TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak znaleźć projekt domu tani w budowie?

Środa, 11 października 2023 o 08:38, autor: 0
Jak znaleźć projekt domu tani w budowie?

W ostatnich latach diametralnie wzrosły koszty budowy domu. Część osób, które marzyły o własnych czterech kątach, musiało odłożyć plany na przyszłość. Nie w każdym przypadku jest to konieczne. Wystarczy, że wybierzesz jeden z projektów domów tanich w budowie. Jak go znaleźć? Z czego zrezygnować, aby zmniejszyć koszty?

Budowa domu coraz droższa – jak ograniczyć koszty?

Okres pandemii, kiedy przez dłuższy czas musieliśmy ograniczać wychodzenie z domu, spowodował, że wielu Polaków zaczęło interesować się zakupem domu lub przynajmniej działki. Jednak w ostatnich latach dynamicznie rosły wydatki związane z takimi inwestycjami. Według analityków Hreit w tym czasie średni koszt budowy domu wzrósł o 76%. To spowodowało, że część inwestorów musiało wstrzymać realizację, a niektórzy – sprzedać niedokończony obiekt.  

Wyższe koszty nie oznaczają, że koniecznie trzeba rezygnować z budowy. Musisz tylko wybrać projekt domu, który pozwoli oszczędzić. Czym charakteryzują się takie obiekty?

Projekt domu tani w budowie – co oznacza?

Jeśli chcesz wybudować tani obiekt, wcale nie oznacza to, że musi mieć powierzchnię średniej wielkości mieszkania. Atrakcyjne pod względem kosztów mogą być również budynki o większym metrażu. To kwestia wyboru odpowiednich rozwiązań architektonicznych. Takie projekty są przede wszystkim standardowe, mają prostą bryłę i są wznoszone na planie kwadratu lub prostokąta. Ich układ jest prosty i funkcjonalny, natomiast wykończenia – minimalistyczne. Koszt budowy możesz ograniczyć, jeśli zrezygnujesz z lukarn, wykuszy, balkonu czy daszków. Ich wyeliminowanie może obniżyć wydatki o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prosta bryła oznacza, że obiekt składa się z niewielu miejsc, którymi może uciekać ciepło. Dzięki temu budynek jest bardziej energooszczędny, a koszty jego utrzymania – niższe. Jeśli chcesz oszczędzić na budowie, zrezygnuj z garażu. To może przynieść kilkadziesiąt tysięcy oszczędności. Zamiast niego możesz przeznaczyć znacznie niższą kwotę na wiatę.

Czy najmniej kosztowne w realizacji będą projekty domów parterowych tanich w budowie? Niekoniecznie. Z niższym wydatkiem może wiązać się budowa obiektu z poddaszem użytkowym. Według Oferteo realizacja takiego projektu to w 2023 roku wydatek średnio o 15% większy niż obiektu z poddaszem użytkowym o takiej samej powierzchni. Zatem możesz wybrać różną kondygnację. Jak to możliwe? W przypadku obiektu z poddaszem użytkowym nie trzeba budować fundamentów o tak dużej powierzchni. Pojawiają się inne koszty, np. schodów. Jednak i tak ostateczna kalkulacja wyjdzie prawdopodobnie na korzyść obiektu z poddaszem użytkowym.

Znaczenie ma również technologia budowy. Weź pod uwagę projekty domów szkieletowych od Domowe Klimaty. Ich realizacja może kosztować nawet 2-3 razy mniej niż obiektu murowanego. W Polsce ta technologia dopiero raczkuje, ale na świecie jest już chętnie wybierana w wielu krajach m.in. USA i Kanadzie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl