TworzymyGłos Regionu

reklama

Sasi na tronie Polski i we Wschowie. Kim byli ci „źli” Sasi i co zyskała przy nich Wschowa? [ZAPOWIEDŹ]

Wtorek, 20 maja 2025 o 15:39, autor:
Sasi na tronie Polski i we Wschowie. Kim byli ci „źli” Sasi i co zyskała przy nich Wschowa? [ZAPOWIEDŹ]

W piątek, 23 maja, Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na wykład poświęcony 270. rocznicy wizyty poselstwa tureckiego i ostatnich obrad senatu Rzeczypospolitej, jakie odbyły się we Wschowie. Spotkanie poprowadzi dr hab. Adam Perłakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista od dziejów XVIII wieku i dynastii saskiej.

Fraustadt (dzisiejsza Wschowa) w XVIII wieku pełniła rolę znacznie ważniejszą, niż może się dziś wydawać. Łącznie odbyło się tu siedem obrad senatu Rzeczypospolitej, a zagraniczne poselstwa – w tym co najmniej jedno tureckie – przyjmowano z pełnym ceremoniałem. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce za panowania Wettynów: Augusta II Mocnego i jego syna Augusta III.

Obaj królowie odwiedzali Wschowę wielokrotnie, co sprawiło, że miasto bywa niekiedy nazywane „zastępczą stolicą Polski” tamtej epoki. To określenie – choć symboliczne – oddaje wyjątkową rangę, jaką miasto zyskało dzięki swojej funkcji dyplomatyczno-politycznej.

Królowie dynastii Wettynów pozostawili po sobie nie tylko wspomnienia, ale i namacalne ślady obecności, które do dziś przyciągają uwagę historyków i pasjonatów przeszłości.

Jaka była Rzeczpospolita Sasów? Czy sejm niemy faktycznie był niemy? I czy taki diabeł straszny jak go malują? Odpowiedzi na te pytania padną podczas wykładu otwartego pt. „Sasi na tronie Polski i we Wschowie. Między mitami a prawdą. Czyli kim byli ci „źli” Sasi i co zyskała przy nich Wschowa?”.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00 w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy ul. Plac Farny 3. Wstęp wolny.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

avatar
~mieszkanka, emerytowana nauczycielka
21.05.2025 10:51

Nowy dyrektor i od razu widać więcej inicjatyw , wykładów. Oby tak dalej Panie Przemku. Brawo !

avatar
~MZW
21.05.2025 14:43

Dzień dobry, warto ponadto podkreślić, że pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem spotkania jest historyk z MZW, pan Mateusz Szałata.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl