TworzymyGłos Regionu

reklama

Lubuscy włodarze spotkali się we Wschowie. Przy okazji Konwentu ZGWL ogłoszono Ranking Gmin Województwa Lubuskiego

Piątek, 15 grudnia 2023 o 15:25, aktualizacja Piątek, 15 grudnia 2023 o 16:38, autor: 8
Lubuscy włodarze spotkali się we Wschowie. Przy okazji Konwentu ZGWL ogłoszono Ranking Gmin Województwa Lubuskiego

W sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie spotkali się samorządowcy z całego województwa lubuskiego. Konwent Włodarzy Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego zgromadził blisko 70 wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także znamienitych gości z parlamentu - Posłanki RP Elżbietę Annę Polak, Katarzynę Osos, Krystynę Sibińską oraz Senatora RP Wadima Tyszkiewicza.

Lubuscy samorządowcy spotkali się we Wschowie

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości przez Prezesa ZGWL Marka Cebulę oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Konrada Antkowiaka. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć występy artystyczne, nie obyło się także bez wystąpień zaproszonych gości.

Konwent włodarzy Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego

Program wydarzenia obejmował Walne Zebranie Członków Zrzeszenia, a także prezentację oferty informacyjnej statystyki publicznej prezentowanej przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Jednak najbardziej oczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2023.

Ranking Gmin Województwa Lubuskiego 2023 - co to takiego?

Ranking, prowadzony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze, to inicjatywa promująca gminy wyróżniające się w rozwoju społeczno-gospodarczym. Jak podkreśla Fundacja RDL: "Celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się najlepszymi praktykami. Analizy statystyczne mają stać się podstawą dyskusji nad zarządzaniem lokalnym i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu". Ranking obejmuje wszystkie gminy regionu, z wyjątkiem Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, oceniane na podstawie 16 wskaźników.

Wśród 16 wskaźników wpływających na pozycję gmin w rankingu znajdują się:

 • Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
 • Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
 • Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2020–2022
 • Udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2022 r.
 • Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
 • Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022r.
 • Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023– średni wynik w %
 • Saldo migracji na 1000 ludności w 2022 r.
 • Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2022 r.
 • Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2022 r.
 • Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 ludności w 2022 r.
 • Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
 • Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022 r.
 • Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022 r.
 • Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2022 r.
 • Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2022 r.

Wyniki Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2023

Podczas wydarzenia ogłoszono zwycięzców w kilku kategoriach:

Liderzy Województwa Lubuskiego:

 1. Łęknica (gmina miejska)
 2. Gmina Słubice (gmina miejsko-wiejska)
 3. Gmina Żary (gmina miejska)

Liderzy Gmin Miejskich:

 1. Łęknica
 2. Żary
 3. Nowa Sól

Liderzy Gmin Miejsko-Wiejskich:

 1. Słubice
 2. Zbąszynek
 3. Dobiegniew

Liderzy Gmin Wiejskich:

 1. Kłodawa
 2. Świdnica
 3. Bobrowice

Liderzy Powiatu Wschowskiego:

 1. Sława
 2. Wschowa
 3. Szlichtyngowa

W całym rankingu Gmina Sława zajęła 29 miejsce (poprzednio 22), Wschowa uplasowała się na 49 pozycji (poprzednio 39), a Szlichtyngowa na 54 lokacie (poprzednio 56). W sumie oceniono 80 gmin.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~MAREK
15.12.2023 16:55

Wschowa od 1343 r. jest w Wielkopolsce a nie w jakimś tzw. lubuskim, z którego uciekają młodzi wykształceni ludzie

avatar
~2x??
15.12.2023 18:14

I tu MARKU masz stuprocentową rację !. Ale jaki ci tubylec ( rodem ze wschodu) jest to w stanie zrozumieć ?. Na ten czas masz już dwie łapki w dół - to są już nie rodowici mieszkańcy Naszej Wschowy tylko z okresu 1343 - to są już mieszkańcy napływowi po II W. Ś. - takie życie !. To już nie Wschowa !.

avatar
~Piotr Buczek do -2x?? i MARKA
16.12.2023 17:32

Niezorientowanym przypomnę że II Wojna Światowa skończyła się prawie 80 lat temu. A wspomniani rodowici mieszmieszkańcy Wschowy ( z okresu przed tymże wydarzeniem) wylądowali gdzieś na zachodzie Niemiec. W związku z tym praktycznie wszyscy mieszkańcy Wschowy , a właściwie ich przodkowie są "napływowi". Samo zaś "tzw. Lubuskie" jakkolwiek drażni to miłośników taniej eugeniki , jest faktem czy to się komuś podoba czy nie. No chyba że niektórym bardziej odpowiada określenie w rodzaju Wschodnia Brandenburgia ?

avatar
~Adaś
16.12.2023 12:55

Mimo, że jak się czyta i widzi z ostatnich lat osiągnięcia naszej gminy a tym samym tego burmistrza, są na ogół w ocenia mieszkańców pozytywne to w obrachunkach FRDL jesteśmy liderem tylko "ogona" - cała trójka z powiatu Wschowa. Można by rozpatrzyć to w takim résumé - przecież są jak nigdy dotąd inwestycje w gminie (chodniki, parking, park), coś jednak robi b. Antkowiak a pochylnia idzie w stronę "piekła" ? A jak by to wyglądało gdyby jeszcze gminą zarządzali poprzednicy (p.Patalas-Czopek) gdzie zaangażowanie kapitałowe w materie gminy było nieznaczne ( może też zaniedbania poprzednika to determinowały), może to był błąd wyborczy, może to Oni byli by tą lokomotywą ? Trochę mnie to dziwi, dzisiaj widać więcej wylanego "betonu inwestycyjnego" w gminie a jednak ocena US jest gorsza. Moje zdanie, ja bałbym się poprzednich ludzi i ich decyzji gdyby to Oni jeszcze z nami byli bo to była lipa. Ale prawdą jest też to, że niby ta "lepsza" władza po 2019 w szacownych tabelach zaliczyła spadek, czyli wniosek - konkurencja za dobra lub dalej Wschowa nie ma szczęścia do junackiego boss/megera. Wypada też pamiętać o tym, że miniona władza centralna nie była chętna do aplikowania kasy tym samorządowcom co to modlitewniki nie nosili po właściwej stronie serca. Należy zadać sobie pytanie czy należy się z tym godzić, przymknąć oko i pchać wózek dalej, w oczekiwaniu na np. dożynki lub kolejny klub starców ( proszę grafikę słowa w śmiech zamienić) bo to już asygnatą się stało...... od czasów Fraustadt ? Rok 2024 będzie okazją do weryfikacji, rokiem oświadczeń i wniosków, będzie rewanżem obecnej opozycji z zadaniem dla "barona" na opanowanie Wschowy w myśl ..... my Wam damy a "tuskojad" Wam zabierze. Idą Święta więc o mitach i zabobonach nie rozmawiajmy ...... bardzo się cieszę, że nareszcie przy kolacji czy obiedzie nie będę musiał "brata/siostrę" barszczem opluwać, że i Wy w rodzinie znajdziecie nic porozumienia i obcałowywania nie będzie końca. Adaś

avatar
~Panie """ Adaś"""
16.12.2023 15:16

Proszę o szczerą odpowiedź: - jak pan trawi tą " stołkową koalicję" w Naszym Powiecie pis = psl = coś tam, cos tam ???. Mając na uwadze " Koalicje 15 Października" w skali Kraju !. Czy wice starosta tej " stołkowej koalicji" będzie mógł uczciwie liczyć na głosy w nadchodzących wyborach Wiosna 2024 ???> . Pytanie ; ~kto ich rozliczy , tj, ten powiat po wyborach jak cząstka tej koalicji to cząstka obecnej "koalicji 15 Października" ???. Kto rozliczy tych z HZZ, czytaj Spółki Skarbu Państwa przy takich lokalnych pseudo układach w imię "stołka ...." ????. O to jest pytanie ................ ?. Panie "Adasiu" !~!!???

avatar
~Do - "Buczka"
17.12.2023 20:53

Jak masz Pan takie brednie pisać to lepiej się wstrzymaj. Nie przystoi radnemu mieszać swym intelektem w pojemniku głupoty na własne życzenie. Chyba, że jest Pan cy....em, ze wskazaniem na siebie. Miałem o Panu lepsze zdanie.

avatar
~DO~~(Do-"Buczka")
20.12.2023 11:17

Jak szanowny Pan kolega zauważył Radny Buczek z lekkim sobie stylu pisze te swoje brednie o Wschowie i powiecie i naszej bytności w województwie lubuskim. Nie widać natomiast aby jako Radny M i G Wschowa odpowiadał na konkretne pytania Naszych wyborców - forumowiczów , np. dot, - " Audytu w Spółce Skarbu Państwa HZZ " - opanowanej od 2-ch kadencji przez człowieka pisu???. oraz - czy będą badać tzw. " szybką - rekordowo szybką ścieżkę awansowania co niektórych rezerwistów" , a zwłaszcza tych z pod znaku " rekonstrukcja" ???. Tu aktywności Radnego Buczka jakoś nie widać !!!.

avatar
~Adaś
18.12.2023 11:53

Ad. "Panie Adaś" - forumowiczu...., miło mi, że chce Pan ze mną przedyskutować tą kwestię ale w takiej formie jaka nas obowiązuje na Zw i tak pozwalam sobie na komentarze przydługawe. Problem jest duży a tym samym odpowiedź nie jest łatwa. Krótko od drugiego: szanse na kontrole i wejrzenie w małe SSP na terenie całego kraju są nie możliwe, chociażby z powodu - kim to zrobić. Jeśli niema ewidentnych domniemań o charakterze przestępczym to i nie ma kontroli. Też nie dajmy się zwariować. Pan podał konkretne ukierunkowanie - HHZ Os. Sień i jeśliby nowy prezes Spółki ( uważam, że tak to powinno się stać) nabędzie wiedzę, że za miniony okres 2015-23 była działalność o znaczeniu niegospodarności to robi audyt i "donos". Co do odrębności w polityce makro a czymś, co nazywamy strategią mikro (powiatową) - prawdą jest, że dzisiejszy kurs PSL jest absolutnie niezbieżny z absurdem PiS i taki też jest wyraz działania p. K- Kamysza ale Wschowa ( oczywiście i inne województwa i powiaty) to nie Warszawa i tu już te normy są w interpretacji "baronów" nieco inne. Proszę też pamiętać o zasadzie, wygrany bierze wszystko a płacimy my za to (podatnik). Nie jest to miłe ale w Warszawie dzielą ten tort na województwa, powiaty i gminy są już niezawisłe, a tu już obowiązują zasady "psa przy budzie". Telefon, "obfite" spotkania i uzgodnienia ....... najważniejsze, za ILE komu . Czy kiedykolwiek to się zmieni...... nawet "Nobel" tego nie wie. Cywilizacja cały czas ewoluuje i to jest pewnik ale jakoś, jak na razie, nie potrafi sobie poradzić z niekompatybilnością bogaty- biedny. Adaś

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl