TworzymyGłos Regionu

reklama

Nowa tablica historyczna w Szreniawie. „Ocalić od Zapomnienia” upamiętniło Bitwę pod Wschową

Poniedziałek, 12 lutego 2024 o 09:24, aktualizacja Poniedziałek, 12 lutego 2024 o 09:45, autor: 1
Nowa tablica historyczna w Szreniawie. „Ocalić od Zapomnienia” upamiętniło Bitwę pod Wschową

W miejscowości Szreniawa, dzięki inicjatywie Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Ocalić od Zapomnienia”, pojawiła się nowa tablica historyczna. Upamiętnia ona wydarzenia związane z bitwą pod Wschową, która miała miejsce 13 lutego 1706 roku. Ta krwawa batalia, rozegrana pomiędzy Dębową Łęką a Osową Sienią, jest uznawana za jedno z decydujących starć wielkiej wojny północnej.

Tablica pamiątkowa znalazła się właśnie Szrenawie nie bez przyczyny. To właśnie nieopodal tej miejscowości, w przededniu wielkiej bitwy,  został założony obóz/lazaret.

Projekt został sfinansowany przez firmę Hajduk. W jej uroczystym odsłonięciu, poprzedzonym prelekcją Przemysława Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej, udział wzięli m.in. przedstawiciele sławskiego magistratu na czele z burmistrzem Cezarym Sadrakułą, członkowie „Ocalić od Zapomnienia” oraz mieszkańcy.

Szwedzkie oddziały, pod wodzą generała Carla Gustafa Rehnskölda, odniosły zdecydowane zwycięstwo nad połączonymi siłami sasko-rosyjskimi, dowodzonymi przez generała Johanna Matthiasa Schulenburga. Mimo znaczącej przewagi liczebnej przeciwnika, to właśnie Szwedzi triumfowali, a bitwa ta przeszła do historii jako jeden z ważniejszych momentów konfliktu.

Zobacz: Odkryto historyczne skarby! Prace archeologiczne przy sławskim pałacu (FOTO)

Źródło/foto: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Gekon
12.02.2024 19:06

Ta tablica upamiętnia upadek I Rzeczpospolitej. Tak kończyła się wolna Polska.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl