Akcja prowadzona dzisiaj w murach szkoły to wspólna inicjatywa społeczności szkolnej oraz fundacji DKMS Polska.
- Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku połączona jest z akcją #komórkomania, która szczególnie zwraca się w kierunku młodzieży poprzez odniesienie się do telefonu, bez którego ciężko wyobrazić sobie teraz życie. Ale nam chodzi o zupełnie inne komórki, o takie które ratować mogą życie czyli komórki macierzyste - wyjaśnia Katarzyna Golińska, nauczyciel języka angielskiego w I Zespole Szkół, koordynator akcji.
Jak podkreślają organizatorzy mury szkoły są dzisiaj otwarte dla wszystkich chętnych, jednak jeżeli ktoś nie ma jak dotrzeć i się zarejestrować, może to zrobić sam.
- Jesteśmy dzisiaj tutaj od 10.00 do 16.00 i zapraszamy bardzo serdecznie. Jeżeli jednak ktoś nie może przyjść, a chciałby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy, że poprzez stronę DKMS Polska poprosi o pakunek, w którym znajdują się trzy pałeczki do pobrania wymazu z ust. Pobranie wykona w domu, wkładając sobie odpowiedni patyczek do ust, zapakuje je i odeśle na adres fundacji - mówi Katarzyna Golińska.
Plusem przyjścia do I Zespołu Szkół na rejestracje jest spotkanie z wolontariuszami, którzy przeprowadzą wywiad dotyczący stanu zdrowia potencjalnego dawcy, wyjaśnią jak przebiega procedura, pomogą w wykonaniu wymazu i na miejscu sprawdzą poprawność wypełnienia formularza rejestracyjnego. Spotkanie i rozmowa pozwala również rozwiać wiele wątpliwości, a sama rejestracja zajmuje około 10 minut. Ważny jest także fakt, że rejestracja nie oznacza od razu zgody na pobór szpiku.
- Zawsze istnieje możliwość wycofania z procedury oddania szpiku. Nikt nas do tego nie może zmusić. Natomiast decyzja o rejestracji powinna być świadoma, każdego chętnego pytamy się czy wie na co się decyduje. Nasza zgoda na rejestracje to oferta pomocy dla ludzi z całego świata, bo biorca szpiku może mieszkać w każdym zakątku naszej planety. Mimo rejestracji zawsze można się wycofać, ale warto od razu przemyśleć czy jeżeli po rejestracji za dwa, trzy miesiące zadzwoni telefon z zapytaniem czy podtrzymujemy chęć pomocy i znalazł się ktoś komu możemy pomóc, odpowiemy twierdząco - informuje koordynatorka akcji.
Zarejestrować się może każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, jest ogólnego dobrego stanu zdrowia i waży powyżej 50 kilo. Jak do tej pory w I Zespole Szkół zdecydowało się na to kilkanaście osób, ale warto przypomnieć sobie jedno z haseł wymyślonych przez uczniów - Nie bądź dzik - oddaj szpik.
(olek)