TworzymyGłos Regionu

reklama

Przepis na samodzielność. Absolwenci SOSW gotują w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus” (FOTO)

Poniedziałek, 05 lutego 2024 o 09:36, autor: 0
Przepis na samodzielność. Absolwenci SOSW gotują w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus” (FOTO)

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie trwa pilotażowy program "Rehabilitacja 25 plus". Finansowany ze środków PFRON, program skupia się na praktycznej i teoretycznej, np. nauce gotowania, oferując absolwentom ośrodka szansę na zdobycie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Więcej niż gotowanie

Zajęcia kulinarne w ramach programu są o wiele więcej niż zwykłym kursem przygotowywania posiłków. Uczestnicy uczą się planowania posiłków, sporządzania list zakupów, a następnie przygotowują różnorodne potrawy - od prostych przekąsek po bardziej skomplikowane dania obiadowe oraz słodkie ciasta i desery. Wszystkie te aktywności prowadzone są w atmosferze grupowej współpracy, co sprzyja nie tylko nauce, ale i budowaniu relacji międzyludzkich.

Wpływ na samodzielność i integrację

Program "Rehabilitacja 25 plus" ma za zadanie nie tylko nauczyć uczestników gotowania, ale również wprowadzić ich w świat kulturalnego zachowania przy stole i zasad bezpiecznej pracy w kuchni. Zajęcia te mają kluczowe znaczenie dla podniesienia samodzielności uczestników oraz ich integracji społecznej. Wspólne przygotowywanie posiłków na różnorodne okazje, takie jak święta czy urodziny, uczy odpowiedzialności i pokazuje, jak ważna jest rola każdej osoby w osiąganiu wspólnego celu.

Korzyści psychiczne i emocjonalne

Udział w programie przynosi również znaczące korzyści psychiczne i emocjonalne. Jak podkreślają organizatorzy, gotowanie i wspólne spożywanie posiłków znacząco poprawia samopoczucie uczestników, dostarczając im wiary we własne siły i możliwości. Jest to szczególnie istotne w kontekście osób z niepełnosprawnością, dla których każda forma aktywności, która wzmacnia poczucie własnej wartości i niezależności, ma nieocenione znaczenie.

Źródło: SOSW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl