TworzymyGłos Regionu

reklama

Upamiętnili rocznicę zaślubin Polski z morzem

Poniedziałek, 20 marca 2023 o 12:58, autor: 0
Upamiętnili rocznicę zaślubin Polski z morzem

78 lat temu w Kołobrzegu kapral Franciszek Niewidziajło dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. „Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze”. Te słowa wypowiedział Patron Szkoły Podstawowej w Sławie późnym popołudniem 18 marca 1945 roku Stojąc na murze wschodniego pirsu kołobrzeskiego portu, wrzucił w fale Bałtyku symboliczną obrączkę. 

Z tej okazji delegacja sławskiej placówki spędziła miniony weekend w Kołobrzegu. Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili miejsce dawnych zaślubin. Tam złożyli symboliczną wiązankę pod tablicą pamiątkową oraz wysłuchali prelekcji nauczyciela historii — Romana Frankiewicza, wnuka kaprala Niewidziało. Tego samego dnia na cmentarzu wojennym sławska delegacja uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających polskich żołnierzy walczących o Kołobrzeg. Młodzież wysłuchała apelu pamięci, historycznych wspomnień, a także miała okazję do wspólnego zdjęcia z uczestnikami walk o Kołobrzeg. Na zakończenie uczniowie złożyli biało-czerwone znicze na mogiłach poległych. Prezentujemy kilka migawek z pierwszego dnia wycieczki.

(slawa.pl)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl