TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nagrobki z granitu strzegomskiego - czy warto wybrać ten kamień?

Środa, 11 października 2023 o 17:19, autor: 0
Nagrobki z granitu strzegomskiego - czy warto wybrać ten kamień?

Nagrobek to wyjątkowe upamiętnienie bliskiej nam osoby, którą straciliśmy. Wybierając odpowiedni nagrobek, chcemy uczcić pamięć o zmarłym w odpowiedni sposób. Jednym z najważniejszych wyborów w tym procesie jest decyzja o rodzaju kamienia, z którego będzie wykonany pomnik.

Granit ze Strzegomia

Granit strzegomski stał się jednym z najczęściej wybieranych kamieni do wykonania nagrobków, zwłaszcza w południowej części Polski. Ten szczególny rodzaj granitu pochodzi z okolic Strzegomia, niedaleko Wrocławia. Wydobycie tego kamienia ma długą tradycję, sięgającą XIX wieku. Ze względu na swoją charakterystyczną szarą barwę z drobnoziarnistym wzorem, granit ten jest często wykorzystywany w zakładach kamieniarskich w całym kraju.

Granit strzegomski vs. strzeliński

Innym rodzimym granitem często używanym do nagrobków jest granit strzeliński. Pomimo wielu podobieństw do granitu strzegomskiego, niektórzy kamieniarze zauważają, że może on zawierać więcej żelaza, co z czasem może prowadzić do rdzawych przebarwień.

Co więcej, nagrobki z granitu strzegomskiego są wyjątkowe nie tylko ze względu na materiał, ale również dzięki talentowi kamieniarzy. Wykorzystując ten kamień, tworzą zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne projekty nagrobków. Dodatkowym atutem granitu strzegomskiego jest jego stosunkowo niska cena i łatwość obróbki.

Wartość nagrobka z granitu strzegomskiego kształtuje się na podstawie różnych aspektów, a kluczowy z nich to rozmiar monumentu – zauważa Mariusz Wierzbicki z Kamieniarstwo Diamentum z Wrocławia. – Nie można również pomijać znaczenia projektu, który bezpośrednio wpływa na ilość czasu poświęconego na obróbkę kamienia. Atrakcyjność nagrobka strzegomskiego może wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na dodanie kontrastowej tablicy czy innego elementu z czarnego granitu Szwed. Naturalnie, wpłynie to także na końcową wycenę.

Wzory nagrobków z granitu strzegomskiego

Granit strzegomski, w rękach doświadczonych kamieniarzy, przybiera wyjątkowy charakter. Ten rodzaj kamienia pozwala na tworzenie zarówno klasycznych, jak i współczesnych wzorów nagrobków. Z niego także powstają często mniejsze pomniki urnowe czy nagrobki dla dzieci. Wielu producentów nagrobków posiada w ofercie szeroki wybór produktów z tego materiału, co jest wynikiem jego dużej dostępności na rynku - nie jest konieczne jego importowanie, a jego cena jest atrakcyjna. Charakteryzujący się jednolitym wzorem granit strzegomski jest również łatwy do obróbki.

Czy warto zainwestować w nagrobek z granitu strzegomskiego?

Monumenty z tego rodzaju granitu cieszą się obecnie dużą popularnością wśród nabywców, co ma swoje przyczyny. Kluczem jest najprawdopodobniej dobre proporcje między jakością a ceną. Atrakcyjność cenowa i dostępność to niewątpliwe atuty tego kamienia. Dodatkowo przemawiają za nim jego wytrzymałość i łatwość w obróbce. Mimo że granit strzegomski charakteryzuje się stosunkowo dobrym standardem, czasem można natknąć się na jego bloki o podwyższonej zawartości żelaza, która jest niewidoczna na wygładzonej płycie. Po pewnym czasie mogą na nim pojawić się niechciane rdzawe ślady czy przebarwienia, które mogą nie być podstawą do reklamacji. Trzeba też wspomnieć, że jego charakterystyczny wzór nie przypadnie każdemu do gustu. Niektórzy klienci poszukują bardziej unikalnych struktur i mogą wybierać droższe granity importowane, jak Juparana czy Viscont White. Niemniej jednak, nagrobki z granitu strzegomskiego prawdopodobnie pozostaną jednymi z popularniejszych wyborów na naszym rynku.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl