TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kryminologia – czym jest oraz czy warto ją studiować?

Poniedziałek, 30 października 2023 o 13:29, aktualizacja Poniedziałek, 30 października 2023 o 13:30, autor: 0
Kryminologia – czym jest oraz czy warto ją studiować?

Interesuje Cię praca w policji lub służbach specjalnych, ale chciałbyś podejść do niej od nieco innej strony? W takim razie doskonałą opcją dla Ciebie mogą być studia kryminologiczne, które łączą w sobie elementy prawa, psychologii i socjologii. W ostatnich latach kryminologia – razem z kryminalistyką – na wielu polskich uczelniach były jednymi z najchętniej wybieranych kierunków. Skąd bierze się popularność kryminologii, czym jest ta dziedzina i dlaczego warto ją studiować? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kryminologia – czym jest?

Kryminologia to naukowa dziedzina badająca przestępczość oraz zjawiska z nią związane. Główne obszary jej zainteresowań to przyczyny, mechanizmy i skutki przestępczości. Kryminologia analizuje zachowania przestępcze, profile przestępców oraz skuteczność środków zaradczych i systemów karnych. Jej celem jest zrozumienie i przeciwdziałanie przestępczości poprzez badania empiryczne, teoretyczne opracowania i ocenę działań polityki kryminalnej. Działa na styku prawa, socjologii, psychologii, ekonomii i innych nauk społecznych.

Przykładowe przedmioty, jakie oferuje kryminologia studia w Łodzi, to:

  • psychopatologia,
  • podstawy medycyny sądowej,
  • wiktymologia,
  • warsztaty kryminologiczno-kryminalistyczne,
  • kryminologia eksperymentalna,
  • przestępczość terrorystyczna.

Dane pokazują, że w Polsce w ostatnich latach kryminologia była jednym z najchętniej wybieranych kierunków. Eksperci wskazują trzy przyczyny takiego stanu rzeczy, mówiąc, że dużą rolę odgrywa sam fakt, że jest to w naszym kraju kierunek stosunkowo młody. Swoje robi też tzw. efekt CSI – czyli ciekawość prawdziwymi zbrodniami podsycana dziełami popkultury i podcastami o tematyce kryminalnej.

Studia kryminologiczne – co można po nich robić?

Jaka jest trzecia przyczyna tak dużej popularności studiów kryminologicznych? Fakt, że jest to kierunek oferujący spore perspektywy zawodowe! Absolwenci kryminologii mogą ubiegać się o pracę w takich jednostkach jak policja, służby specjalne i służby celne, a także w więziennictwie. Znajdują oni zatrudnienie także w instytucjach publicznych i prywatnych zapewniających bezpieczeństwo.

Interesuje Cię kryminologia? Studiuj ją w WSBiNOZ w Łodzi!

Wiele uczelni wyższych w Polsce wprowadziło do oferty kryminologię dopiero w ostatnich miesiącach na fali rosnącej popularności tej dziedziny. Pamiętaj jednak, że niektóre uczelnie mają w ofercie studia kryminologiczne już od dłuższego czasu, a co za tym idzie, oferują sprawdzony program nauczania. Możemy tu wskazać między innymi na Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, z której ofertą można się zapoznać na stronie https://www.wsbinoz.edu.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl