TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Test słuchu online — w jaki sposób jest przeprowadzany?

Czwartek, 08 lutego 2024 o 10:28, autor: 0
Test słuchu online — w jaki sposób jest przeprowadzany?

Masz wrażenie, że słyszysz gorzej niż kiedyś? Pojawiły się różnego rodzaju zaburzenia, szumy lub dzwonienie w uszach, które przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu? Niewykluczone, że będziesz potrzebował profesjonalnej diagnostyki. Jednak zanim udasz się do gabinetu, możesz wykonać test słuchu online. Sprawdź, na czym on polega!

Czym jest test słuchu online i jak się go prowadzi?

Wiele firm specjalizujących się w diagnostyce słuchu oferuje na swoich stronach wstępne testy, które pozwalają oszacować, jak poważne jest zaburzenie tego zmysłu. Co istotne – często to darmowa opcja, dzięki czemu możesz szybko i bezpiecznie sprawdzić, czy masz się czym martwić.

Jak to wygląda w praktyce? Zostaniesz poproszony o kilka podstawowych danych, w tym imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i dane kontaktowe. Dzięki temu już po zakończeniu wstępnej diagnostyki otrzymasz wyniki np. na swojego maila. Niewykluczone też, że firma przygotuje dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

W kolejnym kroku dostaniesz polecenie założenia słuchawek. Następnie usłyszysz kilka nagrań, np. z rozmową i miejskim szumem w tle. Po każdym nagraniu otrzymasz pytania, które pozwolą orientacyjnie stwierdzić, czy pojawia się u Ciebie niedosłuch, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Jak widzisz, test słuchu online jest dość prosty. Co jednak w sytuacji, gdy w rezultatach pojawi się podejrzenie, że masz problemy ze słyszeniem? Więcej o tym poniżej.

Kiedy warto wykonać taki test?

Przesłanką do wykonania takich orientacyjnych badań są wszelkie objawy wskazujące na to, że Twój słuch się pogorszył. Może to być więc problem z dosłyszeniem rozmówcy lub usłyszeniem określonych dźwięków. Bardzo ważne jest także to, aby wykonać taki test w sytuacji, gdy pojawił się szum w uchu. Co istotne – chodzi w tym przypadku o tzw. subiektywny szum, czyli słyszany tylko przez konkretną osobę, niezależny od czynników zewnętrznych.

Warto zaznaczyć przy tym, że objaw ten niekoniecznie musi wynikać z np. ze starczego pogorszenia słuchu. Naturalnie – to jedna z prawdopodobnych przyczyn, ale oprócz tego należy wskazać, że powodami takich symptomów są także:

  • choroby neurologiczne (takie jak stwardnienie rozsiane),
  • urazy (np. nerwu słuchowego, błony bębenkowej lub kręgosłupa),
  • infekcje (wysiękowe zapalenie ucha środkowego, borelioza etc.).

Szumy w uszach mogą być wywoływane przez niektóre leki, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki z grupy aminoglikozydów oraz wybrane leki moczopędne.

O czym świadczą wyniki testu?

Taka diagnostyka w domu zasadniczo daje jeden z trzech rezultatów. Może wykazać, że: prawdopodobieństwo niedosłuchu jest:

  • niewielkie,
  • umiarkowane,
  • duże.

Test online to tylko wstęp – warto udać się na profesjonalną diagnostykę

Warto wiedzieć, że testy online mają tylko orientacyjnie wskazać, czy jest się czym przejmować, czy nie. Jeśli taka diagnostyka wykazała pewne braki w słyszeniu, warto to sprawdzić u specjalisty. Gdy natomiast wynik świadczy o cięższym stanie – nie bagatelizuj tego! Umów się do odpowiedniego gabinetu diagnostycznego.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl