TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pięć budowli, które opowiadają historię starożytnego Rzymu

Czwartek, 14 marca 2024 o 19:46, autor: 0
Pięć budowli, które opowiadają historię starożytnego Rzymu

Rzym – pierwsze miasto liczące milion mieszkańców, a także centrum świata. Miasto, z którego zarządzane było potężne imperium rozpościerające się od Szkocji, aż po Sudan. Dziś pozostały po nim liczne ślady dowodzące potęgi ówczesnego Rzymu. Należą do nich m.in. budynki. Co, gdyby potrafiły one mówić? W niniejszym artykule odwiedzimy starożytne rzymskie budowle, takie jak Forum Cezara, stojący na Polach Marsowych Ołtarz Pokoju i inne, aby poznać skrywaną przez nie historię miasta, które ustanawiało reguły przez pół tysiąclecia.

Architektoniczne cuda Wiecznego Miasta

Władcy Rzymu korzystając z danin dostarczanych przez dziesiątki milionów poddanych, często wznosili budowle, które zachwycają do dzisiaj. Choć niewątpliwie stanowią one dowód architektonicznego oraz inżynieryjnego geniuszu starożytnych Rzymian, posiadają jeszcze jedną funkcję. Są one mianowicie świadkami historii wzlotów i upadków Imperium Romanum.

 

Począwszy od prywatnego życia mieszkańców Wiecznego Miasta, aż po miejsca, w których najwięksi politycy osiągali kamienie milowe swoich karier, a także gdzie kończyli, często nie z własnej woli, swój żywot. Antyczne konstrukcje były świadkami wielu wydarzeń.

Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób starożytne cywilizacje były w stanie tworzyć tak monumentalne budowle, które fascynują ludzkość po dziś dzień.

Dowiedz się więcej w artykule: Co wiedziały starożytne cywilizacje? – cz. 1: Budownictwo

Oto 5 budowli i krótkie ciekawostki historyczne pozwalające niemalże organoleptycznie eksplorować historię starożytnego Rzymu.

1. Dom Romulusa. Symboliczne miejsce spoczynku założyciela Rzymu

Legenda o Romulusie i jego bracie bliźniaku Remusie, których wychowywać miała wilczyca, a sami bracia mieli pochodzić od boga Marsa, jest jedną z najpopularniejszych. Romulus jednak zasłynął również z tego, że był założycielem Rzymu i jego pierwszym władcą. Po swojej śmierci miał on zostać żywcem wzięty do niebios. W istocie jednak naukowcy odkryli grobowiec, w którym miał spocząć. Dom Romulusa został odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na Palatynie. Dziś jest to jedynie kilka dziur pozostałych po pochodzącej z epoki żelaza chatki zbudowanej z cegły mułowej.

 

2. Rostra. Platforma, z której przemawiał Cyceron

 

Marek Tuliusz Cyceron to najwybitniejszy mówca, jaki żył w Wiecznym Mieście. Wyjątkowe oratorskie zdolności doprowadziły go na krzesło kurulne, na którym zasiadł jako konsul. Umieszczona na Forum Romanum Rostra była świadkiem wielu genialnych przemów nie tylko Cycerona. Jednak to właśnie dla niego to miejsce było znamienne. To tutaj w jednej ze swoich przemów potępił Marka Antoniusza, aby niedługo potem jego głowa i dłonie zostały przez Antoniusza przybite właśnie do Rostrów.

 

3. Cesarskie Forum Juliusza Cezara

Nie mniej genialnym mówcą od Cycerona był inny polityk, Juliusz Cezar. Choć jego burzliwe rządy do dzisiaj sprawiają, że jest on postacią ambiwalentną, pozostawił on po sobie nieocenioną spuściznę. Wśród niej znalazły się budowle, takie jak Forum Cezara. Wzniesione zostało ono w bezpośrednim sąsiedztwie Forum Romanum, a cała operacja wymagała licznych przemeblowań okolicy. Olbrzymi rozmach przedsięwzięcia z inicjatywy rzymskiego dyktatora wymagał równie licznych nakładów finansowych. Pokryć je miały zdobyte przez Cezara podczas wojny galijskiej łupy.

4. Ara Pacis

 

Jeśli chodzi o fakty i ciekawostki dotyczące Wiecznego Miasta, ciekawy wydaje się również marmurowy Ołtarz Pokoju. Wzniesiony przez syna Juliusza Cezara, Oktawiana, był monumentalnym dziełem mającym symbolizować przywrócenie Republice ładu i pokoju po burzliwym i krwawym okresie, jaki nią targał. Zachowany w bardzo dobrym stanie zachwyca turystów, na których czeka w Wiecznym Mieście.

5. Koloseum

Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że Koloseum jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków, jakie świat odziedziczył po Imperium Rzymskim. Wzniesione przez Wespazjana i Tytusa było antycznym centrum rozrywkowym. Odbywały się tutaj walki egzotycznych zwierząt, liczne pokazy, a także krwawe pojedynki gladiatorów i brutalne egzekucje. Potęga budowli w każdym calu oddaje rozmach rzymskiego imperializmu, jednocześnie stanowiąc pomnik upamiętniający jego niezliczone ofiary.

Budowle antycznego Rzymu – podsumowanie

 

Gdyby możliwe było przeniesienie się w czasie i odwiedzenie antycznego świata Rzymian, z pewnością odkrylibyśmy znacznie więcej fascynujących budowli ówczesnej cywilizacji. Na przestrzeni wieków wiele z nich uległo zniszczeniu, jednak te, które przetrwały, stanowią dziś świadectwo ogromu i potęgi Imperium Romanum.


Chcąc poznać tajemnice innych starożytnych cywilizacji, zapraszamy do odwiedzenia portalu Ewolucja Myślenia, gdzie znajduje się seria publikacji poświęconych tematyce historycznej. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl