasowy na sprawne przeprowadzenie procesu budowy przyłączy gazowych przez PGNiG. Aktualnie wyznaczone terminy z PGNiG określają, że dla jednej ze Wspólnot Mieszkaniowych ogrzewanie zostanie uruchomione w ciągu tygodnia, a dla pozostałych dwóch w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

Odrębnym tematem jest fakt dostarczania ciepła do Spółdzielni Mieszkaniowej we Wschowie. Spółka Komunalna, mając na uwadze oczekiwania mieszkańców zarządzanych Wspólnot Mieszkaniowych, zwróciła się do Zarządu SM we Wschowie, proponując trzy rozwiązania:

  1. Wyłączenie kotłowni z eksploatacji po sezonie grzewczym 2022/23 i likwidację jej majątku, ze względu na plany Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczące własnych źródeł ciepła.
  2. Bezpośrednią sprzedaż kotłowni Spółdzielni Mieszkaniowej, co umożliwiłoby pełną kontrolę nad eksploatacją kotłowni oraz jej kosztami.
  3. Wydzierżawienie kotłowni przez Spółdzielnię do czasu budowy własnych lokalnych kotłowni.

Na początku grudnia 2022 roku Spółka Komunalna otrzymała odpowiedź od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, informującą o uruchomieniu procesu budowy własnych kotłowni i rezygnacji z dostarczania ciepła od Spółki Komunalnej od sezonu grzewczego 2023/2024. W związku z oficjalnym stanowiskiem Spółdzielni Mieszkaniowej, Spółka Komunalna podjęła rutynowe działania w celu zakończenia eksploatacji kotłowni. Ponieważ proces inwestycyjny Spółdzielni Mieszkaniowej pozostaje w ich gestii i zakresie odpowiedzialności, Spółka nie posiada wiedzy na temat bieżących rozmów Spółdzielni z PGNiG i wyznaczonych terminów związanych z uruchomieniem ogrzewania w lokalach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową we Wschowie.

Źródło: Elka.pl, Spółka Komunalna Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (30)

avatar

avatar
~Tubylec
19.10.2023 06:57

Informacją nie jest precyzyjna beż ogrzewania jest 11 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej i 3 bloki Spółki Komunalnej która wyłączyła z uzytkowania kotłownię osiedlową.

avatar
~Tomasz Kłosowski
19.10.2023 07:51

Z lokalnych mediów wynika, że mieszkańcy 11 bloków na terenie Wschowy jest pozbawionych ogrzewania i cieplej wody bez szybkich perspektyw ich dostarczenia. Zamiast przerzucać się odpowiedzialnością za terminowość w realizacji zadania i wyłączenia z poprzedniego źródła przez Spółdzielnię Mieszkaniową i Spółkę Komunalną we Wschowie, może należy w ramach kompetencji burmistrza naszego miasta powołać zespół zarządzania kryzysowego i w pierwszej kolejności zająć się mieszkańcami, osobami starszymi dziećmi (chyba ze już jest). Z informacji medialnych wynika, że starosta wschowski Andrzej Bielawski podjął się tego zadania i na jutro planuje jego posiedzanie. Jeżeli prawdą jest, a tego nie wiem, że nasz burmistrza się tego zadania nie podjął to szkoda, i jest to słabe bo sytuacji kryzysowych dużo gorszych może być więcej i należy przy takich sytuacjach się szkolić. Oby tak nie było. Mieszkańcy sami to ocenią. PS. To pole do działania również dla radnych.

avatar
~do Kłosowski
19.10.2023 11:15

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wschowa jest spółką własnościową więc na jakiej podstawie ma się tym zajmować burmistrz mig który w tym temacie nie ma kompetencji sprawczych ? Jest podany winny - spółka skarbu państwa PGNiG więc co się Pan czepiasz burmistrza. Dzwoń Pan do Obajtka (PiS) skoro to jego podwładni nie wykonali zlecenia na czas.

avatar
~DO (TK)
19.10.2023 11:54

To i na ogrzewaniu i informacjach medialnych w tym temacie też emeryt policyjny się zna ??? Hihahahahaha !!!!. Informuję powyższego, że kampania wyborcza już dawno się skończyła, a społeczeństwo Wschowy i Powiatu dało kandydatowi pisu - emerytowi mundurowemu JASNY TEGO WYRAZ Dnia 15.10 !!!!. Powiedzieliśmy wyraźnie i dosadnie NIE --- NIENIE....!!!!. A po wpisie widać, że teraz emeryt próbuje być " rzecznikiem prasowym starosty !!!. Hihahahahahah !!!. Dobra fucha jak dla emeryta policyjnego !!!!:):):):):) !!!!. Narka

avatar
~DO Szanownego ( ~do Kłosowski :)!
19.10.2023 12:03

Dziękujemy Szanownemu Panu ( do Kłosowski) za kompetentną ODPOWIEŹ !!!!.--- mamy nadzieję, że były kandydat pisu , obecnie emeryt mundurowy to ZROZUMIAŁ ( uważam, że nawet niepisaty to zrozumie ....) i nie będzie nam te swoje DYRDYMAŁY - WYPOCINY jako pseudo tak zwany " rzecznik osobisty " ich starosty tu wypisywał !!!!. Wstyd, że ten człowiek NIC nie rozumie co się do niego mówi !!!. Na siłę próbuje nam wciskać swoją niewiedze w każdym temacie jaki do tej [pory poruszał na forum naszego zw.pl. !!!!. Jak grochem o ścianę wszystko się od niego odbija co mu Wschowski Suweren wytyka !!!!.

avatar
~marek
19.10.2023 12:44

I po co ten sztab kryzysowy jak za komuny; co on zrobi; rozpali ogniska na osiedlu; trzeba pogonić do roboty Spółkę Gazową z Gorzowa, który ma nas mieszkańców Wschowy na peryferiach tego bublastego województwa w 4D.

avatar
~fg
19.10.2023 16:11

w zarządach są ubeki i esbeki i koniec tematu

avatar
~marek
19.10.2023 08:03

a co zrobił poseł Ast niby pochodzący ze Wschowy; a może pomoże poseł Mejza z jego ugrupowania, tak jak pomógł kalekim dzieciom

avatar
~DO POWYŻEJ (paranojaplus)!
19.10.2023 14:19

MAMY XXI WIEK , a nadal są aktualne powiedzonka z słusznie minionej epoki , a mianowicie coś takiego jak : ..."BMW", ..." nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" , " ślepa służalczość i oddanie ....", " partyjna przynależność w stadzie" , itd. , itd., ..... Historia kołem się toczy i ciągle mamy prowincję na talerzu !!!.

avatar
~X do ( ~fg)
25.10.2023 09:37

Czyli wschowscy emeryci !!!. Hiha..... !. A ty kim jesteś w tym związku kol. ekspercie ( ~fg) ???.

avatar
~Mika
19.10.2023 08:19

Ul Rzemieślnicza bez ogrzewania !!! Ile czasu potrzeba by zapewnić mieszkańcom podstawowe warunki życia w okresie jesienno- zimowym. Stanowczo za długo ! Kto zapłaci za nadmierne użycie prądu !!!--ogrzewanie na prąd !!

avatar
~do"Mika"
25.10.2023 09:41

Zapewne zapłaci ta odchodząca totalna władza z nowogrodzkiej - ich Obajtek , bowiem on "wszystko może" !. Wg waszego prezesa to ekspert od wszystkiego - ceny za paliwo potrafi zmieniać z dnia na dzień !!!!. Trzymajcie dalej z ta władzą : - pikniki macie za darmo !!!!.

avatar
~Zen
19.10.2023 11:35

W tym temacie: należy rozumieć, że Pana branżowy kolega (nick Policjant) dając taki wpis - cyt " .....a gadanie o Polsce że Ci zależy na ludziach itd.... to pokazales bedać komendantem jak Ci zależy na ludIach którzy na Twoje medale pracowali!!! Dno. " daje nam mieszkańcom nową wiedzę . Nie ufam Panu, to medialna bonanza, nie damy się oszukiwać na pseudo troskę o nas, w zamian stanowisko np. wojewoda lub starosta.

avatar
~Wschowa
19.10.2023 11:46

Co robi burmistrz!

avatar
~@<>(Wschowa)
19.10.2023 12:18

Najwyraźniej kolejny troll, a la ( Wschowa) pisplu po (TK) ni w ząb nie rozumie o co tu chodzi !!!!. Mało tego, że Szanowny Pan forumowicz ( do Kłosowskiego) wyłożył wam na ten temat informację jak Krowie na Rowie, a ( Wschowa) nadal próbuje w to wszystko wmieszać Naszego pana Burmistrza !!!!. To tak jak bym ja powiedział , cytat ..." co robi prezes pisu, prezes HZZ, poseł Ast, starosta powiatu Wschowy", że NIE MA OGRZEWANIA w tych 11 BLOKACH we Wschowie !!!!. A byłemu już kandydatowi pisu (TK) proponuję nie ględzić na naszym forum tylko zawinąć rękawy i DO ROBOTY w celu usunięcia tej usterki, bowiem to jest WINA PiSu i Obajtka !!!!!. Do roboty emerycie, może ta fucha ci wyjdzie ???!!!.

avatar
~@**(Wschowa)***
19.10.2023 14:10

A ta niby (Wschowa) to z jakiego drzewa spadła ???. Podobnie jak ten wpis emeryta ?. Od kiedy w takich sprawach powołuje się Sztab Kryzysowy ??? :):):):) !!!. Co za paranoja i brak wyobraźni !!!. Czyli mamy rozumieć, że emeryt mundurowy - czytaj człowiek lokalnego pisu - TYM WPISEM DAJE nam znak, iż ROZPOCŻĄŁ swoją nową kampanię - czyli prekampanię - do planowanych wyborów do samorządów lokalnych WIOSNA 2024 !!!. Tak facetowi już śpieszno do nowego koryta na koszt Suwerena!!!!. A może po tylu latach pracy - służby na koszt Suwerena pokazał, by Nam na co go tak na prawdę stać i ZAŁOŻYŁ SWÓJ PRYWATNY BIZNES ---- a nie ciągle tylko na Kasie Suwerena wisieć !!!!!. Wpis na poziomie totalnej dezinformacji, a la "przekazu partyjnego" - bez znajomości tematu !!!!!.

avatar
~@<>do ( Wschowa)
25.10.2023 09:44

Podobnie jak ty mogę tak śmiałe pytanie zadać do ; - co robi starosta, co robi poseł, co robi emeryt i prezes HZZ ???. Co robi europosłanka i p. Kola ???. Czy tylko stać ich na "pikniki za publiczny grosz" ????.

avatar
~OGRODOWA 4ab!
19.10.2023 12:06

I ten człowiek ( z pisu) z nadania posła Asta chciał reprezentować Nas w Senacie - Mój Boże!!!!!! - Z TAKĄ WIEDZĄ on do Senatu !!!!!!. Najwyraźniej Bóg Nad nami czuwa !.

avatar
~PARADOPKSALNIE~~(TK)~~
19.10.2023 12:30

Idąc tokiem myślenia ( paradoksalnie) emeryta mundurowego to jak powiem tak ; - " czemu tej usterki nie przewidział i nie usunie Obajtek, prezes pisu, szef ppowiatowego pisu Jan P., sam były już kandydat na senatora pisu, ich poseł , a może sam już ich poseł Mejza - wszystko mogący ?????) :):):):!!!!. A tak konkretnie, aby było nadal paradoksalnie ; - DO TOBOTY!!!! jak powiada pewien klasyk od rolnictwa - DO ROBOTY emerycie i zakasać rękawy by pomóc Naszym Mieszkańcom, a nie mędrkować na tematy - sorry - na których emeryt ni w ząb się nie zna, co widać i cz........ !!! - po prostu to nie KPP i tu się nie pracuje na rozkaz i polecenie !!!. DO ROBOTY !!!!.

avatar
~Gosc
20.10.2023 17:29

No wlasnie i pisiory we wschowie wygraly bo banda tumanów na nich głosowala. Jeszcze odechce sie wam dziady pisowskie ze byliscie z nimi

avatar
~OGRODOWA 4ab!
19.10.2023 12:19

I ten człowiek ( z pisu) z nadania posła Asta chciał reprezentować Nas w Senacie - Mój Boże!!!!!! - Z TAKĄ WIEDZĄ on do Senatu !!!!!!. Najwyraźniej Bóg Nad nami czuwa !.

avatar
~DO Pana ( do Kłosowski)
19.10.2023 13:22

I Pan się temu dziwisz ?. Zawsze jako, tym bardziej emeryt - powtarzałem, iż każdy emeryt, a już na pewno emeryt służb mundurowych to ludzie " oderwani od rzeczywistości", a ich kariery zawodowe w większości opierają się na rozkazach i poleceniach oraz typową służalczością wobec swoich niższych i wyższych przełożonych !!!!. Teraz jak na dłoni wpis (TK) tylko nam to potwierdza, bowiem sam w sobie cały ten wpis dotyczy "USTAWKI WOBEC STAROSTY" - starosty, który obecnie podlega partyjnie powyższy emeryt - jego wpis ni z pietruszki ni z marchewki ma zaakcentować rolę starosty w tym problemie !!!!!. A kto to ma uczynić jak nie osoba, która jest obecnie w ich władaniu !!!!!. Przykro na to patrzeć co wyczynia ten emeryt by zaistnieć w Naszych Mediach !!!!.

avatar
~Kiedy to się skończy
19.10.2023 14:46

Problem jest taki, że dla kandydata Kłosowskiego kampania się nie skończyła, tylko zaczęła kampania do: samorządu, parlamentu europejskiego, do fotelu burmistrza, każdy może sobie wybrać co woli. Z uporem maniaka dalej będzie się ustawiał teraz nawet komentował i zaznaczał przy każdej możliwej sprawie. Panie kandydacie ulewa nam się po woli. Może jakiś kurs marketingu społecznego lub Public relations przydał, bo widzę ze na razie kurs jest jeden byle dużo i wszędzie, ale po co? Kto to wie, to tajemnica chyba pilnie strzeżona przez własne ugrupowanie

avatar
~Emeryt do emeryta***
19.10.2023 15:57

""" Kończ waszmość wstydu nam i sobie oszczędź ....""". To już zakrawa na śmieszność, proszę wziąć przykład z kolegi emeryta ze starzy pożarnej, Jana. P i pozostałych z waszej rekonstrukcji, których na finiszu waszej kampanii nie było widać w mediach tak ich poseł schował, aby tylko jednego kandydata promować - a w tle był wasz Mejza !!!!. Nie było ich na finiszu waszej kampanii i nie nadal ich nie widać, tylko ponownie próbuje i to nie udolnie pańska osoba nam tu coś po kontach imputować !!!!. To tak nie przejdzie Mamy Dzisiaj już Społeczeństwo Obywatelskie Świadome swoich Praw !!!!. Do widzenia - mówimy emerytom !!!!.

avatar
~KL A S Y K plus#.pl
19.10.2023 16:34

Prawdziwych mężczyzn poznaje się po tym jak kończą !. A po czym poznaje się prawdziwych emerytów, o to jest pytanie ...?. My wyborcy podpowiedzieliśmy 15.10 kandydatowi emerytowi gdzie jego miejsce, podobnie to uczynili wyborcy OKW, w którym głosował ich prezes i pokazali mu gdzie jest jego miejsce w kolejce - jak widzieliśmy ( widziała to Cała Polska ) prezes ich usłuchał -tak więc emeryt powinien brać przykład ze swojego prezesa i wiedzieć o tym gdzie mu Nasi Wyborcy wskazali miejsce !!!.

avatar
~PRAWDZIWY EMERYT ***
19.10.2023 16:20

Po przeczytaniu tego niby wpisu, a tak na prawdę to "przekazu tygodnia" lokalnego pisu w ataku na Naszego Burmistrza wykonany rękoma emeryta mundurowego daje mi do ( myślenia) - zrozumienia, że ten emeryt zachowuje się na Naszej stronie zw.pl jak " DZIECKO we MGLE .... SZACI !!!!""". Tylko się z tego powodu politować wypada , albo i nie !!!!. Pytanie; - jak daleko ten lokalny pis pod kierownictwem posła i Jana P. i rękoma emeryta się jeszcze w tej prekampanii wobec Naszego pana Burmistrza posunie ???? - POSUNIE ???? !.

avatar
~JA
20.10.2023 11:58

Temat jest brak ogrzewania,a tu polityka jest głównym tematem -paranoja

avatar
~kolbjorn
24.10.2023 19:10

A jam życzę tak życzę abyście nie mieli ogrzewania bo tyle w was jadu że w głowie się nie mieści. Pamiętacie zimę 1979 1980 wy mieliście ciepło ja nie. jedno nie ma na minusie tylko sie cieszyć i uzbroić w cierpliwość. Dadzą rade i zrobią. Wiem nie te czasy wszyscy wymagają bo płacą . A może nie płacą kwestia sporna. Cierpliwość nic wiecej. A hormony swoje!!!!

avatar
~DO~(JA)plus!
25.10.2023 09:51

PARANOJĄ jest wpis emeryta !!!! ~~~tu nie ma jadu - jaki jad? - tylko ludzka reakcja, szczera reakcja na wciskanie jej OBŁUDY i CYNIZMU tych co to mają ZEROWĄ wiedzę w tym temacie , a próbują nam tu mącić i imputować swą FAŁSZYWĄ TROSKĘ !!!!!. I to wszystko w tym temacie - Obłudzie mówimy NIE !!!!.

avatar
~skarsgard
24.10.2023 19:26

Dobrze czytam Spółdzielnia Mieszkaniowa. To pytam się gdzie i kto odpowiada za spółdzielnię. Primo prezes . To obarczacie burmistrza, Kłosowskiego, Asta, Tuska zabrakło Dudy prezydenta. Tak Duda winny . Pozdrawiam ciepło!!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl