TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rodzinne wakacje w górach — jak z nich wyciągnąć jak najwięcej?

Sobota, 30 września 2023 o 14:55, autor: 1
Rodzinne wakacje w górach — jak z nich wyciągnąć jak najwięcej?

Rodzinne wakacje w górach umożliwiają ucieczkę od codziennego zgiełku i spędzenie czasu z najbliższymi. To chwile, które wzmacniają więzi rodzinne. Góry to także zapierające dech w piersiach widoki, czyste powietrze i możliwość kontaktu z przyrodą. To idealne miejsce, aby dzieci mogły odkrywać piękno natury.

Chcemy podzielić się z Wami sposobami, jak z rodzinnych wakacji w górach wyciągnąć jak najwięcej radości, przyjemności i korzyści, by były źródłem wspaniałych wspomnień. Podpowiemy też, gdzie szukać noclegu i jak zorganizować wyżywienie, by o nic się nie martwić, a jedynie cieszyć wyjazdem. 

Planowanie rodzinnych wakacji w górach

Rodzinne wakacje w górach trzeba zacząć od wyboru określonego regionu, a następnie miejscowości, w której spędzicie czas. Dobrze jest wybrać region, który gwarantuje atrakcje dla dzieci i dorosłych. Sprawdźcie, czy w okolicy są parki narodowe, ścieżki rowerowe, ośrodki edukacyjne lub muzea, które mogą wzbogacić Waszą wiedzę o przyrodzie i historii.

Choć ważne jest stworzenie ogólnego planu, to pozostawcie sobie przestrzeń na spontaniczne decyzje. Góry pełne są niespodzianek i warto to wykorzystać. Pamiętajcie też, że każdy członek rodziny ma inne preferencje i potrzeby. Upewnijcie się, że plan uwzględnia aktywności, które każdy z Was lubi.

Jeśli chodzi o nocleg i smaczne posiłki, rozważcie, czy wolicie schronisko górskie, domek letniskowy, czy może kemping. Upewnijcie się, że miejsce to jest przyjazne rodzinom i zapewnia komfort. 

Sprawdźcie, czy schronisko ma swoją restaurację, w której można skosztować lokalnych dań albo czy blisko kempingu są tawerny z przystępnym cenowo jedzeniem. Jeśli chcecie gotować sami, przygotujcie listę dań, które każdy lubi, a następnie zorganizujcie zakupy przed wyjazdem. 

Pamiętajcie, że celem wyjazdu jest wspólne spędzenie czasu i czerpanie radości z przyrody oraz aktywności na świeżym powietrzu, a nie chodzenie po sklepach w poszukiwaniu podstawowych produktów spożywczych. 

Atrakcje na świeżym powietrzu w górach

Rodzinne wakacje w górach to nie tylko wspaniała okazja do odpoczynku, ale także do aktywnego spędzenia czasu razem na świeżym powietrzu. Jak czerpać z wakacji w górach jak najwięcej przyjemności? 

  • Wędrówki to główna forma aktywności w górach. Warto rozważyć trasę, która jest dopasowana do wieku i umiejętności wszystkich członków rodziny. Szlaki oznaczone kolorem niebieskim lub zielonym często są łatwiejsze i bardziej przyjazne dzieciom. Pamiętajcie też o odpowiednim wyposażeniu, takim jak mapa, kompas, apteczka oraz o ciepłym i wygodnym ubraniu i obuwiu. Zawsze informujcie kogoś o swoim planie wędrówki i trzymajcie się wyznaczonej trasy.
  • Góry to doskonałe miejsce do uprawiania różnych aktywności sportowych. Rodziny z pasją rowerową docenią górskie trasy. Wybierajcie szlaki i ścieżki rowerowe dostosowane do poziomu zaawansowania członków rodziny. 
  • Jeśli chcecie spróbować wspinaczki, w górach znajdziecie wiele skał i ścian, które są doskonałe do treningów. Warto jednak upewnić się, że macie odpowiedni sprzęt i doświadczenie lub skorzystać z usług instruktora.
  • Zorganizujcie wyprawy, podczas których poznacie lokalną faunę, florę oraz historię regionu. W wielu miejscach organizowane są warsztaty, lekcje przyrody oraz spotkania z lokalnymi mieszkańcami, dzięki którym jeszcze głębiej zanurzycie się w miejscowej kulturze i tradycji.

Ciekawe wieczory

Wakacje w górach nie kończą się o zachodzie słońca. Wieczory w górach mogą być także pełne przygód i rozrywki. 

  • Ognisko to doskonały sposób na stworzenie przytulnej atmosfery i spędzenie miłych chwil w gronie rodziny. Upewnijcie się tylko, że rozpalacie ognisko w miejscu do tego przeznaczonym i stosujecie się do wszelkich przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Zawsze miejcie pod kontrolą ogień. Możecie też dołączyć do zorganizowanych spotkań przy ognisku, np. nieopodal schroniska. Podzielcie się opowieściami, anegdotami lub wykorzystajcie czas na śpiewanie piosenek. 
  • Spakujcie do walizek ulubione gry planszowe, w które uwielbiacie grać razem. Wieczory spędzone nad planszą to świetna rozrywka i okazja do rywalizacji.
  • W górach możecie również spróbować gier terenowych, takich jak wyścigi na orientację lub poszukiwanie skarbów. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wieczoru.
  • W górach noce są zazwyczaj jasne i pełne gwiazd, co sprawia, że to idealne miejsce do obserwacji nieba. Spróbujcie rozpoznawać gwiazdozbiory i uczyć się ich nazw. To ciekawe i edukacyjne zajęcie, które może zainteresować szczególnie młodsze dzieci. Jeśli jesteście pasjonatami astronomii, zabierzcie ze sobą teleskop lub lornetkę. To umożliwi Wam bliższe przyjrzenie się gwiazdom i planetom.

Propozycja lokalizacji: Pieniny

Pieniny to magiczny region, który zachwyca pięknem przyrody i zapewnia liczne atrakcje turystyczne. Główną atrakcją Pienin jest przepiękny przełom rzeki Dunajec, który można pokonać tratwami. To niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. 

Ponadto region ten obfituje w szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, dlatego jest doskonałym miejscem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wędrowców. Pieniny to także liczne atrakcje edukacyjne, możliwość zwiedzania zamku w Niedzicy, czy też relaks na brzegu jeziora Czorsztyńskiego.

Jeśli planujesz wakacje w Pieninach z rodziną, rozważ zakwaterowanie w schronisku PTTK "Orlica" w Szczawnicy. Ma ono przestronne pokoje, które zapewnią komfortową przestrzeń dla całej rodziny. Dodatkowo schronisko oferuje wyżywienie we własnej restauracji, w tym smaczne posiłki dla dzieci. 

Przekonaj się, że wakacje w Pieninach to okazja do aktywnego wypoczynku, do odkrywania piękna przyrody i kultury tego regionu. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Kazik
30.09.2023 21:28

W polskie góry to nieeee, ja przyleciałem enterem z wycieczki to turcji i to na pewno lepsze było

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl