TworzymyGłos Regionu

reklama

Historia zapomnianych ofiar. Losy kobiet z podobozów Groß-Rosen w Przybyszowie

Piątek, 19 stycznia 2024 o 13:40, autor: 8
Historia zapomnianych ofiar. Losy kobiet z podobozów Groß-Rosen w Przybyszowie

W świetle reflektorów historii często gubią się te epizody, które, choć pełne cierpienia i tragizmu, nie zyskują głośnego echa. Jednym z takich zapomnianych rozdziałów jest historia 2000 żydowskich dziewcząt i kobiet, więźniarek podobozów KL Groß-Rosen, zlokalizowanych w niewielkiej wsi Przybyszów, położonej niedaleko Sławy. Opowieść ta, utkana z bólu i walki o przetrwanie, została w 2022 r. uwieczniona w publikacji wydanej przez Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii.

Krwawa kartka z historii Przybyszowa

W październiku 1944 roku, kiedy druga wojna światowa wciąż siała spustoszenie, grupa 2000 żydowskich dziewcząt i kobiet została przetransportowana z Auschwitz-Birkenau do Przybyszowa. W warunkach okrutnego zimna, niedożywienia i nieludzkiego traktowania, te kobiety zmuszone były do kopania rowów przeciwczołgowych. Te działania miały na celu powstrzymać postępy Armii Czerwonej, jednak realia pracy w podobozach Schlesiersee I i II odbiegały daleko od jakichkolwiek standardów humanitarnych.

Pojednanie poprzez pamięć

Inicjatywa wydania tej publikacji jest częścią szerszych działań Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Saksonii, które od 1992 roku aktywnie działa na rzecz pojednania i wymiany kulturowej między Polską a Niemcami. Organizacja ta, licząca około 140 członków, angażuje się w promowanie polskiej kultury, organizację spotkań informacyjnych, a także w edukacyjne wyjazdy. Uznanie ich pracy znajduje odzwierciedlenie w otrzymaniu Nagrody Polsko-Niemieckiej w 2001 roku oraz odznaczenia „Missio Reconciliationis” w 2015 roku.

Niezapomniane pytania i szukanie odpowiedzi

Publikacja rzuca światło na wiele kluczowych kwestii związanych z historią podobozów. Zadaje pytania o codzienne życie, warunki, w jakich żyły te kobiety, a także o postawę nadzorujących i reakcje lokalnej ludności. Porusza również temat samoorganizacji więźniarek, ich sytuacji podczas likwidacji obozów i losów tych, które ocalały. Broszura ma na celu nie tylko przypomnienie tej mrocznej karty historii, ale również oddanie głosu ofiarom i podkreślenie, że zbrodnie wojenne dotykały ludzi w każdym zakątku ówczesnej Europy.

Dlaczego warto pamiętać?

Historia podobozów Schlesiersee I i II to przypomnienie, że wojenne zbrodnie nie ograniczały się wyłącznie do największych i najbardziej znanych obozów koncentracyjnych. Odkrywanie, dokumentowanie i upamiętnianie tych mniejszych, często zapomnianych miejsc jest kluczowe nie tylko dla zachowania pamięci o ofiarach, ale także dla zrozumienia pełnego obrazu zbrodni wojennych i ich wpływu na przyszłe pokolenia. Ta publikacja, będąca wynikiem polsko-niemieckiej współpracy, stanowi ważny krok w kierunku utrwalenia tych ważnych lekcji historii.

Zobacz: Publikacja „Obozy Schlesiersee I i II – podobozy obozu koncentracyjnego Groß-Rosen” w wersji elektronicznej

Sława dba o pamięć

Mieszkańcy Sławy i okolic będą mieli okazję uczcić pamięć ofiar nazistowskich represji podczas czwartej edycji „Marszu Śmierci” 21 stycznia. Inicjatywa, organizowana przez pana Marka Grzelkę i wspierana przez Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, odbędzie się na trasie od dawnego dworca kolejowego do folwarku Banisch pod Przybyszowem. Więcej informacji TUTAJ.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Gekon
19.01.2024 20:36

Ten podobóz to dorobek III Rzeszy, a teraz budujemy IV Rzeszę.

avatar
~@<>(Gekon)
20.01.2024 07:11

Z twoją głową jest wszystko Ok.???. Czy to nowa kategoria, jeśli chodzi o ciebie ???.

avatar
~Dobry niemiec
20.01.2024 13:10

Pamiętajmy , ale nie żądajmy reparacji ... . To takie nieprzyzwoite. Jesteśmy ofiarami nadal.

avatar
~Boli prawda ?
20.01.2024 17:58

Unia niemiecka . Zadowolony ?

avatar
~reparacje -JAKIE?
20.01.2024 18:59

Polki i Polacy Ostatnie osiem lat totalna władza ( słusznie już mieniona i to Dzięki Bogu ) wbijała wam ustami partii i samego ich eksperta nie jakiego posła Mularczyka, tj. miała wam załatwić reperacje od Niemiec , był to ich SZTANDAROWY PUNKT kampanii wyborczej ___--- I gdzie one są ???. To jest - Ba! - była siła tej ich kampanii Obłudy, Fałszu i Cynizmu wpływu na wyborców ?. Hiha......

avatar
~Do reparacje jakie
21.01.2024 13:20

Nie da się czytać twoich wypocin . Tępe to i durne . Że szkodą dla Polski i zyskiem dla Niemiec . Zmiana władzy nie powinna zmieniać stanowiska rządu w sprawie reparacji . Oczy masz zamglone nienawiścią , zero myślenia , zero rozumu.

avatar
~Urszula Chudak
22.01.2024 09:52

Kilka razy już prosiłam autora tych wpisów, pełnych znaków zapytania, używania caps locka i monotonii poruszanych tematów, by już wreszcie przestał, bo tego nie da się już czytać. Odnoszę wrażenie, że troszeczkę przystopował - czyli jest nadzieja, że zaprzestanie zupełnie. Przy tak bolesnym temacie jak powyższy, jest to wyjątkowo niesmaczne.

avatar
~DO ( U-Ch)
22.01.2024 11:17

Sorry!!!! - czy pani pisze ciągle o sobie na tym forum ???. Do ( Do coś tam, coś tam ...) ; - jeśli ten twój super rząd był tak skuteczny i tak sprawny pod znakiem " prawa - sprawiedliwości " to dlaczego przez ostatnie osiem lat totalnej swojej władzy nie załatwił tzw. " reparacji plus" ?...?. Ba, wręcz wyłożył kupę szmalu , ale w przysłowie błoto dla tych, którzy o tym dużo mówili w waszych kampaniach wyborczych - i NIC !. Podobnie z odzyskanie wraku Tupolewa i tzw. " podkomisji pis plus " ! - ! . Najlepiej przez te ostatnie wasze osiem lat wyszła wam ale " paplanina ...." i " szczujnia" , a teraz nawrót do propagandy wg waszego hasła " Ulica i zagranica" ! - ! . Narka !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl