TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile żyje pluskwa? Poznaj fakty na temat tych szkodników!

Piątek, 26 kwietnia 2024 o 14:11, aktualizacja Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 o 21:24, autor: 0
Ile żyje pluskwa? Poznaj fakty na temat tych szkodników!

Obecność wszelkich owadów w domu zawsze jest uciążliwa. Część insektów można samodzielnie usunąć, jednak są również te, których skuteczne i trwałe pozbycie się wymaga użycia profesjonalnych metod oraz środków. Jednym z takich owadów jest pluskwa domowa. To niewielkich rozmiarów insekty, które potrafią się dobrze ukryć.

Kiedy pluskwy pojawiają się w domu i dlaczego?

Pluskwa to jeden z najczęściej pojawiających się insektów w naszych domach czy mieszkaniach. Żywią się głównie krwią zwierząt ciepłokrwistych, a ich preferowanym żywicielem jest człowiek. Swoją wielkością po wylęgnięciu się przypominają ziarenko maku, natomiast po osiągnięciu pełnej dojrzałości, długość ich ciała wynosi ok. 6 mm. Dorosłe osobniki mają czerwono-brązową barwę, a ich ciało wyróżnia się owalnym kształtem, co przypomina pestkę jabłka. Pluskwy nie mają skrzydeł, jednak wyposażone są w trzy pary odnóży, dzięki którym sprawnie się przemieszczają.

Insekty te preferują stały dostęp do żywiciela. Do naszych mieszkań czy domów przedostają się z zewnątrz, zazwyczaj przynoszone na ubraniach bądź w bagażu. Najczęściej występują w obiektach noclegowych, gdzie z łatwością przedostają się do walizki czy odzieży i w ten sposób przynoszone są do naszych domostw. Znajdują się także w środkach transportu publicznego, np. w taksówkach, pociągach, autobusach czy samolotach. Szkodniki te ukrywają się w tapicerowanych meblach, np. w kinie, teatrze czy restauracji. Zakup używanych mebli czy ubrań także wiąże się z ryzykiem pojawienia się insektów.

Co ważne, zwierzęta domowe również przenoszą pluskwy na swym ciele.

Ile wykluwają się pluskwy i jak długo żyją?

Samica składa dziennie od 1 do 10 jaj. Cykl rozwoju zazwyczaj wynosi około 30-60 dni, natomiast okres wylęgania się larw pluskwy uzależniony jest od temperatury. Czym jest ona niższa, tym cały proces się wydłuża. W przypadku sprzyjających warunków, jakie panują w naszych domach, larwy pojawiają się po upływie 4-17 dni od momentu złożenia jaj przez samicę. W okresie larwalnym pluskwy linieją 5 razy oraz wzrastają do ok. 5,5 mm. Proces ten trwa do 10 tygodni. W tym czasie owady muszą pobierać krew od żywiciela, aby rozwijać się do kolejnego etapu linienia i przekształcić się w dorosłe osobniki.

Larwy pluskiew są w stanie przeżyć bez pożywienia do 140 dni, natomiast dorosłe osobniki wprowadzają swoje ciało w stan hibernacji. Oznacza to, że bez pokarmu mogą przetrwać nawet do roku, przy utrzymaniu niskiej temperatury w miejscu bytowania.

Co należy zrobić, gdy znajdziemy pluskwy?

Obecność pluskiew w mieszkaniu czy domu wcale nie jest oczywista. Najczęściej ich bytowanie sygnalizują liczne pogryzienia na ciele, zwłaszcza na plecach. To małe, płaskie bądź wypukłe miejsca na skórze, przypominające niewielki guzek. Zmianom często towarzyszy uporczywy świąd. Innymi oznakami bytowania pluskiew są:

  • plamki krwi na pościeli bądź piżamie;
  • czarne kropkowane ślady – odchody pluskiew;
  • nieprzyjemny zapach – przypominający zgniłe maliny.

Po dostrzeżeniu niepokojących symptomów należy dokładnie sprawdzić całe mieszkanie. Pluskwy najczęściej chowają się blisko swego żywiciela, stąd też trzeba starannie przeszukać sypialnie, ponieważ są aktywne głównie w porze nocnej. Preferują wszelkie szczeliny zakamarki czy rowki. Insekty wybierają trudno dostępne miejsca, więc należy sprawdzić: listwy przypodłogowe, przestrzenie za obrazami, ramy luster, firanki i zasłony, meble tapicerowane, gniazdka elektryczne, zakamarki okien, załamania tapet, wszelkie ubytki w ścianach bądź podłodze itp. Warto mieć na uwadze, że pluskwy są bardzo małe i potrafią się dobrze ukryć.

Fakt, że ich gniazdo nie zostało zlokalizowane, nie oznacza, że insektów nie ma. Jeżeli występują ugryzienia na ciele to jasny sygnał, że w naszym mieszkaniu są pluskwy, których trzeba jak najszybciej się pozbyć. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne odpluskwianie?

W internecie opisanych jest wiele sposobów na pozbycie się pluskiew, jednak należy mieć na uwadze, że owady te to naprawdę trudny przeciwnik. Domowe metody zazwyczaj okazują się nieskuteczne, gdyż insekty skrywają się w miejscach, do których trudno jest dotrzeć, np. niewielkie pęknięcia w ścianie. Dodatkowo samo wytępienie pluskiew nie rozwiązuje problemu, ponieważ pozostają jeszcze gniazda, z których wylęgną się nowe osobniki.

Warto również pamiętać, że owady te są niezwykle odporne, stąd też samodzielna próba ich usunięcia będzie nieskuteczna. Chcąc pozbyć się problemu kompleksowo, należy zdecydować się na profesjonalne odpluskwianie. W Łodzi działają firmy DDD dysponujące specjalistycznym sprzętem oraz środkami owadobójczymi, które nie są dostępne na sklepowych półkach, gdyż ich zastosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i przeszkolenia. Pracownicy po zapoznaniu się ze skalą problemu, dobiorą optymalną metodę zwalczania insektów. Dzięki profesjonalnym urządzeniom są w stanie dotrzeć w każde, nawet bardzo trudno dostępne miejsca, co stanowi skuteczność przeprowadzonego odpluskwiania. Usunięte zostaną zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz gniazda, dzięki czemu problem obecności owadów zostanie efektywnie rozwiązany.

Pluskwa domowa to trudny przeciwnik. Samodzielna walka nie przyniesie pożądanych rezultatów. Nie warto zatem zwlekać, gdyż dojdzie do namnożenia się insektów. Profesjonalna usługa odpluskwiania pozwoli skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl