Fraustadt (dzisiejsza Wschowa) w XVIII wieku pełniła rolę znacznie ważniejszą, niż może się dziś wydawać. Łącznie odbyło się tu siedem obrad senatu Rzeczypospolitej, a zagraniczne poselstwa – w tym co najmniej jedno tureckie – przyjmowano z pełnym ceremoniałem. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce za panowania Wettynów: Augusta II Mocnego i jego syna Augusta III.
Obaj królowie odwiedzali Wschowę wielokrotnie, co sprawiło, że miasto bywa niekiedy nazywane „zastępczą stolicą Polski” tamtej epoki. To określenie – choć symboliczne – oddaje wyjątkową rangę, jaką miasto zyskało dzięki swojej funkcji dyplomatyczno-politycznej.
Królowie dynastii Wettynów pozostawili po sobie nie tylko wspomnienia, ale i namacalne ślady obecności, które do dziś przyciągają uwagę historyków i pasjonatów przeszłości.
Jaka była Rzeczpospolita Sasów? Czy sejm niemy faktycznie był niemy? I czy taki diabeł straszny jak go malują? Odpowiedzi na te pytania padną podczas wykładu otwartego pt. „Sasi na tronie Polski i we Wschowie. Między mitami a prawdą. Czyli kim byli ci „źli” Sasi i co zyskała przy nich Wschowa?”.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00 w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy ul. Plac Farny 3. Wstęp wolny.