TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

L4 online – jak otrzymać je w zaledwie 15 minut?

Czwartek, 25 stycznia 2024 o 16:27, autor: 0
L4 online – jak otrzymać je w zaledwie 15 minut?

E zwolnienie, czyli e-ZLA, otrzymasz od lekarza nie tylko w przypadku stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie obowiązków pracowniczych. Możesz ubiegać się o nie również wtedy, gdy opiekujesz się chorą osobą lub spodziewasz się dziecka. Jakie informacje należy podać specjaliście, aby wystawił on powyższy dokument? Czy musisz udać się na wizytę stacjonarną? I jak zdobyć L4 online w zaledwie 15 minut? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Co to jest L4 online i kiedy lekarz może je wystawić?

E zwolnienie, czyli e-ZLA, to dokument przysługujący wszystkim osobom, które regularnie opłacają składki chorobowe. Jest on wystawiany przy pomocy systemu informatycznego i zawiera dokładnie takie same dane jak niegdyś wersja papierowa. Na zwolnieniu lekarskim można przebywać przez 182 dni w roku – okres ten ulega wydłużeniu do 270 dni w przypadku ciężarnych i pacjentów borykających się z gruźlicą. 

Kto może ubiegać się o L4 online? Odpowiedź brzmi – każdy pacjent, którego stan zdrowia utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie obowiązków w pracy. Dodatkowo przysługuje on kobietom w ciąży oraz rodzicom chorych dzieci i innym osobom opiekującym się chorym członkiem rodziny. Warto mieć na uwadze, że ostateczną decyzję na temat jego wystawienia podejmuje lekarz po przeanalizowaniu konkretnego przypadku.

Teleporada a wizyta w gabinecie lekarskim – zdobądź L4 online przez telefon!

W przeszłości – gdy zwolnienie miało wyłącznie papierową formę – należało osobiście udać się do przychodni, a następnie zanieść dokument do pracodawcy. Obecnie dzięki rozwojowi technologii istnieje możliwość odbycia teleporady oraz przesłania e zwolnienia na platformę PUE ZUS oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W rezultacie Twój pracodawca ma do niego niemal natychmiastowy dostęp.

Uporczywe symptomy utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, a wykonywanie obowiązków pracowniczych stało się wręcz niemożliwe? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, wiedz, że to dobry moment na umówienie się na teleporadę z lekarzem rodzinnym – wygląda ona dokładnie tak samo jak ta, którą znasz z gabinetu lekarskiego. Podczas rozmowy telefonicznej specjalista może wystawić Ci nie tylko e zwolnienie, ale także e skierowanie i e receptę.

Jak dokładnie wygląda telekonsultacja? W jej trakcie padną pytania dotyczące Twojego samopoczucia i męczących Cię objawów. Warto udzielić na nie wyczerpującej odpowiedzi, ponieważ w określonych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia Ci zwolnienia online. Dobrym pomysłem jest przygotowanie swojej dokumentacji medycznej, na przykład ostatnich badań laboratoryjnych lub opisu USG. Pamiętaj, że Twoja choroba może wymagać dodatkowej diagnostyki – wówczas oprócz L4 online otrzymasz e skierowanie do poradni specjalistycznej.

E zwolnienie – jakie dane są potrzebne do jego wystawienia?

Do wystawienia L4 online lekarz potrzebuje Twojego numeru PESEL. Inne informacje – w tym adres zamieszkania i dane płatnika składek – pobierze on z systemu. 

Zdobądź L4 online w 15 minut!

Wolne miejsce u Twojego lekarza rodzinnego jest dostępne dopiero za kilka dni, a Ty potrzebujesz e zwolnienia na już? Na szczęście możesz zdobyć je w inny sposób, np. korzystając z usług platformy telemedycznej. W Med24 otrzymasz je w ekspresowym tempie. Wystarczy, że zarejestrujesz się na e konsultację i wybierzesz preferowaną formę kontaktu (chat SMS, telefon, wideorozmowa). Wybrany lekarz skontaktuje się z Tobą nawet w ciągu 15 minut – jeśli nie odbierzesz za pierwszym razem, podejmie jeszcze dwie próby kontaktu. Opcja ta dostępna jest przez całą dobę, również w niedziele i dni świąteczne. Wiedz, że jest ona nie tylko bardzo wygodna, ale także w pełni bezpieczna. Pamiętaj jednak, że teleporada to nie koncert życzeń – L4 otrzymasz tylko wtedy, gdy zaistnieją ku temu przesłanki medyczne lub prawne.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl