TworzymyGłos Regionu

reklama

Szlichtyngowa odda hołd Żołnierzom Wyklętym. Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci

Poniedziałek, 19 lutego 2024 o 12:31, autor: 5
Szlichtyngowa odda hołd Żołnierzom Wyklętym. Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci

Szlichtyngowa przygotowuje się do uroczystego oddania hołdu bohaterom narodowym podczas Gminnych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca 2024 r. Burmistrz Miasta i Gminy Jolanta Wielgus, zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia pamięci tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą

Tradycją stało się, że obchody tego ważnego dnia w Szlichtyngowie rozpoczynają się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym. Początek nabożeństwa o godzinie 10:00. 

Hołd pod Pomnikiem Pamięci

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów przemaszerują na Rynek, gdzie przy Pomniku Pamięci zostaną złożone wiązanki kwiatów. To symboliczny gest, który ma na celu oddanie czci i pamięci o Żołnierzach Wyklętych, którzy poświęcili swoje życie w walce o suwerenność i niezależność Polski.

"Pamiętamy" - przedstawienie w wykonaniu uczniów „Inki”

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie przedstawienie pt. "Pamiętamy", przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Starych Drzewcach. Spektakl, zaplanowany na godzinę 11:00 w sali Świetlicy Miejskie.

Źródło: UMiG Szlichtyngowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Adaś
19.02.2024 13:49

Dzisiaj, jak już nie rządzi PiS , to bym się bardzo zastanowił p. burmistrz nad gloryfikacją takich ludzi. W latach 1944-1949, nieważne, czy nazwiemy ten czas wojną domową czy inaczej, „wyklęci” zabili ponad 5 tys. cywilów, w tym 187 dzieci do lat 14. Ale o tym się nie mówi, bo dla prawicy byli to komunistyczni pachołkowie i donosiciele do UB. Przykłady : 1945 - 24 marca 1945 oddział Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar” napadł na Czyżew gdzie dokonano morderstwa 12 osób, 1946 - 21 stycznia 1946 – Zamordowana została Aniela Otręba zam. w Legnicy, podejrzana o współpracę z org. BP. W morderstwie brało udział 3 bandytów w tym ps. „Wicher” , 1947 - styczeń 1947 Zamordowany został przez grupę „Rocha” członek PPR z wsi Zaborniki pow. Myślenice kandydujący do sejmu, 1948 - 13 kwietnia 1948 w lesie koło Wojnowic zginął członek SL, leśniczy Stanisław Rek ur. w 1923 r. w Ulkowie pow. Opoczno, 1949 - 23 maja 1949 roku banda „Wiarusy” zamordowała Franciszka Kowalczyka ze Sromów Niżnych pow. Nowy Targ. Przy zwłokach znaleziono „wyrok” z pieczęcią Ruchu Oporu Armii Krajowej. Mord jest jednak mordem więc komu Pani obecnie "nadskakuje" ...... partii czy zabójcom którzy stosowali samosąd ? Adaś

avatar
~Dzięki dla Pana ( Adaś)
19.02.2024 19:17

Za słowa prawdy o tych ludziach . Nie tak dawno ci sami ludzie gloryfikowali AK , dzisiaj , tj. jak zapanowało pis ta grupka "fanatyków" ni stąd ni z owąd gloryfikuje " wyklętych" --- Pytanie ; - co tu jest grane z tym naszym społeczeństwem i ich pamięciom o tamtych czasach?. Jak widać PAMIĘĆ WYBIURCZA stała się chorobą dzisiejszych czasów !. Bogdan.

avatar
~Baro
19.02.2024 19:38

Jakie gminne? Co zrobił urzad? Że nakazał szkole robić główny program, zamówi mszę?

avatar
~Puk puk, puk... !
20.02.2024 06:43

A kto tam ?, a ciąg dalszy szczujni wyborczej 2024 w wydaniu pixxi (Baro) !. Oddaj (Baro) to co twoja rządząca ponad osiem lat partia pis + Ziobro + Bielan.... zabrali Nam Lokalnym Samorządom przejęli dochody z wpływu PIT i CI !. Czy twój móżdżek to pojmuje ?. To wasze ponad ośmioletnie bezprawne uwłaszczenie się na naszym publicznym mieniu w imię waszych "Willa plus pis", "listy milionerów pis plus"..... czy o tym mówisz jak sugerujesz ( zamówienie mszy?) bezgrzeszny ( Baro) ?. Jak gdybyś nie pamiętał to " ciemnota Lu....." w waszym wydaniu została pokonana 15.10. ...... !. Puk puk, puk ..... ( Baro) pixxxi plus !.

avatar
~Dosyć!
21.02.2024 20:49

Szacunek dla p.Adasia.A do p.burmistrz Szlichtyngowy:wystarczy już tych poglądów pisu!Może wkrótce już będzie(po wyborach mamy nadzieję),że urząd będzie urzędem,kościół w kościele ,a szkoła nie na polecenie burmistrza.Dosyć mamy tego wtrącania.Pis już ..

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl