TworzymyGłos Regionu

reklama

Wiele pojazdów wykreślonych z ewidencji. Czy twój samochód też jest na liście?

Środa, 03 kwietnia 2024 o 14:21, aktualizacja Środa, 03 kwietnia 2024 o 15:38, autor: 0
Wiele pojazdów wykreślonych z ewidencji. Czy twój samochód też jest na liście?

Starostwo Powiatowe we Wschowie wydało obwieszczenie o ważnych zmianach w ewidencji pojazdów. W związku z wejściem w życie nowych przepisów, część pojazdów zostanie usunięta z rejestru. To konsekwencja ustawy mającej na celu ograniczenie skutków kradzieży tożsamości.

Nowe regulacje prawne w zakresie automatycznego wyrejestrowywania pojazdów, które wejdą w życie 10 czerwca 2024 roku, stanowią odpowiedź na długoletni problem „samochodów widmo” w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Inicjatywa ta ma na celu usprawnienie zarządzania ewidencją pojazdów, szczególnie tych, które od lat nie były użytkowane, nie przechodziły obowiązkowych przeglądów technicznych ani nie posiadały aktualnej polisy OC.

Co oznacza automatyczne wyrejestrowanie dla właścicieli starych samochodów?

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów to mechanizm, który ma na celu znaczące uporządkowanie danych w rejestrze CEPiK. Według szacunków, przewiduje się, że nawet 20% pojazdów może zostać usuniętych z ewidencji, co oznacza wydanie około 6 milionów decyzji o anulowaniu rejestracji. Ten proces dotyczy przede wszystkim pojazdów, które przed 14 marca 2005 roku nie przeszły przez co najmniej 10 lat obowiązkowego przeglądu technicznego, niezbędnego do utrzymania ubezpieczenia OC, które również nie zostało opłacone przez ten czas.

Korzyści dla właścicieli wynikające z nowych przepisów są oczywiste – eliminacja problemu związanego z przechowywaniem nieużywanych pojazdów oraz możliwość ich legalnego pozbycia się bez konieczności spełniania dodatkowych formalności. Co więcej, dla tych, którzy zdecydują się na ponowne zarejestrowanie pojazdu, przewidziana jest swoista amnestia, zwalniająca z konsekwencji za lata niepłacenia za OC.

Jak uniknąć automatycznego wyrejestrowania?

Dla osób, które z różnych przyczyn chciałyby zachować swój pojazd, istnieje możliwość uniknięcia automatycznego wyrejestrowania. Kluczowe działania to przeprowadzenie badań technicznych i odnowienie polisy OC. Warto jednak zaznaczyć, że te działania mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, zwłaszcza w kontekście kar za brak OC, które mogą wynosić ponad 8 tys. zł.

Co dalej z automatycznie wyrejestrowanymi pojazdami?

Po automatycznym wyrejestrowaniu pojazdu właściciel ma kilka opcji. Może zdecydować się na ponowną rejestrację, co wiąże się z koniecznością opłacenia ubezpieczenia, uzyskania czerwonych tablic rejestracyjnych i pozytywnego przejścia badania technicznego. Alternatywnie, pojazd można sprzedać lub zezłomować. W przypadku kolekcjonerów, takie pojazdy mogą reprezentować wartość historyczną i podlegać renowacji.

Nowe przepisy otwierają drogę do znaczącego uporządkowania rynku pojazdów w Polsce. Usunięcie z rejestru „martwych dusz” ma szansę nie tylko ułatwić życie właścicielom starych samochodów, ale również przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, eliminując pojazdy, które nie spełniają wymogów technicznych. Pozostaje pytanie, czy ta zmiana będzie wystarczająca, by kompleksowo rozwiązać problem zalegających, nieużywanych pojazdów.

Jak sprawdzić, czy dotyczy to Twojego pojazdu?

Starostwo Powiatowe we Wschowie udostępniło zestawienie pojazdów objętych nowymi regulacjami. Wszystkie informacje, wraz z listą pojazdów, które będą usunięte z ewidencji, są dostępne w publicznym obwieszczeniu i mogą być sprawdzone przez właścicieli pojazdów. Link w załączniku.

Zestawienie pojazdów

Źródło: Starostwo Powiatowe we Wschowie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl