TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opłata za odpady w Poznaniu – zasady składania deklaracji śmieciowej

Piątek, 23 lutego 2024 o 18:36, autor: 0
Opłata za odpady w Poznaniu – zasady składania deklaracji śmieciowej

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w skrócie zwana „deklaracją śmieciową”, pozwala wyliczyć koszt wywozu śmieci. Sprawdź, jak mieszkańcy Poznania dopełniają wymaganych formalności i czy mogą to zrobić drogą elektroniczną.

W jakim terminie złożyć deklarację śmieciową?

Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć w ciągu 14 dni od zamieszkania w niej pierwszej osoby lub powstania pierwszych śmieci. Warto bowiem pamiętać, że opłata dotyczy zarówno nieruchomości zamieszkanych, jak i niezamieszkanych lub zamieszkanych częściowo. Podobnie w przypadku obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych, takich jak domki letniskowe, nawet jeśli wykorzystywane są wyłącznie sezonowo.

Obowiązanymi do złożenia deklaracji śmieciowej są:

 •       Właściciele lub współwłaściciele nieruchomości
 •       Użytkownicy wieczyści
 •       Jednostki organizacyjne i osoby, które mają nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu,
 •       Inne osoby faktycznie władające nieruchomością

W praktyce deklaracja śmieciowa musi zostać złożona przez każdego właściciela domku jednorodzinnego, hotelu itp. Natomiast w przypadku bloków i innych budynków wielorodzinnych, które współdzielą kontenery na śmieci, mieszkańcy poszczególnych lokali nie składają deklaracji. Robi to za nich zarządca wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Jak złożyć deklarację śmieciową w Poznaniu?

Każde miasto indywidualnie ustala zarówno stawkę za wywóz odpadów, jak i sposób składania deklaracji śmieciowej. W Poznaniu możesz to zrobić osobiście w Punkcie Obsługi Klienta lub przez internet. Jeśli planujesz skorzystanie z tradycyjnej metody – pobranie druków w punkcie i wypełnienie ich ręcznie, pamiętaj o wcześniejszym umówieniu wizyty. Możesz to zrobić online na stronie Urzędu Miasta Poznania lub telefonicznie pod numerem 61 646 33 44.

Deklaracja śmieciowa online – jak to zrobić?

Aby wysłać deklarację śmieciową przez internet, musisz mieć aktywny Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Skorzystaj z formularza elektronicznego lub Przyjaznych Deklaracji.

Wysyłka przez ePUAP:

 1.     W zależności od rodzaju nieruchomości, wybierz i wypełnij jeden z formularzy:
 • Deklaracja DEK-ZAM dla nieruchomości, która jest zamieszkana;
 • Deklaracja DEK-MIESZ dla nieruchomości mieszanej, czyli częściowo zamieszkanej, a częściowo wykorzystywanej na działalność gospodarczą;
 • Deklaracja DEK-NIEZAM dla nieruchomości, która nie jest zamieszkana, ale powstają w niej śmieci
 • Deklaracja DEK-REK dla nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowej (np. domku letniskowego).
 1.     Dokumenty prześlij na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Poznania. W temacie wpisz "Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami". Dodaj też informację o rodzaju deklaracji.
 2.     Podpisz elektronicznie.

Wysyłka przez Przyjazne Deklaracje:

 1.     Wejdź na stronę Przyjaznych Deklaracji
 2.     Wybierz "Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi".
 3.     Odpowiadaj na pytania kreatora.
 4.     Podpisz elektronicznie.

Ważne! Za pomocą Przyjaznych Deklaracji możesz przygotować dokumenty online, a następnie je wydrukować, podpisać ręcznie i dostarczyć do Punktu Obsługi Klienta w tradycyjnej formie – osobiście lub za pośrednictwem poczty. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl