Każdy mieszkaniec wsi doskonale wie, jak ważnym świętem są Dożynki. To moment, w którym rolnicy mogą podziękować Bogu za swoje plony, a pozostali rolnikom za trud ich pracy. W tym roku Gminne Dożynki odbyły się na boisku w Tylewicach, które od kilku tygodni przygotowywały się na przyjazd wszystkich gości. Przygotowywali się także mieszkańcy pozostałych wsi, którzy na plac dożynkowy dostarczyli piękne, tradycyjne wieńce. Obchody Święta Plonów 2019 rozpoczęły się korowodem spod kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tylewicach. W barwnym korowodzie władze gminy, starostowie dożynek oraz przedstawiciele sołectw nieśli chleby wypiekane z tegorocznego ziarna.
Zaszczytną role starostów dożynek pełnili pani Barbara Płóciniak oraz pan Bartłomiej Wasyluk. Pani : Barbara Płóciniak pochodzi ze Wschowy. Od 17 lat prowadzi z mężem Maciejem i rodzicami gospodarstwo rolne o pow. 340 ha, 370 szt. Bydła, w tym 130 szt. Krów mlecznych. Produkcja roślina ukierunkowana jest pod kątem hodowli. Jest matką dwóch synów. Starszy syn Tomasz rozpoczyna naukę w szkole rolniczej. Młodszy Marcin jest uczniem szkoły podstawowej, uczy się gry na trąbce w Państwowej Szkole Muzycznej, gra również w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. Barbara w wolnych chwilach gra na wiolonczeli w zespole Uwielbieniowym Chairete. Bartłomiej Wasyluk prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 28 ha, głównie zajmuje się hodowlą trzody chlewnej ok. 2000 sztuk w skali roku. Produkcja roślinna to głównie jęczmień 12 ha, pszenżyto 10 ha i rzepak 6 ha.
Oczywiście jedną z najważniejszych roli w tradycji święta dożynkowego pełni uroczysta Msza Święta dziękczynna. Eucharystii odprawionej na placu dożynkowym przewodniczył, a także wygłosił homilię ksiądz dziekan dekanatu wschowskiego Dariusz Ludwikowski. W trakcie Mszy Świętej dary ziemi złożyli przedstawiciele każdego z sołectw naszej gminy. Wśród przyniesionych do ołtarza dóbr nie brakowało chleba, owoców, zbóż, warzyw i innych owoców pracy rolników. Po zakończeniu Mszy Świętej głos zabrała pani sołtys Tylewic Maria Frąckowiak, która przywitała wszystkich zgromadzonych gości, a także podziękowała zaangażowanym w przygotowanie mieszkańcom wsi Tylewice. W swoim przemówieniu burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak podkreślił rolę tradycji dożynek w dzisiejszych czasach.
- Dożynki to wspaniałe, tradycyjne święto, które żyjąc na wsi dane mi było obserwować od najmłodszych lat. Tak jak zawsze ogromne wrażenie robią na mnie przepiękne wieńce dożynkowe, przygotowane przez nasze sołectwa. Chyle czoła przed mieszkańcami Tylewic, na czele z panią sołtys i Radą Sołecką, za przygotowanie nie tylko placu dożynkowego, ale całej wsi na przyjazd gości. Widząc to wszystko myślę, że prócz misji kultywowania tradycji i kultury ludowej dożynki odgrywają dzisiaj bardzo ważną rolę – integrują mieszkańców – mówił burmistrz.
Kolejnym ważnym momentem Święta Plonów jest przekazanie przez starostów dożynek chleba gospodarzom święta, burmistrzowi oraz pani sołtys. Gospodarze obiecali owoc pracy rolników rozdzielić sprawiedliwie i dołożyć starań, by nikomu nie zabrakło chleba. Każdy będący wówczas na placu dożynkowym może potwierdzić, że nie raz oferowano mu skosztowania chleba. Po obrzędzie dożynkowym prowadzonym przez zespół regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego na scenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a pod sceną piękny występ dały mażoretki ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej. Z każdą chwilą rosły też emocje, bo kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy i Najładniej Udekorowaną Posesję. Komisje konkursowe, w skład których w przypadku pierwszego konkursu weszła pani wiceburmistrz Marta Panicz – Szajnkenig, Przewodnicząca Rady Miejskiej Hanna Knaflewska-Walkowiak oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego i członkini Rady Sołeckiej w Tylewicach Jolanta Denesiuk. Decyzją komisji konkurs wygrał wieniec z Osowej Sieni, drugie miejsce zajęło sołectwo Tylewice, natomiast podium uzupełnił wieniec przygotowany przez mieszkańców Konradowa.
Ostatnią częścią Gminnych Dożynek 2019 była zabawa, najpierw z zespołem Kassada, a następnie długa taneczna, prowadzona przez DJ Funnyman.
Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Dożynek Gminnych. Przede wszystkim pani sołtys Tylewic Marii Frąckowiak oraz Radzie Sołeckiej z Tylewic, księżom którzy sprawowali Mszę Świętą, Staroście i Starościnie Dożynek, pracownikom Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, Spółki Komunalnej we Wschowie, Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej, Urzędu Miasta i Gminy Wschowa. Po raz pierwszy czynny udział w Dożynkach Gminnych wzięły sołectwa, które przygotowały przepiękne stoiska, za co również burmistrz gorąco dziękuje. Wraz z Panią Sołtys dziękuje wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody w konkursie na Najładniej Udekorowaną Posesję, Przewodniczącej Rady Powiatu Wschowskiego Jolancie Denesiuk za pomoc w organizacji, zaangażowanie i pyszny tort dla wszystkich uczestników dożynkowego święta.
tekst i foto: Gmina Wschowa