TworzymyGłos Regionu

reklama

Tablica Jana Metelskiego we Wschowie odsłonięta (VIDEO)

Wtorek, 12 grudnia 2023 o 16:38, aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 o 16:48, autor: 14
Tablica Jana Metelskiego we Wschowie odsłonięta (VIDEO)

Na fasadzie budynku Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, przy ulicy Niepodległości 1, zawisła tablica upamiętniająca Jan Metelskiego, polskiego działacza niepodległościowego. Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej zbiegło się z 105. rocznicą Wiecu Polskiego, ważnego wydarzenia w historii miasta.

Kim był Jan Metelski?

Jan Metelski urodził się 16 maja 1874 roku w Zaniemyślu. Od 1899 roku prowadził przy ul. Niepodległości 43 we Wschowie hurtownię towarów kolonialnych, stając się jednocześnie czołowym organizatorem ruchu na rzecz przyłączenia Wschowy do Polski. Był zaangażowany w działalność patriotyczną w 1918 roku, w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Członek Powiatowej Rady Ludowej we Wschowie. Niestety, w 1919 roku został internowany przez władze niemieckie i musiał opuścić Wschowę, przenosząc się do Leszna, gdzie został pochowany.

Słowa w uznaniu Metelskiego

Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Damian Małecki podkreślił znaczenie Wiecu Polskiego, który odbył się w 1918 roku, oraz rolę Metelskiego w historii miasta. Anna Napierała, główny inwentaryzator Muzeum, przypomniała o zasługach Metelskiego jako znanego mieszkańca Wschowy, który przyczynił się do odrodzenia Polski.

Mieszkańcy Wschowy angażują się w upamiętnianie

Burmistrz Konrad Antkowiak wyraził zadowolenie z inicjatywy mieszkańców miasta w upamiętnianiu lokalnych bohaterów. Podkreślił rolę współpracy z samorządem i Muzeum Ziemi Wschowskiej w kontynuacji takich przedsięwzięć.

Rodzinne wspomnienia

Maria Metelska, wnuczka Jana Metelskiego, podzieliła się osobistymi wspomnieniami o swoim dziadku i zaznaczyła rolę kobiet w życiu wielkich mężczyzn, jak jej babcia, która została sama z sześciorgiem dzieci. Przyznała, że Wschowa jest jej bliska nie tylko przez dziadka, ale i dziecięce wspomnienia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~marek
12.12.2023 21:08

to dlaczego Wschowa nie jest w Wielkopolsce

avatar
~Wow!!!
13.12.2023 06:25

I kolejna tablica !!!. Jak tak dalej pójdzie to ta mała Wschowa stanie się rekordzistą z wpisem do Książki Ginessa w ilości " tablic pamiątkowych, popiersi i rekonstrukcji " --- Czy to jest normalne !!!. Co do Wielkopolski, to Wielkopolska wypiła z radości szampana, jak Wschowa odeszła do lubuskiego !!!.

avatar
~Piotr Buczek
13.12.2023 13:26

Doprawdy trudno zrozumieć jak po 25-ciu latach można jeszcze roztrząsać fakt że Wschowianie wybrali Lubuskie a nie "cudowną i mityczną" Wielkopolskę. Co do szampana, to wówczas pito go również we Wschowie. Więc wychodzi na to że wszyscy byli zadowoleni. I tego się trzymajmy.

avatar
~Do B. Piotra
13.12.2023 15:42

Hiha.... we Wschowie to pito Jabola , a nie Szampana !. Wielkopolska to się faktycznie cieszyła, ze jej ubył taki balast, ni w pięć ni w dziesięć gospodarczo i inwestycyjnie - co obecnie widać jak na załączonym obrazku -Hihaha,,,---- macie szczęście, ze wam się trafił po 30 latach taki Burmistrz jak pan Antkowiak i wyprowadza was na prostą . Dopiero zrobił mały kroczek, a już te " wasze płaczki i malkontenci" od nic robienia już Mu Obrabiają na zw. pl 4 - litery !!!!, Hihaha .... Zaścianek lubuskiego - miasto tablic, popiersi i rekonstrukcji !!!!!.

avatar
~Piotr Buczek do Hihihahy.
13.12.2023 19:44

Rozumiem że według Ciebie drogi ( droga) Hihihaho "prymitywni" Wschowianie nawet w doborze trunków nie dorównują wspaniałym Wielkopolanom. A tak na serio to wówczas, w 1998 nasi byli współmieszkańcy woj.Leszczyńskiego , czyli bardzo szacowni Wielkopolanie , byli raczej naszym wyborem zaskoczeni i zawiedzeni , niż uradowani. A może czuli się nawet, mimo przekonania o swojej wyjątkowości i poczucia bycia lepszym ( co słychać do dziś), trochę wzgardzeni.

avatar
~marek
13.12.2023 12:50

w Wielkopolsce to się dziwią, że mieszkańcy Wschowy chcieli być w tzw. lubuskim, najbiedniejszym województwie w Polsce, które stale się wyludnia

avatar
~DO (~marek)
13.12.2023 12:51

Mentalność ~ mentalność Wschowy i jej podejście do normalności panie ( marku) NIE przystaje do tak Poważnego Wielkopolskiego Województwa, aby taka Wschowa w nim była !!!!!. Niebo a Ziemia !!!!!. Wystarczy popatrzeć jakie oni mają starostwo, koto w nim rządzi, kogo wybrali na posłów ...itd. I z takim "plecakiem" panie ( marku) do wielkopolski ??????> Brrr!

avatar
~smutne i prawdziwe
13.12.2023 15:47

Od kąt pis zarządza powiatem to i powiat i Wschowa stała się totalnym smutasem bez perspektyw rozwoju i inwestycji --- przez ostatnie 4 lata to nic jak tylko ; pikniki, talony tekturowych czeków i pseudo wizyty gospodarcze ich posłów w towarzystwie starosty i emerytów mundurowych , a w tle ich grupka rekonstrukcyjna !!!!. To ma byc powiat, to mam byc miasto ?????

avatar
~pytanie do p. Buczka
13.12.2023 14:40

Jest Pan wytrawnym politykiem od lat więc biedny lud pyta - chodzą słuchy a może i nie chodzą, kto pierwszy trafi według Pana do więzienia za machlojki ?

avatar
~Do Radnego PB
13.12.2023 20:33

Czy będzie Audyt przy przejęciu władzy w Naszej Spółki Skarbu Państwa HZZ ?.

avatar
~do "pytanie do p. Buczka"
15.12.2023 11:19

To czy będzie to chyba 100% konieczność, ale kiedy ?

avatar
~DO Radnego#.pl
16.12.2023 08:14

Brawo dla Nowej "Koalicji 15 Października" !. Super, że tak szybko przystępują do Audytów w Resortach , które przejmują po tej Totalnej władzy i ich ponad 8 wyniszczających Naszą Gospodarkę i Kraj Rządów !. Pytanie do Pana Radnego Buczka; - kiedy Wy tu w naszym Powiecie i Mieście przystąpicie do organizowania Audytów , np. - w Spółce Skarbu Państwa HZZ i innych w Naszym Powiecie, , - kiedy wystąpicie z Wnioskiem o Audyt do zbadania , tzw. " Szybkiej Ścieżki" nadawania stopni wojskowych dla członków i szefostwa tzw. " Grupy Rekonstrukcyjnej J.P" ???, bowiem jest to niesamowite i ewenementem w sakli całego KRAJU takie szybkie nadawanie stopni wojskowych będąc w korpusie rezerwistów !!!!!. Niesamowite i jakże Żenujące !!!!. Proszę o odpowiedź ......

avatar
~Proszę o odp.
16.12.2023 10:21

Coś ten radny Buczek zamilkł, a pytania się zwielokrotniają ? Czy ludzie pytający, chcący cokolwiek wiedzieć o polityce, są już nie ważni dla Pana ?

avatar
~Panie Radny Buczek***
16.12.2023 15:25

Jest Pan jeszcze tym Radnym czy nie ?. Jest pan w "Koalicji 15 Października czy nie ?. Jeśli tak to proszę wzorem pana Szefa partii Pana Czarzastego odpowiedzieć na zadane panu Pytanie !!!!. Polityka lokalna jest tak ważna jak Krajowa <> To My na Was Głosujemy i podejrzewam nadal będziemy głosować !!!!!. To wszystko zależy od UCZCIWOŚCI <> skończyły się czasy rządów rekonstrukcyjnych i 14 dniowych - TERAZ MY !!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl