TworzymyGłos Regionu

reklama

Przez Wschowę przeszedł VIII Marsz Akceptacji Osób z Niepełnosprawnością (FOTO)

Czwartek, 09 maja 2024 o 13:10, aktualizacja Czwartek, 09 maja 2024 o 19:26, autor: 8
Przez Wschowę przeszedł VIII Marsz Akceptacji Osób z Niepełnosprawnością (FOTO)

W ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbył się VIII Marsz Akceptacji Osób z Niepełnosprawnością we Wschowie. Tegoroczna edycja, zatytułowana "Od malucha do seniora", zgromadziła rekordową liczbę uczestników, którzy przeszli ulicami miasta, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.

Charytatywny wymiar Marszu Akceptacji

Marsz Akceptacji organizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Ośrodek" oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka, co roku kładzie nacisk na integrację społeczną. Organizatorzy dbają również o charytatywny charakter wydarzenia. Podczas tegorocznej edycji zachęcano do przynoszenia "cegiełek" w postaci środków higienicznych, które zostaną przekazane do wschowskiego ZOL'u.

Głosy władz i organizatorów

Marsz zakończył się na wschowskim Rynku, gdzie swoje wsparcie dla inicjatywy wyrazili zarówno lokalni urzędnicy, jak i przedstawiciele różnych instytucji. 

Konrad Antkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, przemawiał z entuzjazmem: "Moi drodzy, z niecierpliwością czekam na ten dzień, zawsze w maju. Z radością witam Was na wschowskim rynku, w tym roku szczególnie osoby z Domu Dziennego Pobytu Senior+, a także po raz pierwszy Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlnicy. Cieszę się, że możemy wspólnie świętować tę wspaniałą inicjatywę, która jest już tradycją. Trudności związane z barierami architektonicznymi dla osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bolesne, ale obiecuję, że będziemy dążyć do tego, by nasze miasto było bardziej dostępne i przyjazne."

Waldemar Starosta, Starosta Wschowski, wyraził swoje wsparcie: "Cieszę się, że tak wielu z Was przyjechało, by razem świętować. Jako Powiat współpracujemy na co dzień z wieloma organizacjami, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami. Obiecuję, że będziemy kontynuować prace nad dostosowywaniem przestrzeni publicznych, aby były bardziej dostępne dla wszystkich.”

Andrzej Gonia, Dyrektor Lubuskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podziękował za możliwość uczestniczenia w imprezie: "Dziękuję serdecznie za zaproszenie i możliwość bycia częścią tego wydarzenia. Nasza współpraca z miastem i powiatem pozwala na realizację wielu projektów, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. To dla nas bardzo ważne, że możemy przyczynić się do poprawy jakości ich życia.”

Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty, był pod wrażeniem organizacji i przebiegu wydarzenia, zapowiadając że włączy się w organizację przyszłorocznej edycji: "To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że po raz pierwszy mogę wziąć udział w tego typu uroczystości jako Lubuski Kurator Oświaty. Na sercu leży mi szeroko pojęta integracja, ale także inkluzywność i mądra edukacja włączająca. Wy jesteście tego przykładem i obiecuję Wam, że za rok nie będę gościem, ale jednym ze współorganizatorów.”

Lucyna Kowalczykowska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wschowie, emocjonalnie mówiła o znaczeniu akceptacji: "Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, bo pokazuje, że stajemy obok siebie, jako równi. Dążenie do akceptacji i zrozumienia między nami wszystkimi jest niezmiernie ważne. Życzę, abyśmy na co dzień akceptowali siebie nawzajem z wszystkimi naszymi różnicami i potrzebami.”

Jolanta Awsiukiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek”, zakończyła spotkanie podsumowując jego znaczenie: "Jestem szczęśliwa, widząc, że z roku na rok przybywa uczestników naszego marszu. Dziękuję Wam wszystkim za obecność i za to, że wspólnie pokazujemy, jak ważna jest społeczna akceptacja i wsparcie. Niech dzisiejsze spotkanie przyniesie radość i inspirację do dalszego działania na rzecz równości i integracji społecznej."

Integracja na wschowskim Rynku

Po wystąpieniach nastąpiła wspólna integracja poprzedzona występem wschowskich mażoretek, odśpiewaniem hymnu Marszu Akceptacji oraz symbolicznym wypuszczeniem pomarańczowych balonów z helem.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
09.05.2024 14:48

Zawsze uważałam i uważam, że opiekowanie się dzieckiem specjalnej troski, należy nazwać prawdziwym bohaterstwem dnia codziennego. Najczęściej spada to w dużym stopniu na matki. Dlatego dobrze, że są takie wokół nas osoby jak dyrektor Kowalczykowska czy Jola Awsiukiewicz. Czapki z głów przed Wami Panie za to co robicie! A i deklaracja Lubuskiego Kuratora Oświaty, też nie jest bez znaczenia. No i jeszcze jedna rzecz jakże optymistyczna - to zdjęcie nr 8. Czyżby zaczęło materializować się to, o czym raz po raz w komentarzach wspominałam?

avatar
~Jola
10.05.2024 08:56

Pani Ulu, dziękuję za każde dobre słowo i nieustające wsparcie. Zawsze zaznaczam, że nad wydarzeniami pracuje cały sztab Wspaniałych ludzi. I tak naprawdę wszelkie słowa uznania należą się właśnie Im. Koleżanki i Koledzy - dziękuję!

avatar
~do łapek w dół
10.05.2024 09:17

a tak konkretnie to co wam nie pasuje w tym komentarzu? ale tak konkretnie.

avatar
~Niesmaczne :
10.05.2024 07:59

By się promować przy okazji takiej AKCJI !.

avatar
~do - "łapek w dół"
10.05.2024 10:41

Niech Pani nawet nie rozpoczyna tematu z "Niesmaczne" bo to tylko szkoda czasu. "Gów...a " się nie dotyka, tylko śmierdzi na tym portalu od lat. Nie ma nic kobieta do przekazania, żyje jedynie herbatą z plugawym wkładem na każdego.

avatar
~do do łapek w dół
13.05.2024 09:23

Akuratnie ma co do przekazania i umie to doskonale zrobić, a twego komentarza tylko z litości nie ocenię.

avatar
~MOL
10.05.2024 13:31

Brawo Wschowa i uczestnicy tego barwnego korowodu Akceptacji !Ta coroczna ,piękna i radosna impreza jest więcej warta niż wiele pogadanek i mądrych przemów .Serce się raduje na widok tak spontanicznego udziału setek Wschowian

avatar
~Wschowianka
12.05.2024 12:07

Spontanicznego? Przecież ten "spontaniczny" udział setek Wschowian to oddelegowane przedszkola i szkoły. Lokalni politycy biorą w nim udział, bo "tak wypada". Wygłoszenie kilku "gładkich" słówek nie niesie za sobą żadnych zmian.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl