TworzymyGłos Regionu

reklama

Od października nowe kryterium dochodowe w funduszu alimentacyjnym

Piątek, 20 października 2023 o 09:59, autor: 8
Od października nowe kryterium dochodowe w funduszu alimentacyjnym

Od 1 października 2023 r., osoby ubiegające się o wsparcie z funduszu alimentacyjnego napotkają zmiany w kryteriach dochodowych. Zgodnie z aktualizacją, granica dochodów uprawniających do otrzymania świadczeń została podniesiona do 1.209,00 zł na osobę w rodzinie, co stanowi znaczące zwiększenie w stosunku do poprzedniego progu, który wynosił 900,00 zł.

Ustawa regulująca świadczenia

Świadczenia te są regulowane przez ustawę z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawa ta zapewnia wsparcie materialne osobom, które mają prawo do alimentów, ale nie otrzymują ich z powodu bezskuteczności egzekucji. Pomoc realizowana jest poprzez przyznawanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom, które spełniają określone kryteria ustawowe.

Warunki przyznawania świadczeń

Jeśli dochód rodziny, przeliczony na jedną osobę, przekracza nowo ustalony próg 1.209,00 zł, ale nie jest wyższy niż kwota przysługującego świadczenia z funduszu alimentacyjnego, uprawniony może otrzymać świadczenie pomniejszone o nadwyżkę dochodu. Warto zauważyć, że jeśli obliczona kwota świadczenia jest niższa niż 100,00 zł, wsparcie finansowe nie jest przyznawane.

Procedura składania wniosków

Osoby ubiegające się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą składać wnioski na kilka sposobów. Możliwe jest osobiste złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej we Wschowie, ale wymaga to wcześniejszego telefonicznego uzgodnienia terminu spotkania. Alternatywne metody obejmują złożenie wniosku elektronicznie przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub wysłanie go za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: 67-400 Wschowa, ul. Klasztorna 3.

Zmiany te mają kluczowe znaczenie dla osób starających się o wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach rodzinnych, dostosowując kryteria dochodowe do aktualnych realiów ekonomicznych.

Źródło: OPS we Wschowie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
20.10.2023 12:43

Skoro mowa o nowych regulacjach prawnych, podnoszących dochodowy próg alimentacyjny, to ja Panie poinformuję o jeszcze jednym podwyższeniu. A mianowicie o poszerzeniu grupy wiekowej, uprawnionej do bezpłatnej mammografii i cytologii. Dotychczasowe przepisy stanowiły, że do nieodpłatnego badania mammograficznego, były uprawnione panie do 69 roku życia - obecnie do 74 roku życia. Z bezpłatnej cytologii dotychczas mogły korzystać kobiety do 59 roku życia - obecnie do 64. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie, obowiązuje od 1 listopada. Wracając do cytologii. Okazuje się, że obok tradycyjnej [pobrany materiał umieszcza się na szkiełku mikroskopowym] istnieje jeszcze cytologia płynna [pobrany materiał wraz ze szczoteczką, umieszczany jest w pojemniku z płynem]. Wg. badań, jest ona bardziej dokładna i skuteczna od tradycyjnej, ma jednak jedną wadę - narodowy płatnik za nią nie płaci. Podczas ostatniego Wschowskiego Kongresu Kobiet, zaapelowałam do obecnych pań parlamentarzystek, by pierwsza ich interpelacja była w tej właśnie sprawie. Obiecały to zrobić - pozostaje mi tylko sprawdzać. Będę to robić na pewno!

avatar
~do UCh-a
25.10.2023 23:13

Mam dla Pani „dobrą nowinę” (z przecieków) od kandydata na min. zdro. w nowym rządzie. Poszerzony zostanie katalog darmowych zabiegów dla kobiet w całym zakresie wiekowym. Do cytologii klasycznej dojdzie też cytologia płynna, badanie migdałków, kolonoskopia i tracheotomia poprzeczna. To wszystko od nowego raku jak zakończy się proces nostryfikacji dyplomów dwóch tysięcy ginekologów, którzy złożyli aplikacje na pracę naszym kraju. Mam nadzieję, że będzie Pani usatysfakcjonowana tą nieoficjalną jeszcze wiadomością. Miłych snów i spokojnego dnia.

avatar
~x
26.10.2023 10:25

Do odpowiedzi - "do UCh-a" . Kobieto śpij spokojniej i życzę aby ten wściekły jad ciebie nie zatruł. Ludzie z wioski (taka jak ty) nie muszą być aż tak głupi.

avatar
~matka
20.10.2023 13:46

Ta kwota to kpina, jestem samotną mamą, ojciec nie płaci alimentów od lat na naszą córkę, a ja pracując w pełnym etacie za najniższą krajową i tak nie dostanę nawet złotówki bo przekraczam dochodowo tą kwotę. Dla kogo jest ta pomoc?, na pewno nie dla matek, które pracują i samotnie wychowują swoje dziecko. To wspiera ale w działaniu jak nie iść do pracy.

avatar
~OD ponad 8l.
26.10.2023 10:20

Jest ona dla " tłustych kotów plus pixi" - już zapomnieliście !!!!

avatar
~Urszula Chudak
26.10.2023 11:16

Dziękuję - śpię spokojnie - nawet bardzo. A każda pozytywna informacja z dziedziny profilaktyki zdrowotnej sprawia [zapewne nie tylko mnie] wielką radość. I żadne złośliwości tego nie zmienią. Bo zdrowie nie ma i nie powinno mieć barw politycznych! Tak też sądził minister zdrowia w rządzie Leszka Millera, profesor Marek Żochowski. Nawet na drzwiach swego gabinetu umieścił "Polityce wstęp wzbroniony". Niestety i panu profesorowi nie udało się tej maksymy wprowadzić w życie. Ps. Gratuluję przecieków ze sfer rządowych. Gdzie Wschowa, gdzie Warszawa - a tu proszę taki poinformowany.

avatar
~do UCh-a
26.10.2023 19:40

"Polityce wstęp wzbroniony"?, raczy Pani żartować:-)). Rząd Millera?, toż to „opowieści z krypty”. A nie bliżej Pani do Tuskowego min. zdro. Arłukowicza i jego wynurzeń u „sowy & ...” >>Przychodzi do mnie Sowa Marek, (marszałek woj. małopolskiego) i mówi: miliard dla szpitala. Mówię: chłopie, ku**a, masz tych szpitali co drugą ulicę. Zamknij cztery i przyjdź po 200 baniek, a nie po miliard<<. No chyba, że woli Pani marszałka, który będąc gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie powiedział, >> że powinniśmy wziąć przykład z Danii, gdzie 16 lat temu były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców. Obecnie w Danii funkcjonuje 16 szpitali, a żaden medyk nie stracił pracy. W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców<<. Tym marszałkiem jest Tomasz Grodzki.(mówią że profesor). PS Jeszcze (nie)rządowych, a i tuba do komunikowania się ze światem, też już z mody wyszła.

avatar
~bilionnyplus
27.10.2023 09:54

30 miliardów na minusie tego rządów "tłustych kotów " !!!. 2 biliony złotych kwoty całkowitego zadłużenia Pis Państwo !!!. Ok 60 miliardów obsługi długu zagranicznego!!!. Brak wniosku o przyznaniu dla Narodu Polskiego pieniędzy z KPO !!!. Stan finansów publicznych, stan wydatków finansów publicznych pisplu w totalnej ruinie !!!. Kreatywna Księgowość Budżetu państwa pisu !!!. Pytanie = ; - kto to państwo wyprowadzi po wyborach ???. " Dziura Morawieckiego" nie zna granic , a oni dale trzymają się tego koryta i wciągają do tej swoje gry prezydenta jak widać i słychać, który " uczy się liczyć " głosów poparcia po wyborach !!!!!. Szok i Żenada w jakim kraju my żyjemy !!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl