TworzymyGłos Regionu

reklama

Sława uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (FOTO)

Sobota, 11 listopada 2023 o 14:56, autor: 1
Sława uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (FOTO)

11 listopada jest dniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Polsce, upamiętniającym moment, w którym Polska zaczęła odzyskiwać swoją niepodległość po 123 latach zaborów. Dokładnie 105 lat temu, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Ta historyczna chwila zapoczątkowała nowy etap w historii Polski.

W Sławie uczcili niepodległość

W Sławie, obchody tego ważnego dnia rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, wraz ze swoimi zastępcami i Sekretarzem Gminy, złożyli kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Waldemar Starosta, również uczestniczył w ceremonii, oddając hołd Współtwórcy odrodzonej Rzeczypospolitej.

Młodzież przypomina o przeszłości

Ważnym elementem obchodów były występy słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sławie. Ich program artystyczny nawiązywał do poświęcenia i dążenia do wolności naszych przodków. Uczniowie przypomnieli nastrój tamtych dni i nadzieje pokolenia, które walczyło o niepodległą Polskę.

Piłsudski o znaczeniu Niepodległości

29 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski podkreślił wagę odzyskanej niepodległości, mówiąc: "Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. [...] A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zadecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu". Te słowa wciąż rezonują w świadomości Polaków, przypominając o trudnej drodze do wolności.

Wspólne uczczenie pamięci

Obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem i oddaniem czci poległym w walce o Niepodległość Polski. Ten dzień jest przypomnieniem o wadze historii i nieustającej walce o suwerenność, która jest fundamentem współczesnej Polski.


Źródło: Urząd Miejski w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~BB
11.11.2023 19:17

105 rocznica odzyskania niepodległości w Sławie, klasy mundurowe śpiewają „ Legiony to……. My Pierwsza Brygada……….. a z nami był nasz drogi wódz” na placu z tablicami historii II wojny światowej a nie przy istniejącym pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. To mocny policzek władz miasta dla nauczycieli historii w Sławie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl