TworzymyGłos Regionu

reklama

Odśnieżanie chodników. Kto odpowiada za ich stan zimą?

Wtorek, 26 listopada 2024 o 15:29, autor: 9
Odśnieżanie chodników. Kto odpowiada za ich stan zimą?

Zimowa aura niesie ze sobą nie tylko urok śnieżnych krajobrazów, ale także obowiązki związane z utrzymaniem czystości na chodnikach. Właściciele nieruchomości powinni być świadomi, że zaniedbanie odśnieżania może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Kto dokładnie odpowiada za stan chodników w okresie zimowym?

Obowiązki właścicieli nieruchomości

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania czystości na chodnikach przylegających bezpośrednio do ich posesji. Oznacza to konieczność usuwania błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń. Obowiązek ten dotyczy chodników położonych wzdłuż nieruchomości, które są wydzieloną częścią drogi publicznej przeznaczoną dla ruchu pieszego.

Warto zauważyć, że pojęcie właściciela nieruchomości obejmuje nie tylko właścicieli, ale także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomością. Definicja ta jest szeroka i obejmuje różne formy posiadania nieruchomości. Oznacza to, że obowiązek odśnieżania spoczywa na każdym, kto faktycznie włada daną nieruchomością.

Wyjątki od obowiązku odśnieżania

Nie zawsze jednak właściciel nieruchomości musi odśnieżać chodnik. Jeżeli chodnik nie przylega bezpośrednio do granicy posesji lub oddzielony jest pasem zieleni należącym do innego podmiotu, obowiązek ten spoczywa na zarządcy terenu. Ponadto, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów, a zarządca drogi pobiera opłaty z tego tytułu, to on odpowiada za utrzymanie chodnika w należytym stanie.

Właściciele nieruchomości nie są również zobowiązani do odśnieżania przystanków komunikacyjnych oraz wydzielonych torowisk pojazdów szynowych. W takich przypadkach obowiązek ten spoczywa na przedsiębiorcach użytkujących tereny służące komunikacji publicznej. Odpowiedzialność za utrzymanie tych miejsc spoczywa na podmiotach zarządzających infrastrukturą transportową.

Konsekwencje zaniedbania obowiązków

Niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika może skutkować nałożeniem grzywny do 1500 złotych lub karą nagany. Straż Miejska we Wschowie przypomina o konieczności regularnego usuwania śniegu i lodu, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do wypadków i kontuzji, za które właściciel nieruchomości może ponieść odpowiedzialność.

Odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku

W przypadku, gdy na nieodśnieżonym lub oblodzonym chodniku dojdzie do wypadku, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania. Odpowiedzialność za szkodę ponosi podmiot, który nie dopełnił obowiązku utrzymania chodnika w należytym stanie. Chociaż obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości, to nadzór nad jego wykonaniem sprawuje gmina. W związku z tym roszczenia odszkodowawcze kieruje się do właściwego organu gminy, np. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kto odpowiada za utrzymanie dróg publicznych?

Utrzymanie dróg publicznych, w tym ich odśnieżanie, należy do zarządców tych dróg. W zależności od kategorii drogi mogą to być:

  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – za drogi krajowe,
  • Zarządy województw – za drogi wojewódzkie,
  • Zarządy powiatów – za drogi powiatowe,
  • Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast – za drogi gminne.

W przypadku dróg wewnętrznych za ich utrzymanie odpowiadają zarządcy terenu lub właściciele. Wyjątkiem są odcinki dróg krajowych w granicach miast na prawach powiatu, gdzie za utrzymanie odpowiadają władze tych miast.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Jacek
26.11.2024 19:11

A jak to jest z chodnikami na osiedlu unii europejskiej? Kto powinien je odśnieżać?

avatar
~Ania
27.11.2024 00:50

A kiedy ten śnieg trza odgarnąć? Jak przestanie już padać, czy na bieżąco w te i z powrotem?

avatar
~do Ani
27.11.2024 09:05

przed odśnieżaniem najpierw trza kupić sobie słownik ortograficzny.

avatar
~chalina
28.11.2024 01:12

ale ty mondrala jesteś, pewnie masz kżywe zemby i myślisz że tym słownikiem błyżczyż na internetah

avatar
~Qwerty
27.11.2024 06:07

Właścicielowi grozi mandat. A co grozi gminie ?

avatar
~Mieszkaniec
27.11.2024 08:13

Do szukania osób do odśnieżania chodników to pierwsi, ale z tego co mi wiadomo pas zieleni należący do zarządcy drogi przed posesją powinien być koszony przez gminę. Jeszcze nigdy na Nowych Ogrodach (ale pewnie też w wielu innych miejscach) nie widziałem, żeby ktoś poza mieszkańcami kosił trawę przy drodze.

avatar
~Jo taka staro
27.11.2024 08:39

całe lato grablaj... a zimą trza łopatować...

avatar
~Tadeusz
27.11.2024 09:10

Pozwolę sobie wrócić do tematu ul. Ogrodowej. Podczas remontu, przez brak przesunięcia chodnika do granicy z zabudową szeregową (co pozwoliłoby np. na powstanie parkingów dla klientów korzystających z lokali usługowych), powstał pas zieleni pomiędzy posesjami a chodnikiem. Pas ten należy do Powiatu, więc zgodnie z prawem to Zarząd Powiatu odpowiedzialny jest za odśnieżanie ul. Ogrodowej (przynajmniej na tym odcinku), nie mieszkańcy. Przy każdej okazji wypada pogratulować geniuszu tej inwestycji.

avatar
~Zen
27.11.2024 13:36

Do Mieszkańca" - potwierdzam i uwiarygadniam Pana słowa z zapytaniem do Straży Miejskiej - dlaczego nie karzecie nadzorcę - burmistrza za nie wykonywanie swoich obowiązków w pielęgnacjach sanitarnych pasów zieleni przy budynkach prywatnych posesji na terenie g. Wschowa ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl