TworzymyGłos Regionu

reklama

W piątek zapowiadają się gigantyczne korki. Rolnicy ze Wschowy i Głogowa pojadą na Leszno

Czwartek, 08 lutego 2024 o 11:07, aktualizacja Czwartek, 08 lutego 2024 o 17:30, autor: 22
W piątek zapowiadają się gigantyczne korki. Rolnicy ze Wschowy i Głogowa pojadą na Leszno

W piątek, 9 lutego 2024 roku, Polska stanie przed wyzwaniem logistycznym spowodowanym przez ogólnopolski strajk rolników. Na drogach całego kraju, począwszy od wczesnych godzin porannych, pojawią się maszyny rolnicze, blokując ruch na kluczowych trasach. Mieszkańcy powiatu wschowskiego oraz podróżujący po Polsce mogą spodziewać się znacznych utrudnień, które potrwają przez cały dzień, a w niektórych miejscach nawet do wieczora.

Protest rolników w powiecie wschowskim

Nadkomisarz Maja Piwowarska z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie apeluje do mieszkańców o planowanie tras, aby unikać zakorkowanych dróg. "Mieszkańców powiatu wschowskiego zachęcamy do wyboru w piątek dróg mniej uczęszczanych, tak aby dotrzeć do celu bez większych postojów. [...] policjanci ruchu drogowego będą do dyspozycji wszystkich zmotoryzowanych i będą służyć im pomocą w tym czasie. W zależności od natężenia ruchu i kształtowania się sytuacji w razie potrzeby policjanci będą regulować ruchem i wskazywać kierowcom drogi prowadzące na trasy alternatywne”, mówi rzeczniczka wschowskiej policji.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Blokada DK12 i zjazdów na S5

W szczególności należy zwrócić uwagę na Drogę Krajową nr 12 w okolicach zjazdu na S5, gdzie zaplanowano jedną z większych blokad. Rolnicy, rozpoczynając protest w Głogowie, zamierzają przejechać przez Wschowę w kierunku Leszna, gdzie połączą siły.

Według zapowiedzi przez Wschowę przejedzie około 150 maszyn. Protest w Lesznie ma przyciągnąć rolników z całego regionu, w sumie około 750 ciągników.

Na oficjalnej mapie protestu zaznaczono około 200 miejsc, gdzie mogą wystąpić blokady. Organizatorzy protestu nie wykluczają, że akcja może być wznawiana w kolejnych dniach, choć większość blokad ma zakończyć się o godzinie 16:00, a w niektórych lokalizacjach nawet do 20:00.

Powody protestu rolników

„Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia” - czytamy w komunikacie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Chodzi m.in. o wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie.

Rolnicy protestują również przeciwko polityce rządu. „Bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny”, podkreślają rolnicy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (22)

avatar

avatar
~Mieszkanka Wschowy
08.02.2024 16:41

Do pani Mai Piwowarskiej.Proszę zwerbować wszystkich policjantów ze Wschowy aby kierowali ruchem i wskazywali drogę kierowcom. Co to znaczy drogi mało uczęszczane? Drogi polne drogi leśne? Popatrząc na lata ubiegłe to droga od Wschowy do Leszna będzie zakneblowana. Może wszyscy rolnicy pojadą zablokować całą Warszawę. Rozumiem rolników Ale najbardziej będą cierpieć mieszkańcy i zwykli ludzie. Czy w ramach protestu były zamykane wszystkie sklepy. Policja może zaplanować przejazd do Leszna dla zwykłych obywateli osobówkami

avatar
~Unia niemiecka !!!
08.02.2024 18:30

Trudno trzeba cierpieć bo to nasz wspólny interes. Patrzysz tu i teraz zamiast wspierać . Tyle. Nie wracam tu gdyż zaraz ujawni się szczujnia na rolników . Jak ten rolnik śmie podnosić rękę na władze ? Na unię ? Czy ta ręka rolnika będzie ...... ?

avatar
~HAM--WO***
08.02.2024 20:07

XXI Wiek,,,,, chłop polski jedzie ciągnikami zakupionymi za środki i dotacje z EU na protest --- Jak to możliwe, że ten chłop ma środki na ten protest i szkodzi NIE - NIE WIEM KOMU ?, ale na pewno nie tej władzy, bowiem do takiego stanu doprowadziła go ponad 8 letnia Dyktatura rządu pisplus !!!!. Ten chłop prze te 8 lat klaskał i głosował w większości dla tej partii i dla tej władzy - patrz + ściana wschodnia ich działań !!!. Teraz to ten chłopski pseudo protest SZKODZI - ALE NAM - NAM Wszystkim Polakom i użytkownikom dróg --- za to płacimy w większości MY PODATKI - a nie ten chłop co nadużywa Naszych Praw !!!. Chłop ma hektary i czego nie protestuje na swoich hektarach tylko Nam Polkom uniemożliwia korzystanie z Naszych Praw do dróg ???. Nie dość, że mają wygórowane ceny na Miejskich targowiskach to teraz Ograniczają NAM Nasze Prawa do dróg !!!. Mamy XXI wiek - chłop może sobie protestować ale na swoich hektarach , a nie na naszych drogach !!!!!!.

avatar
~"Unia pisu.."
08.02.2024 20:35

Proszę się nie podczepiać pod hasło " wspólny interes" -- To nie jest Nasz wspólny interes - to nie my na etatach - ludzie pracy dostawaliśmy dotacje - pomoc z Unii Europejskiej - Tylko wy / rolnicy - chłopi i teraz możecie szpanować tymi wypasionymi ciągnikami !!!!. Kto wam dał prawo utrudniać i bezpiecznie korzystać z Polskich dróg ??? _ Nam użytkownikom tych dróg - ???. Kto wam dał takie prawo ???. Czy pytałeś się MNI - NAS, że możesz protestować na naszych drogach ???. Czy ja - my idziemy w proteście niszczyć wasze płody rolne, kury, jaja za to, że windujecie CENY do MAKSA ????. Macie drożej niż w sklepach - CZY TO JEST NORMALNE !!!!. A teraz jeszcze pozbawiacie Nas Naszych praw korzystania z dróg i TO BEZPRAWNIE na granicy Łamania prawa powszechnego !!!!. Tylko patrzeć jak jakiś użytkownik ze względów na straty przez was pseudo protest wytoczy wam sprawę ?????. Prawo i Obowiązki działają w dwie strony !!!!! Z Bogiem ......

avatar
~Pixidixi szczuje na rolników ?
09.02.2024 06:18

Do tych durnych komentarzy poniżej . Cała Europa rolników która blokuje unię to dla was oczywiście pisiory ? Pixidixi jakbyś jeszcze nie zauważył to teraz policja i rolnicy to wasze narzędzie ! Musisz się czuć odpowiedzialny za działania policji tak np we Wschowie ! Pixidixi teraz już POlicja jest twoja pelowska !

avatar
~Kierowca
08.02.2024 17:49

Ale jutro będzie tam jazda .bez strajku w Głogów w piątki to koszmar do rekoczynow dochodzi a jutro napewno komuś tam nerwy puszcza.zeby tylko nie było tragedii .szkoda istnień ludzkich a rolnicy nie wiedzą gdzie jechac

avatar
~Janek Pradera
08.02.2024 18:07

Na innym portalu jeden z blokujących z naszego powiatu jest wymieniony z imienia i nazwiska. Ogólnie dość znana postać. Jeśli więc komuś nie po drodze z blokowaniem dróg, może u tego pana nie kupować.

avatar
~Qwerty
08.02.2024 20:08

A może tak na wiosnę poustawiać auta osobowe na zjazdach na pola. Skoro każdy może protestować. Też chciałbym płacić KRUS nie zus. Mieć dopłaty do tego tamtego. Preferencyjne kredyty i cały czas narzekać

avatar
~8 gwiazdek
08.02.2024 20:44

Nigdy w życiu już nie wypuszczę traktora z podporządkowanej!! Najpierw zgotowali nam taki rząd który nas rozkradl a teraz zdziwieni że cwaniaki z nim zwiazane zwietrzyły okazję i zasypali nas tanimi produktami z ukrainy. A teraz znow my mamy cierpieć,do Brukseli jedzcie i Warszawy!!!

avatar
~Lekarz
08.02.2024 20:58

A Hyży *** co na to...... Kogo wybraliśmy...

avatar
~do Lekarz
08.02.2024 21:38

Się napracował, to se pojechał w Dolomity na narty, a Wy róbta co chceta, bo to Wyśta go wybrali :-)))

avatar
~DO ps.(Lekarz)
08.02.2024 21:44

A, kogo oni - ci co teraz protestują tzw. rolnicy ze wsi, czytaj chłopi w większości za szmal UE przez ponad 8 lat trzymali i im klaskali ???. Oni zostali pogonieni przez Nas i K15P, a chłop pozostał i teraz nam szkodzi !!!. Protestuj sobie chłopie na swoich polach i podwórkach !!!. Żaden protestujący Mechanik, Górnik, Lekarz, itd. nie blokował ci sianokosów , wykopków, czy żniw --- Chłopie!. A ty nam utrudniasz życie i to za nasze pieniądze !!! - Chłopoe !.

avatar
~DO<>( do lekarz)
09.02.2024 07:32

A tobie jak Wąsikowi i Kamińskiemu się wizja przedstawiła ?. Ponad 8 lat totalnie niszczyliście Polski naród, Polskę jak Państwo demokratycznie - nauczyliście się żyć na Koszt Narodu, a Polski chłop na koszt UE , a teraz brak koryta wprowadza was w " szał gniewu" , który wykorzystujecie tak jak ten wasz słusznie ponad 8 letni rząd w walne z Nami - Ludźmi pracy !!!. Do roboty --- do roboty chłopy i na pola sobie strajkować, a nie niszczyć nasze drogi i nasz czas !!!!. Wara wam od Naszych dróg i ulic i miast !!!!.

avatar
~procesik chłopopixxi;
09.02.2024 09:45

" Chłopopisokracja" po ponad 8 totalnych rządów "pisokracji" wypełzał na nasze drogi i miasta traktując je jako własny folwark !. Za komuny wydawało się im, iż ziemia należy się im?, teraz po tych 8 latach tej słusznie mienionej totalnej władzy wydaje się chłopstwu, iż drogi miasta są ich ?. "Chłopopisokracja" latami dotowana szmalem z UE czy to produkcja rolna, czy żywiec oraz dopłaty do hektara zrobiła z nich paniska, co to nie szanują Naszych praw do swobodnego poruszania się po naszych drogach za które odprowadzamy podatek. Jakim prawem " chłopopisokracja" blokuje nam nasze drogi?. Drożyzna ich płodów na targowiskach nie uprawnia ich do podrażania nam poruszania się po naszych drogach - precz od naszych dróg !!!. Macie swoje pola i łąki tak sobie protestujcie dowoli !!!!!!

avatar
~DO CHŁOPÓW
09.02.2024 08:02

Kto wam dał prawo atakować Polskich użytkowników dróg i ulic ?. Kto wam chłopy dał takie prawo?. Co robiliście przez te ostatnie 8 lat totalnej władzy pisu ???. Kto wam dał szmal na te wypasione ciągniki?. Do roboty - na swoje pola , a nie Na Nasze Drogi - wara wam od naszych dróg !.

avatar
~100 przenośni na 100 dni
09.02.2024 08:05

Orlen stop. Atom stop. CPK stop. Świnoujście stop. Zakupy dla armii stop. Mur na granicy stop. Sąd najwyższy stop. Miesiąc nie minął i już znamy motyw przewodni. Polska stop.

avatar
~"DZBAN ROKU"
09.02.2024 10:49

Już taki jeden tytuł Polskie Społeczeństwo przyznał człowiekowi z pisu...., teraz taki tytuł Ja nadaję tobie ( ~ 100 przenośni na 100 dni) - klasyczny , a klasyk z pisu powiedział, że książkowy takiego jak ty zachowania !!!!. Ponad 8 lat "pisokracji" i totalnego uwłaszczenia się tej partii na Naszym Społeczeństwie w tym i tych chłopów !!!!. Nie widziałem, aby przez ten czas " pisokracji" to chłopstwo wyjechało na ulicy - BA! - na Nowogrodzką i protestowało !!!. Polski chłop, który rozpasał się na tych wieloletnich dotacjach do płodów rolnych, gruntów rolnych z UE , niskich opłatach KRUS , ze teraz pod dyktando " pisokracji" wyszedł porą zimową na Nasze Polskie Drogi !!!. Wystraszył się WOLNEGO RYNKU i WOLNEJ KONKURENCJI by nam Polskiemu Obywatelowi Było taniej, a nie dla nich wygórowane kwoty !!!!. Ten chłop Polski się wystraszył i bezprawnie - bezkarnie wpisuje się w obecną politykę bezprawie i nepotyzmu tzw. OPOZYCJI pis+ 13 GRUDNIA !!!!!. I tak mamy nową " chłopopisokrację" po 15 Października 2023 roku !!!!!. Tak My Naród powiedzieliśmy STOP rozkradaniu naszego mienia 15.10 !!!!.

avatar
~xxx
09.02.2024 13:40

Chyba jesteś chory.

avatar
~JamJestOn
09.02.2024 08:50

Zaprawdę powiadam Wan, nie spotkałem na swojej drodze nigdy rolnika, który powiedziałby do mnie te słowa : Z obrzydzeniem odesłałem dotacje unijne na ich konto, a w przyszłym roku nawet o dotacje nie wystąpię.

avatar
~xxx
09.02.2024 09:30

Żądania chłopów są słuszne. Tylko dlaczego nie protestowali za PIS-u tylko teraz, To PIS tą sytuację spowodował. A chłopi w większości głosowali na PIS który ich oszukał. Pretensje więc do Kaczyńskiego.

avatar
~DO ~HAM--WO**
09.02.2024 09:43

~HAM--WO** zero pojecia o polityce i dlaczego jest ten protest.

avatar
~Gosc
09.02.2024 09:54

Cholera a swoich drog wiejskich nie blokują. Lepiej pojechali by z nudów orac pola na ukrainie

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl