TworzymyGłos Regionu

reklama

Pisał po znajomych z prośbą o przelew. Ofiary przekazały mu łącznie 2400 zł

Czwartek, 22 lutego 2024 o 12:04, aktualizacja Czwartek, 22 lutego 2024 o 12:08, autor: 4
Pisał po znajomych z prośbą o przelew. Ofiary przekazały mu łącznie 2400 zł

W ostatnich dniach wschowscy policjanci odnotowali kolejne przypadki oszustw przy użyciu popularnej metody „na BLIK'a”. Ofiary straciły sumy pieniężne w wyniku manipulacji oszustów na portalach społecznościowych.

Oszustwo na BLIK'a. Nieznani sprawcy, realne straty

Pierwsza z zaistniałych sytuacji dotyczyła włamania na konto społecznościowe, skąd złodziej, podając się za właściciela, przekonał znajomych do przelania pieniędzy na wskazany rachunek bankowy. Ofiary oszustwa przekazały łącznie 2400 złotych, wierząc, że pomagają przyjacielowi w potrzebie. Drugi przypadek to fikcyjna transakcja sprzedaży, w której poszkodowany zapłacił za zegarek, którego nigdy nie otrzymał.

Nadkomisarz Maja Piwowarska z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie podkreśla bezpowrotny charakter transakcji BLIK: "Płatność za pomocą kodu BLIK, w przeciwieństwie do tradycyjnego przelewu, jest nieodwracalna. Oszust, mając kod, może natychmiast wypłacić środki z bankomatu."

Jak ustrzec się przed oszustwem?

W związku z rosnącą liczbą tego typu oszustw, wschowska policja apeluje o zwiększenie czujności. Przed przekazaniem kodu BLIK warto:

  • Potwierdzić tożsamość osoby proszącej o pomoc finansową, najlepiej przez bezpośredni kontakt telefoniczny.
  • Włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnienie na kontach społecznościowych, co znacznie utrudnia ich przejęcie.
  • Dokładnie sprawdzać dane transakcji przed zatwierdzeniem w aplikacji bankowej.
  • Chronić dostęp do telefonu i aplikacji bankowej, zwłaszcza PIN-u.

Ostrożność i rozsądek to klucz do uniknięcia pułapek rozstawianych przez internetowych oszustów. Pamiętajmy, że w dobie cyfrowej, zdrowy sceptycyzm może okazać się naszym najlepszym sojusznikiem w ochronie przed stratami finansowymi.

Zobacz: Oszuści „zarobili” 24 tys. zł na naiwnych mieszkankach powiatu wschowskiego

Źródło: KPP Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Zen
22.02.2024 12:22

Telefony, telefoniki i PEGASUS ? Polacy czekają na pokazanie całego bydlactwa po 89 w formie "konia Pegasus" jak to twierdzili "uczeni" z PiSu. Największe łajdactwo za nasze podatki skierowane przeciw Polakom. Telefony, telefoniki i techniki operacyjne służące do okradania, podsłuchiwania i manipulowania aby niszczyć wolność i demokrację Polakom. Jedno wielkie sku.....o .

avatar
~do Zen-ia
22.02.2024 14:27

Chłopczyku, weź chusteczkę i wydmuchaj nosek, bo ci gile wiszą.

avatar
~Pegasus broń na lapowkarzy
22.02.2024 16:02

Proste jak drut . Jeśli Pegasus zostanie uznany za nielegalny to dowody w sprawach gospodarczych i korupcyjnych upadną. Tak to widzi bandycka koalicja 13 grudnia . Bronią swoich kolesiów przed wyrokami . Podobnie jest teraz na szczytach unii . Pitolonie jak wyżej ma na celu zaciemniać łamanie prawa przez Tuska i Bodnara.

avatar
~mini cwaniaczek...
22.02.2024 12:45

Ofiary?, raczej naiwniacy, których nie mało w naszym otoczeniu !?????

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl