TworzymyGłos Regionu

reklama

Targi Rolnicze w Kościelcu przyciągnęły tłumy ludzi

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 o 01:08, aktualizacja Poniedziałek, 27 czerwca 2022 o 01:32, autor: 0
Targi Rolnicze w Kościelcu przyciągnęły tłumy ludzi

Nowoczesny sprzęt rolniczy, możliwość poznania innowacyjnych rozwiązań stosowanych w rolnictwie, darmowe porady, które można było uzyskać od różnorodnych instytucji rolniczych oraz występy zespołów ludowych i szansa na poznanie regionalnego rękodzieła i tradycji - to wszystko czekało na osoby, które w niedzielę, 26 czerwca, pojawiły się na Targach Rolniczych Kościelec 2022 organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Targi Rolnicze Kościelec 2022 to największe wydarzenie branżowe organizowane w Wielkopolsce wschodniej. W tym roku targi powróciły do kalendarza imprez WODR po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Ostatnia edycja targów odbyła się w 2019 roku.

– Tegoroczne targi w Kościelcu to 42. edycja tego wydarzenia, co pokazuje, jak długa i bogata jest jego tradycja oraz historia. Uczestnicy targów co roku mieli okazję obejrzeć nowoczesny sprzęt rolniczy, poznać nowe środki do produkcji rolnej, dowiedzieć się o innowacjach w rolnictwie, ale również bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm oraz instytucji rolniczych i naukowych – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

I dodawał: – Targi w Kościelcu to nie tylko okazja do zapoznania się z nowościami w rolnictwie, ale także szansa na odkrycie twórczości muzycznej wielu zespołów ludowych i młodzieżowych. To wydarzenie stwarza możliwości, by lepiej poznać lokalne i regionalne produkty, rękodzieło i tradycję, dlatego zachęcam do dokładnego zwiedzania wielu stoisk, które są dzisiaj dostępne.

Na targach obecny był również Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. – Targi w Kościelcu mają wieloletnią tradycję i rolnicy zawsze chętnie tutaj przybywają, by poszerzać swoją wiedzę i korzystać z usług wystawców. To pokazuje, że nasze rolnictwo się rozwija i nie tylko poradziło sobie z wyzwaniami, które przyniosło wejście do Unii Europejskiej, ale stało się poważnym konkurentem na rynku rolnym – mówił wiceminister Ryszard Bartosik.

Różnorodne atrakcje na targach w Kościelcu

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku targi w Kościelcu były okazją do obejrzenia nowoczesnego sprzętu rolniczego, zapoznania się ze środkami do produkcji rolnej lub skorzystania z darmowych porad rolniczych na stoiskach Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz innych instytucji.

Ponadto, podczas uroczystości otwarcia targów, odbyła się prezentacja zwycięzców konkursu AgroLiga 2021 w kategorii Rolnicy. Mistrzami krajowymi, najlepszymi rolnikami w całej Polsce, zostali Państwo Teresa i Mariusz Smolarkowie, rolnicy spod Konina, którzy prowadzą gospodarstwo z bydłem mlecznym.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu AgroLiga ich gospodarstwo zostało zgłoszone przez pracowników Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, z którymi Państwo Smolarkowie współpracują na co dzień. Podczas targów w Kościelcu dyrektor Jacek Sommerfeld przekazał pamiątkową statuetkę oraz dyplom z gratulacjami za zwycięstwo.

Targi w Kościelcu były także okazją do wysłuchania występów wielu różnych, regionalnych zespołów ludowych. Odwiedzający mogli także zapoznać się z regionalnym rękodziełem i poznać tradycję oraz kulturę tego regionu

Kolejne targi już jesienią. Za rok Krajowe Dni Pola Sielinko 2023!

Targi w Kościelcu były ostatnim tak dużym wydarzeniem organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przed wakacjami. Kolejne imprezy organizowane przez WODR odbędą się już we wrześniu.
W weekend, 10-11 września, w Gołuchowie odbędą się 21. Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce dla miłośników ogrodnictwa i sadownictwa. Patronat honorowy nad Dniami Ogrodnika objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jednocześnie, w sobotę 10 września, w Gołaszynie Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu organizuje wydarzenie "Wielkopolska Wieś Zaprasza - Gołaszyn 2022", które jest okazją do zapoznania się z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich

Natomiast w niedzielę, 2 października, w Marszewie, koło Pleszewa, odbędą się Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ „Przyjazna energia w domu i zagrodzie”.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu już teraz przygotowuje się do wielkiego wyzwania, jakim będzie organizacja przyszłorocznych Krajowych Dni Pola, które w dniach 3-5 czerwca 2023 roku odbędą się w Sielinku, koło Opalenicy. Krajowe Dni Pola to największa impreza rolnicza w Polsce organizowana przez państwowe jednostki doradztwa rolniczego.

(Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl