TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Praca dla niepełnoletnich – gdzie jej szukać?

Piątek, 02 lutego 2024 o 13:55, autor: 0
Praca dla niepełnoletnich – gdzie jej szukać?

Duża część współczesnych nastolatków chce odciążyć finansowo swoich rodziców, dlatego wielu z nich decyduje się poszukać płatnego zajęcia i zarabiać własne pieniądze. To solidny krok w stronę budowania przyszłości zawodowej. Czego jednak trzeba się dowiedzieć o pracy niepełnoletnich?

Polskie prawo – czy niepełnoletni mogą legalnie pracować?

Nie wszyscy pracownicy muszą być pełnoletni. Polskie prawo przewiduje możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej przez osoby młodociane. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami i zasadami.

Przede wszystkim warunkuje się to przez wiek zainteresowanych, bo zatrudnia się tych powyżej 16. roku życia (istnieją pewne wyjątki i warunki umożliwiające pracę 15-latkom, ale dotyczy to kilku wybranych zawodów). Kolejny wymóg to uzyskanie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Nastolatkowie nie mogą podjąć w tym zakresie samodzielnej decyzji.

Praca niepełnoletnich nie może odbywać się w nocy i zakłócać obowiązków związanych z nauką. Co ważne, tego typu pracownik ograniczony jest w swoich zadaniach do maksymalnie 6 godzin na dobę. Dodatkowo podjęte zajęcie powinno odbywać się w miejscu całkowicie pozbawionym szkodliwych lub uciążliwych warunków (np. długotrwały hałas).

Wszystkie te zasady są tworzone w celu uniknięcia nadużyć. Zapewniają młodocianym odpowiednią ochronę i starają się zagwarantować, że na pracę decydują się wyłącznie chętni, a nie do niej zmuszani.

Sprawdzone pomysły na zarobek dla młodocianych

Istnieje szereg sprawdzonych strategii możliwych do wykorzystania przez osoby młodociane. Wszystkie z nich pozwalają skutecznie zacząć niepełnoletnim własną ścieżkę zawodową. Dostarczają przy tym praktycznego doświadczenia i sprzyjają dalszemu rozwojowi kluczowych umiejętności.

Warto decydować się na zawody pozwalające wykorzystywać zainteresowania i przekuwać je w źródło stałego dochodu. Które pomysły dotyczące miejsca pracy uznaje się za godne polecenia?

Zajęcia zdalne

Nastolatkowie powinni rozważyć przede wszystkim wszystkie zajęcia zdalne. W tym celu mogą zdecydować się m.in. na:

 • założenie kanału YouTube;
 • prowadzenie strony internetowej;
 • copywriting;
 • call center.

Osobom uzdolnionym artystycznie zaleca się tworzenie grafiki komputerowej – treści multimedialne przydadzą się np. agencjom medialnym (w celach marketingowych), a nawet deweloperom wideogier (np. artwork postaci). Praca tego typu stanie się w przyszłości ciekawym punktem zaczepienia w branżach dziennikarskich oraz IT.

Ciekawy pomysł to inwestycja w dropshipping (o którym można dowiedzieć się więcej pod adresem internetowym https://www.dopoznania.pl/nowosc/czym-jest-dropshipping-i-jak-mozna-na-nim-zarobic). Rozwiązanie to wymaga jednak dysponowania pewnym kapitałem początkowym, a należy bezwzględnie pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty zgromadzonych finansów.

Zawody internetowe są polecane nastolatkom z prostego powodu: nie wymagają wychodzenia z domu. Dzięki temu obowiązki pracownicze nie stają się zbyt przytłaczające. Niektórzy młodociani pracują dzięki temu jedynie kilka godzin w tygodniu, nie tracąc czasu m.in. na dojazdy. Tak zaplanowane życie zawodowe nie będzie wpływać negatywnie na codzienne życie i edukację.

Zajęcia stacjonarne

Nie należy jednak całkowicie rezygnować z poszukiwania pracy stacjonarnej. Niektóre zawody zapewniają wiele unikalnych korzyści np. karty rabatowe dla pracowników.

Polecane miejsca pracy to:

 • sklepy;
 • restauracje;
 • biblioteki;
 • kawiarnie i cukiernie;
 • biura;
 • kina;
 • przedszkola;
 • siłownie.

Niepełnoletni pracownicy zajmują się głównie obsługą klientów oraz uzupełniają sklepowe półki. Zdarza się, że pomagają w dostawie jedzenia i utrzymaniu ogólnego porządku przestrzeni sprzedażowych. Natomiast praca biurowa w ich przypadku polega na wykonywaniu prostych zadań administracyjnych (np. wysyłaniu e-maili lub sporządzaniu spisów w Microsoft Excel).

Podczas wyboru pracy stacjonarnej warto kierować się swoimi zainteresowaniami. Ci, którzy kochają sport, będą czuć się lepiej jako recepcjoniści na pobliskiej siłowni, a miłośnicy sztuki i kultury w kinach. Wykonywany zawód nie powinien działać zniechęcająco, bo miałoby to negatywne skutki w przyszłości.

Zajęcia sezonowe

Niepełnoletni mogą zdecydować się na podjęcie pracy dorywczej, a odpowiednie do tego są wakacje. To dwa miesiące, w trakcie których da się zgromadzić oszczędności wystarczające na pokrycie drobnych wydatków w całym roku.

Pracy należy szukać w miejscach takich jak:

 • plaże (jako ratownicy);
 • ośrodki wypoczynkowe;
 • kwatery agroturystyczne;
 • zbiory owoców i warzyw;
 • parki rozrywki;
 • baseny i aquaparki;

Trzeba zaznaczyć, że ten rodzaj pracy wśród nastolatków preferowany jest przez wszystkich rodziców. Głównie dlatego, że opiekunowie uzyskują całkowitą pewność, że ich wychowankowie nie będą zaniedbywać nauki w ciągu roku.

Bywa też, że niektórzy rodzice pozwalają swoim dzieciom wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych. To dobra okazja do poznania obcych kultur bez ponoszenia ogromnych kosztów.

Czy warto podjąć się pracy przed ukończeniem 18. roku życia?

Ostateczna decyzja o płatnym zajęciu musi zależeć od samego niepełnoletniego. Nie powinna być ona w żaden sposób wymuszona. Niektórzy młodociani chcą spędzać swój czas wolny w inny sposób, np. poświęcając go na własne pasje. Jeżeli jednak wykazują zainteresowanie pracą, nie należy im tego zabraniać.

Młodociani pracownicy uczą się komunikacji interpersonalnej oraz zarządzać czasem. Zdobywają cenne doświadczenie zawodowe – daje to w przyszłości przewagę zawodową nad innymi kandydatami podczas tworzenia CV. Trzeba zauważyć, że poznają w ten sposób po raz pierwszy smak finansowej niezależności i mogą swobodnie wydawać zarobione przez siebie pieniądze.

Dodatkową korzyść stanowi tzw. networking. Praca umożliwia nawiązywanie kontaktów z innymi osobami. Niektóre ze znajomości okazują się przydatne. Innymi słowy, tak, niepełnoletni nie tylko mogą legalnie pracować, ale również czerpią z tego wiele różnych korzyści!

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl