TworzymyGłos Regionu

reklama

Powiedzieli sobie „tak” po 660 latach. Średniowieczny ślub w kościele farnym [WIDEO]

Niedziela, 08 czerwca 2025 o 15:10, aktualizacja Niedziela, 08 czerwca 2025 o 17:33, autor:
Powiedzieli sobie „tak” po 660 latach. Średniowieczny ślub w kościele farnym [WIDEO]

W sobotę Wschowa cofnęła się o 660 lat. Centrum Kultury i Rekreacji wspólnie z Bractwem Rycerskim z Roty Zaciężnej Św. Judy Tadeusza zorganizowało Piknik Historyczny z rekonstrukcją ślubu króla Kazimierza III Wielkiego z Jadwigą żagańską. Mieszkańcy byli świadkami ceremonii w kościele farnym po uroczystym pochodzie przez stare miasto.

W kościele odbyła się ceremonia ślubna z zachowaniem średniowiecznego obrzędu. Ksiądz zapytał przyszłych małżonków o ich intencje i gotowość do zawarcia związku. Król Kazimierz i księżniczka Jadwiga potwierdzili swoją gotowość do małżeństwa zgodnie z boskim planem.

Najważniejszym momentem były przysięgi małżeńskie. Król Kazimierz złożył uroczystą przysięgę jako władca ziemi krakowskiej, sandomierskiej, Kujaw i Pomorza, obiecując chronić i szanować swoją małżonkę. Jadwiga przysięgła wierność szlachetnemu małżonkowi i wsparcie dla jego świetności.

Zobacz: Jako Wschowa w czasie się cofnęła, a lud łuki nad owe śmieszne pudełka zwane „smartfonami” przedkładał

Ceremonia obejmowała także kazanie o grzechach małżeńskich i wzorach dla nowożeńców. Ksiądz pouczał o konieczności wystrzegania się grzechów i panowania nad instynktami. Jako wzór dla małżonków wskazał Najświętszą Maryję Pannę i świętego Józefa. Zachęcał króla do patrzenia na małżonkę z szacunkiem i radością przez całe życie.

Ceremonia zakończyła się błogosławieństwem dla młodej pary i modlitwą o potomstwo, szczęście i zdrowie. Ksiądz podkreślił znaczenie dnia dla królestwa polskiego i przyjęcia przez króla małżonki ze Śląska.

W siedzibie muzeum przy Placu Farnym 3 działał punkt menniczy. Planowany spacer ulicami miasta nie doszedł do skutku ze względu na przelotne opady deszczu. Zamiast tego Anna Napierała opowiedziała o Wschowie przy makiecie miasta wewnątrz siedziby Muzeum.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl