TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak założyć ogródek warzywny?

Piątek, 12 stycznia 2024 o 18:14, autor: 0
Jak założyć ogródek warzywny?

Jakość owoców i warzyw dostępnych w marketach pozostawia wiele do życzenia. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większą popularnością cieszą się przydomowe uprawy. Wystarczy spłachetek własnej ziemi, aby stworzyć ogródek warzywny. Założenie własnego ogródka warzywnego nie jest tak trudne, jak się wydaje, a pozyskane plony to doskonałe źródło świeżych i zdrowych warzyw. Podpowiadamy, jak założyć własny ogródek warzywny.

Po jakie nasiona warzyw sięgnąć, zakładając ogródek warzywny?

Tak naprawdę nawet niewielki ogródek daje wiele możliwości. Dużo zależy od tego, jakie warzywa lubisz i chcesz hodować. Do najpopularniejszych warzyw, które możesz uprawiać w swoim ogródku, należą:

  • Warzywa liściaste – takie warzywa jak sałata, roszponka, jarmuż czy rukola są niezwykle bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Mają wysoką zawartość soli mineralnych i są źródłem wartościowych składników odżywczych. Co istotne, są też łatwe w uprawie.

  • Warzywa korzeniowe – w swoim przydomowym ogródku z powodzeniem wyhodujesz marchewkę, pietruszkę czy buraczki. Są to bardzo zdrowe rośliny, które dostarczają organizmowi niezdbędnych witamin (witamin z grupy B, witaminy A, witaminy K, witaminy C, witaminy B6).

  • Warzywa cebulowe – cebula, czosnek, por, czy dymka to warzywa, bez których ciężko wyobrazić sobie polską kuchnię. Można je uprawiać właściwie przez cały rok. Są bardzo zdrowe, a wręcz uchodzą za naturalne antybiotyki (zwłaszcza czosnek).

  • Pomidory – któż nie lubi ogrzanego słońcem pomidora z własnego ogródka? Na rynku znajdziesz różne nasiona warzyw sklep internetowy oferuje także nasiona pomidorów.

  • Ogórki – sprawdzone nasiona ogórków pozwolą na wyhodowanie dorodnych okazów, które urozmaicą twoje menu. Warzywa te można wykorzystać na wiele różnych sposobów, spożywając na świeżo lub po ukiszeniu.

  • Warzywa strączkowe – takie warzywa jak fasola, bób, groch powinny się znaleźć w diecie każdego człowieka. Są bowiem bogate w błonnik i białko.

Pamiętaj, aby kupować nasiona najwyższej jakości. W specjalistycznym sklepie znajdziesz nasiona warzyw polskiego producenta Torseed. Nasiona te są odpowiednie do wysiewu właśnie w polskich warunkach klimatycznych. Dają obfite plony i są odporne na choroby. W sklepie znajdziesz wiele różnych warzyw, owoców, ziół i kwiatów, które ozdobią twój ogródek. Przy wyborze pomogą krótkie charakterystyki, zamieszczone przy każdym produkcie.

Jak założyć ogródek warzywny? Najważniejsze wskazówki

Kluczowa kwestia to przygotowanie miejsca i gleby pod uprawę. Aby warzywa rosły zdrowo, a nasiona przyniosły obfite plony, gleba musi być żyzna i próchnicza. Można ją wzbogacić kompostem lub specjalnymi nawozami (na przykład granulatem Azofoska lub innym organicznym nawozem). Dostępne są też nawozy, przeznaczone do konkretnych warzyw (na przykład nawóz do pomidorów).

Kolejny krok to wysiew warzyw. Należy sprawdzić kalendarz wysiewu, ponieważ poszczególne rośliny wysiewa się w różnych terminach. Na początek warto wybrać te warzywa, które są stosunkowo łatwe w uprawie. Trzeba pamiętać o odstępach podczas wysiewu, aby warzywa nie rosły zbyt gęsto.

Musisz pamiętać również o pielęgnowaniu swojego ogródka. Trzeba regularnie podlewać uprawy oraz zadbać o odchwaszczanie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl