TworzymyGłos Regionu

reklama

Mija rok od śmierci Eugeniusza Dzięcielewskiego

Środa, 06 marca 2024 o 00:04, aktualizacja Środa, 06 marca 2024 o 15:05, autor: 3
Mija rok od śmierci Eugeniusza Dzięcielewskiego

8 marca 2024 roku upływa rok od śmierci Eugeniusza Dzięcielewskiego, znaczącej postaci dla społeczności Wschowy. Jako polonista, pedagog i społecznik, Dzięcielewski wywarł niezatarte wrażenie na kilku pokoleniach uczniów, przekazując im swoją pasję do polskiej literatury i kultury. „W sobotę, 9. 03.2024 r. o godz. 18.00 w kościele o. Franciszkanów będziemy wspominać rocznicę śmierci i modlić się za jego wieczny spokój”, zawiadamia rodzina zmarłego.

Pedagog z powołania

Eugeniusz Dzięcielewski, urodzony 31 sierpnia 1936 roku w Międzychodzie, zyskał opinię wyjątkowego nauczyciela i wychowawcy. Jego droga zawodowa była ściśle związana z edukacją – po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dzięcielewski przybył do Wschowy, by rozpocząć pracę w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym. Znany z nowatorskiego podejścia do pedagogiki, nie tylko edukował, ale i inspirował, pozostając w sercach wielu jako mentor i przyjaciel.

Dziedzictwo kulturowe Wschowy

Poświęcenie Dzięcielewskiego dla wschowskiej społeczności było niezaprzeczalne. Jego wkład w lokalną kulturę znalazł odzwierciedlenie w publikacji „Wschowa i Ziemia Wschowska w literaturze”, będącej wynikiem jego wieloletnich badań. Książka ta jest świadectwem głębokiej miłości pedagoga do swojej „małej ojczyzny” i pragnienia zachowania jej dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Życiowy dorobek Eugeniusza Dzięcielewskiego

Eugeniusz Dzięcielewski pozostawił po sobie nie tylko pamięć wdzięcznych uczniów i mieszkańców Wschowy, ale również bogaty dorobek naukowy i literacki. Jego prace, w tym „Poradnik nie tylko dla ambitnego ucznia” oraz liczne publikacje w czasopismach pedagogicznych, stanowią cenne źródło wiedzy i inspiracji dla kolejnych pokoleń nauczycieli i uczniów.

Rocznicowe obchody są okazją, by przypomnieć sobie o uniwersalnych wartościach, jakie Eugeniusz Dzięcielewski wpajał swoim wychowankom, oraz o niezatartej roli, jaką pełnił w lokalnej społeczności.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Czczę każdego zmarłego
07.03.2024 11:12

Czy wam w Zw się coś tym razem pomyliło aby gloryfikować jednego jegomościa a o innych ani słowem ? Ci inni "niemi" byli tacy sami jak i ten.

avatar
~JA
07.03.2024 17:53

Dużo wspaniałych nauczycieli uczyło we Wschowie ale ostatnio na zw jest trend mocno prawicowy .starosta to starosta tamto o Boże nawet był u prezydenta czy tylko ja to widzę

avatar
~sowa
07.03.2024 20:47

Dlaczego tych co wymagali się pamięta? A tych róbta co chceta nie!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl