TworzymyGłos Regionu

reklama

Program "Za Życiem" – kompleksowe wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin

Środa, 13 marca 2024 o 15:59, autor: 0
Program

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (SOSW) od 2022 roku trwa realizacja programu "Za Życiem", mającego na celu wsparcie rodzin dzieci niepełnosprawnych od narodzenia do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Inicjatywa ta została zapoczątkowana dzięki staraniom Elizy Lebedyńskiej-Maj, Naczelnika Wydziału Oświaty, oraz Lucyny Kowalczykowskiej, dyrektorki SOSW, które złożyły wniosek na lata 2022-2026.

Finansowanie i realizacja

Program uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 1.292.320 zł, dzięki porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Powiatem Wschowskim. W 2023 roku, w ramach programu, wsparcie otrzymało 61 dzieci, w tym 6 poniżej 3 roku życia, a zajęcia prowadziło 26 specjalistów terapeutów.

Zajęcia terapeutyczne i ich wpływ

W ramach programu "Za Życiem" zrealizowano 2088 godzin zajęć terapeutycznych. Zajęcia te obejmowały szeroki zakres terapii, od fizjoterapii, przez integrację sensoryczną, terapię logopedyczną, po hipoterapię i inne. Zajęcia dostosowywane były indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego dziecka, zgodnie z zaleceniami z opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Efekty terapii były widoczne w postaci rozwoju motorycznego, emocjonalnego oraz społecznego dzieci, co skłoniło organizatorów do planowania wprowadzenia również dogoterapii w przyszłości.

Wsparcie dla rodzin

Oprócz bezpośredniej pracy z dziećmi program "Za Życiem" zapewniał wsparcie rodzinom. Rodzice uczestniczyli w rozmowach z terapeutami, podczas których mogli omówić postępy w rozwoju dziecka, a także wymienić informacje na temat badań medycznych i zaleceń do pracy domowej. Ważnym elementem wsparcia było również informowanie rodziców o sukcesach i problemach ich dzieci, co sprzyjało budowaniu relacji i współpracy na linii terapeuta-rodzina.

Perspektywy na przyszłość

Efektywność programu "Za Życiem" i pozytywny wpływ na rozwój dzieci niepełnosprawnych oraz wsparcie ich rodzin stanowią podstawę do kontynuacji i rozszerzania inicjatywy. Planowane są kolejne etapy, które będą jeszcze bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci i oczekiwań ich rodzin, zwiększając tym samym zasięg i skuteczność programu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl