TworzymyGłos Regionu

reklama

Szlichtyngowa odnawia zabytkowe obiekty sakralne z Rządowego Funduszu Polski Ład

Piątek, 22 marca 2024 o 10:42, aktualizacja Piątek, 22 marca 2024 o 15:24, autor: 9
Szlichtyngowa odnawia zabytkowe obiekty sakralne z Rządowego Funduszu Polski Ład

Dzięki znacznemu wsparciu finansowemu z Rządowego Funduszu Polski Ład, burmistrz Jolanta Wielgus mogła podpisać umowę o udzielenie dotacji dla parafii z terenu gminy Szlichtyngowa. Inicjatywa ta obejmuje szereg projektów mających na celu odnowienie i zachowanie cennych zabytków.

Znaczące dotacje na remonty i konserwacje

Pierwsza dotacja została udzielona Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Św. w Szlichtyngowej, gdzie planowany jest remont dachu oraz elewacji budynku plebanii, na łączną kwotę 290 011,86 zł. Z tej sumy aż 284 211,63 zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Drugi projekt realizowany będzie w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła w Siedlnicy. Skupi się on na pracach konserwatorskich i restauratorskich XVII-wiecznej ambony oraz XIX-wiecznego ołtarza głównego w Kościele pw. Św. Jana z Dukli w Jędrzychowicach, z dotacją wynoszącą 390 013,06 zł, z czego 382 212,79 zł to środki rządowe.

Od wyboru wykonawców do prac konserwatorskich

Wybór wykonawców na realizację tych ambitnych zadań odbył się przez szczegółowe postępowania zakupowe. Dla projektu w Szlichtyngowej wybrana została firma MIKOLUK – BUDOWNICTWO I ZABYTKI, która zajmie się kompleksowymi robotami budowlanymi. Prace przywrócą pierwotny blask zabytkowemu budynkowi, podnosząc jednocześnie estetykę całego urbanistycznego założenia miasta.

W Jędrzychowicach zaś odpowiedzialne będą konsorcjum firm specjalizujących się w konserwacji zabytków, w tym Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Pauliny Celeckiej oraz ART-RENATO Renaty Śpiewak-Grzesik. Projekty te mają na celu nie tylko ochronę, ale i przywrócenie oryginalnej formy estetycznej cennych elementów kościelnych.

Remonty również w Goli i Starych Drzewcach

Plany miasta na najbliższą przyszłość są równie ambitne. W przygotowaniu są umowy dotacyjne dla kolejnych projektów, w tym prac przy XVIII-wiecznym ołtarzu bocznym i barokowej ambonie w kościele filialnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Goli oraz rekonstrukcji polichromii sklepienia w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej.

W trakcie przygotowania są również dokumenty do zapytania ofertowego na zdanie związane z pracami konserwatorskimi, restauratorskimi i robotami budowlanymi Kościoła pw. bł. Szymona z Lipnicy w Starych Drzewcach. Kwota dotacji wynosi 250 tys. zł.

Źródło: UMiG Szlichtyngowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~SARKAZM plus!
23.03.2024 07:19

Od kiedy jest coś takiego jak " Polski Ład" ? - jeśli już to po jego ogłoszeniu nazwano go " pisowskim bezładem" , totalna gospodarczą klapą !. . Czy to kpina Nas ?. W dobie władzy K15P !. Czy stara , nowa kandydatka na burmistrza kpi z nas ???.

avatar
~Do sarkazm plus
23.03.2024 18:19

To nie jest kpina, a zanim coś napiszesz to poczytaj to nic nie k

avatar
~Do sarkazm plus
23.03.2024 18:53

Zanim coś napiszesz to weź i do czytaj to nic nie kosztuje. Rządowy Fundusz Polski Ład to program inwestycji strategicznych . W ub. roku JST mogły składać wnioski o dofinansowanie projektów /8 edycja/. W umig Szlichtyngowa nie ma barierek można wejść i zapytać zanim się kogoś oczerni.

avatar
~CZEK-ŁADplus
23.03.2024 11:34

Czyli ten wasz " ład" to efekt tych papierowych czeków pis plus na obiekty sakralne, kiedy w tym samym czasie zadłużano szpitale powiatowe ?.

avatar
~CZEK-ŁADplus
23.03.2024 11:35

Czyli ten wasz " ład" to efekt tych papierowych czeków pis plus na obiekty sakralne, kiedy w tym samym czasie zadłużano szpitale powiatowe ?.

avatar
~@<>( ~Do sarkazm plus)
24.03.2024 09:20

Tak cię to nakręciło ?, to ty czytający co wiesz na temat pochodzenia tych pieniędzy z przeznaczeniem na te remonty ?. Poczytaj sobie o czymś takim jak sprawiedliwość społeczna, - kumasz ?, zanim coś takiego bzdetnego napiszesz !.

avatar
~Mieszkaniec
25.03.2024 14:24

Pani/ Pan o jakiej sprawiedliwości społecznej piszesz gdzie ją mamy chyba, że zapisańą w konstytucji.

avatar
~Autor.
24.03.2024 11:29

Rozumiem że w gminie Szlichtyngowa oprócz kościołów nie ma co oglądać i po co przyjechać.... innych zabytków brak.

avatar
~C.D...
25.03.2024 16:51

Rozgrywania lokalnego społeczeństwa !. I to wszystko prze ta ich pazerność i walkę o nowe stołki w tych wyborach do lokalnych samorządów !!!!. NBP -- na czele z Prezesem ( bajkopisarzem) mówi coś o spadku inflacji - Hihaha.... , a ceny chłopskich protestujących rolników/chłopów za Unijny Szmal na targowiskach przed tymi świętami galopują w górę i nie mają końca !!!. Zamiast poprawić nas ziemskie życie to oni nam fundują dalsze remonty sakralne !!!!. .Serca nie macie !!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl