Przez Wschowę biegnie Wielkopolska Droga św. Jakuba, która wraz z Drogą Dolnośląską i Camino Polaco przecinają Polskę przez jej środek. Tym szlakiem można przejść z północnego-wschodu naszego kraju na południowy - zachód: z Ogrodnik do Zgorzelca. Szlaki te wraz z Via Regia oraz Drogą Pomorską zostały w roku 2017 włączone do sieci Europejskich Szlaków Kulturowych.
Wiele wydarzyło się na wschowskim odcinku szlaku w minionym roku. Już po raz kolejny Stowarzyszenie Czas A.R.T. zdobyło środki na swoje działania w ramach konkursów ogłoszonych przez Powiat Wschowski, Zarząd Województwa Lubuskiego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za ich sprawą na szlaku pojawiły się trzy tablice: tablica informacyjna w Wincentowie, „witacz” we Wschowie w pobliżu ulicy Polnej oraz tablica z mapą i informacjami o naszym mieście na skwerze przy Zakątku Kamiennym. Wydana została również papierowa mapa: „Wschowa na Drodze św. Jakuba” oraz kalendarz ścienny na rok 2018. W tym roku wszystkie ważne obiekty na wschowskim odcinku zostaną wyróżnione artystycznymi ceramicznymi muszlami, które zaprojektowała i wykona wschowska plastyczka Pani Joanna Lewandowska. Ciekawostką na ulicy Polnej będzie skrzynka z okazjonalną pieczęcią, którą pielgrzym będzie mógł odbić w swoim credeciale (rodzaj paszportu). Wschowa wyróżni się ogólnodostępnością pieczęci. Na Camino każdy pielgrzym zbiera pieczątki do swojego paszportu. Wiedzę o Wschowie na Drodze św. Jakuba przybliżą przygotowane i wydane przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. folder i praktyczny informator. Najcenniejszym efektem podjętych działań wokół Drogi św. Jakuba we Wschowie i okolicy jest fakt, iż pojawiają się kolejne inicjatywy, których celem jest dobro pielgrzymów. Na odcinku szlaku między Osową Sienią a Wschową za sprawą Pana Krzysztofa Juśkiewicza pojawiła się oryginalna drewniana ławeczka służąca jako miejsce na krótki odpoczynek pojedynczych pielgrzymów. Siedząc na niej można podziwiać panoramę Wschowy. Śródpolna droga z Osowej Sieni do Wschowy to najładniejszy odcinek szlaku, położony bardzo blisko miasta. W tym roku ta część trasy ponownie została wysprzątana przez członków i sympatyków Stowarzyszeń Czas A.R.T. i Przyjaciół Dróg św. Jakuba.
Coraz więcej pielgrzymów można spotkać na szlaku we Wschowie. W czerwcu tego roku przeszły naszym odcinkiem dwie grupy: Pielgrzymi z Zagórowa – powiat słupecki oraz grupa pielgrzymów zaproszonych przez Czas A.R.T. na przejście z Osiecznej do Wschowy z noclegiem w Trzebinach. Zarówno w Lesznie jak i w Niechłodzie oraz Wschowie i Konradowie grupy pielgrzymów zostały bardzo serdecznie przyjęte i ugoszczone przez mieszkańców. Dziękujemy Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pani Adzie Knieć, Kołu Łowieckiemu „Ryś” oraz Pani Kamili Kamyszek za pomoc w gościnie we Wschowie.
W Konradowie, gdzie znajduje się jedyny na naszym wschowskim odcinku kościół p.w. św. Jakuba, na terenie plebanii powstaje drewniana altana. Dotarły do nas informacje, że będą mogli z niej korzystać caminowi pielgrzymi. W lipcu, 25-go o godz. 18:00 obchodzone są tutaj uroczystości odpustowe ku czci Św. Jakuba. 29 lipca br. już po raz piąty Klub Turystyki „Horyzont” ze Wschowy organizuje Pątniczy Rajd Cyklistów ze Wschowy do Jakubowa.
Na Camino pielgrzymuje się najczęściej w pojedynkę. Samotnego wędrowca – pątnika, z plecakiem i charakterystyczną, symboliczną muszlą trudniej zauważyć aniżeli grupę pielgrzymkową. W ostatnich dwóch miesiącach przez Wschowę przeszli czterej pątnicy, których przyuważono, w tym brat zakonny z Opola, pątnik z Austrii, Aadalbert z Munster w Niemczech (pielgrzymuje etapami śladami św. Wojciecha, swojego patrona) i Hipolitt z Francji, który pielgrzymuje z Moskwy – gdzie studiuje – najpierw do swojego miejsca zamieszkania – Epinal we Francji, a dalej do Hiszpanii.
Zachęcamy do wyruszenia na szlak. W tym roku mamy dodatkową zachętę. Stowarzyszenie Czas A.R.T. zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym: „Znajdź symbol Drogi św. Jakuba na ziemi wschowskiej”. Regulamin konkursu będzie dostępny na stronie zw.pl oraz na fb Czas A.R.T. Zapraszamy na szlak od Wincentowa do Zamysłowa, szukajcie muszli i strzałek oraz przyślijcie nam swoje fotografie. Prace zbieramy do 31 października 2018 roku. Przewidujemy ciekawe nagrody. Najładniejsze fotografie mają szansę pojawić się w najnowszych publikacjach, które zostaną wydane przez Czas A.R.T.
Magdalena Dokurno
Autorami zdjęć są Marek Argent, Krystyna Pruchniewska, Jarosław Dokurno, Szymon Gogulski, Tomasz Karasiński