TworzymyGłos Regionu

reklama

W Przybyszowie odsłonili tablicę upamiętniającą ofiary podobozu Schlesiersee II

Środa, 11 października 2023 o 08:49, autor: 3
W Przybyszowie odsłonili tablicę upamiętniającą ofiary podobozu Schlesiersee II

We wtorek, 10 października, miało miejsce kolejne wydarzenie mające na celu zachowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Ocalić od Zapomnienia" odsłoniło nową tablicę pamiątkową. Tym razem jej miejsce znalazło się na terenie byłego podobozu Schlesiersee II w Przybyszowie, który funkcjonował jako filia obozu KL Gross-Rosen. 

Miejsce pamięci

Podczas II wojny światowej teren ten był świadkiem nieludzkiego traktowania żydowskich kobiet, które były zmuszane do kopania rowów przeciwczołgowych w skrajnie trudnych warunkach. Tablica wraz z informatorem ma na celu upamiętnienie nie tylko samego miejsca, ale również morderczego marszu śmierci, którego więźniarki musiały doświadczyć podczas ewakuacji w głąb Niemiec.

"Ocalić od Zapomnienia" kontynuuje swoją misję zachowania pamięci o tych, którzy cierpieli i zginęli w czasach największego kryzysu humanitarnego XX wieku. Poprzez edukację i upamiętnienie, stowarzyszenie stara się przeciwdziałać negacjonizmowi i zapobiegać powtórzeniu się historii.

Więcej niż tablica

Odsłonięta tablica, której treść zapisano w trzech językach, nie jest tylko statycznym przypomnieniem przeszłości. To wezwanie do refleksji i edukacji, element, który ma na celu informowanie społeczeństwa o realiach życia i śmierci w obozach koncentracyjnych.

Znaczenie ddukacji i pamięci

W obliczu rosnących ruchów negujących Holocaust i rewizjonizmu historycznego, działania takie jak te podejmowane przez Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne nabierają jeszcze większego znaczenia. Upamiętnienie ofiar poprzez tablice i miejsca pamięci to nie tylko hołd dla tych, którzy stracili życie, ale także stałe przypomnienie społeczeństwu o tragediach, które mogą się wydarzyć, gdy zapomnimy o lekcjach przeszłości.


Źródło/foto: slawa.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Janek Pradera
11.10.2023 12:49

To bardzo dobra inicjatywa. Czy rowy w Łęgoniu powstały w takich samych okolicznościach? Ktoś z Czytelników ma taką wiedzę i może się podzielić?

avatar
~Stowarzyszenie
11.10.2023 19:05

Dr hab Dorota Sula jako pracownik naukowy muzeum w Gross-Rosen która miała wykład za pewne mogła by ci odpowiedzieć na to pytanie.

avatar
~Stowarzyszenie
11.10.2023 13:58

Tablica na kamieniu w trzech językach a tablica informacyjna w dwóch językach. Ale to chyba tylko przejęzyczenie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl